Wpis z mikrobloga

Witam zastanawiam się nad studiowaniem geodezji. I mam 2 pomysły, mianowicie wat (cywilny) oraz pśk. O tyle, o ile wiem jak sytuacja wygląda na watcie, to niestety nie udało mi się znaleźć informacji na temat pśk, jak przeliczyć punkty oraz jakie były progi punktowe. Tak więc czy ktoś wie gdzie znajdę taką informację? Zastanawiam się po prostu ile trzeba mieć procent na maturze. Jeśli ktoś studiuje i chce się też podzielić opinią, to z chęcią poczytam.
#geodezja #psk #studia
  • 31
@Brodeon: No widzisz tylko problem jest taki, że wybór technikum był moim błędem (technikum poligraficzne). Wiem, że nie jest to co chcę robić do końca życia. A geodezja mnie zainteresowała. Zastanawiałem się też nad budownictwem na sggw ale to jest jeszcze większa odpowiedzialność. No a matura już za miesiąc i nie mam pomysłu co dalej. Jeśli mogę spytać to jaki wybrałeś/skończyłeś kierunek?
@Smity za moich czasów geodezja na AGH miała progi punktowe jedne z wyższych - życie zweryfikowało, większość ludzi nie pracuje w zawodzie ( ͡° ʖ̯ ͡°). Studia są bardzo ciekawe, bo łączą dużo teorii z praktyką, na pewno kończąc geodezję nie zamykasz sobie drogi tylko na ten jeden kierunek. Jeśli masz jakieś aspiracje na coś innego, to studia nie są tu przeszkodą.
@orkenzord: trochę się teraz boję iść na ten kierunek. Jednak gdybym poszedł i te 3 lata studiował, no to pewnie pracować też bym chciał w tym zawodzie. A jak to jest ze znajomościami w geodezji, wiesz coś na ten temat. Mam akurat jednego, który ma własną firmę geodezyjną.
@Smity a co ze znajomościami? Chodzi Ci o to czy znajomy czy inny szef da Ci najniższą na umowie i może resztę pod stołem w kopercie? Te "znajomości" to jakiś mit, albo jest robota albo jej nie ma. Jak chcesz założyć swoją działalność to będziesz już wiedział czy to się opłaci czy nie.

Dodatkowo dużo zależy od tego jakie miasto/region. Czy geodezja "powiatowa" czy jakieś większe inwestycje. Czy podstawowa geodezja czy inżynieryjna?
@orkenzord: powiem tak, i tak mam zamiar robić prawo jazdy C może C+E w przyszłym roku (wiek minimalny to 21). Mimo wszystko chce studiować coś bo jak to mówią papierek się przydaje, a może jakiś kierunek by mnie zainteresował. Właśnie zainteresowała mnie geodezja i budownictwo, z tego co wiem to później w pracy po budownictwie jest większa odpowiedzialność. Jak rozumiem to skończyłeś geodezję, a mógłbym spytać w jakim teraz zawodzie pracujesz?
@Smity: Idź na geodezję, już jako zwykły pracownik będziesz zarabiał KOKOSY a przy okazji zwiedzisz trochę świata, czego chcieć więcej? Do tego Każdy Cię SZANUJE i kłania się na budowach. Same plusy, minusów w tym zawodzie brak, Główny Geodeta Kraju dużo dla nas wywalczył i będzie jeszcze walczył, to już w ogóle będziemy mieć jak pączki w maśle. Także tylko geodezja! Gdzie będziesz studiował to nieważne i tak Cię nic nie
@Trebron91: Jeżeli odradzasz geodezję to może polecisz jakieś studia, chociaż trochę podobne. Bo jestem na prawdę niezdecydowany jaki kierunek wybrać. Wiem, że nie chcę w pracy cały czas siedzieć przy komputerze. Jestem otwarty na propozycje.
@Smity: Pracuje w geodezji, a teraz tak na serio.... Jak zdasz C+E na starcie będziesz miał lepsze zarobki od geodetów którzy pracują w zawodzie 10 lat. Jedynie po zdaniu uprawnień i założeniu DG może będziesz miał więcej, ale to długie lata przed Tobą. Zdobycie uprawnień zawodowych to trudny temat nawet dla ogarniętych ludzi. Geodeta to nie tylko geodezja, nawet jak założysz swoją działalność, musisz być prawnikiem, księgowym, robolem informatykiem. Nie mówię,
@Smity: również odradzam. Zbyt duża konkurencja, za mały pieniądz. Bez sensu się szarpać. Ode mnie z technikum na 24 osoby w zawodzie robi z 5. Ze studiów w sumie dużo więcej, ale raczej mało kto jest zadowolony. Jak już chcesz koniecznie iść na tą nieszczęsną geodezję to połącz to z jakimiś innymi studiami. Geodezja i informatyka, elektronika/elektrotechnika, AiR, fizyka. Dzienne i zaoczne. Ale wtedy braknie Ci doby, bo wszystkie te studia
@Smity: Jestem po geodezji i tak jak wyżej odradzam. Jak ktoś z moich znajomych zarabia 3000 netto to jest dobrze, większość nawet tyle nie widziało. Smutne to, ale taki jest rynek pracy po geodezji. Studia i nie łatwe i nie ciężkie no ale czy warto marnować 3,5 roku (niektórzy nawet 5 lat) żeby zarabiać w polocie 1000 zł więcej niż minimalna krajowa. Ogólnie robota jest ciekawa, bo nie siedzisz cały czas
@isrin22: Doceniam opinie wszystkich powyżej i twoją, ale jedno mnie zastanawia. Jeżeli prawie wszyscy mówią, że po geodezji zarobki są tak złe, to dlaczego tyle osób w niej pracuje. Zgaduję, że niektórzy są po liceum a geodezja to jedyny kierunek techniczny który skończyli. Czy mogę spytać w jakiej branży ty pracujesz?
@Smity: tzn na pewno da się lepiej zarabiać, ale to będzie mały procent ludzi po geodezji. Możliwe, że nawet uda Ci się założyć z powodzeniem własną DG i będziesz z tego miał fajne pieniądze. Ale dalej to mniejszość.
Czemu dalej pracują? Może dlatego, że im szkoda tych 5 lat studiowania na olanie "wyrobionego" zawodu i szkoda im czasu się przebranżawiać albo liczą że z uprawnieniami i własną firmą im się uda.
@Smity: ewentualnie jak już bardzo chcesz tą geodezję to szukaj kierunku z geoinformatyką i nakierunkowaną mocniej na GIS (systemy informacji geograficznej). No i zakończ edukację na inżynierze, magister z geodezji to żart.