Wpis z mikrobloga

Patrzę na tag #ocieplaniewizerunkugorskiegozydostwa i serce mi się kraje, widząc jak się marnuje. Niestety, emigracja odcięła mnie od moich materiałów - w ramach ersatzu, będe wrzucał tutaj góralskie słówko dnia, wzorując się na podobnej akcji z językiem śląskim w tle, której kibicuję.

Niemniej, na początek parę disklajmerów:

- z racji pochodzenia, postaram się wynajdywać słówka charakterystyczne dla gwary tatrzańskiego Skalnego Podhala, najlepiej nie mające bezpośrednich odpowiedników w polszczyźnie. #podhale jak to podhale, czasem gwara z jednego końca wsi jest już inna niż ta używana na jej drugim końcu. Więc piykniy pytom pozostałych współgórali o dorzucanie odpowiedników z ich okolic w komentarzach, zamiast udowadniać mi że "a włośnie ze niy, bo u mnie jest inacyj".

- etymologia wyrazu - jeśli istnieje i jest opisana w internecie, będę ją podawał - jeśli nie, czasem będę próbował to robić samodzielnie - i to będzie tylko i wyłącznie moje zgadywanko

- wszelkie sugestie dotyczące sfer i zagadnień z których mógłbym czerpać inspirację, mile widziane

cała seria będzie postowana pod tagiem głównym oraz pod #goralskislownik

No to lecimy 1/365:

pultać (siy) - wykłócać się (zwłaszcza bez racji), wyrażać bardzo werbalnie swoje niezadowolenie - często wyolbrzymiając swoją krzywdę, robić z igły widły

Etymologia - najprawdopodniej od "pluć się" - bądź dźwięku twarzy i ust osoby zapamiętałej w swoim tokowaniu, przypominającego "pul, pul, pul" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #lingwistyka #tatry #gory
  • 9