Wpis z mikrobloga

Zamówiłem na ebay artbook z Japonii z 45 dolarów. To moje pierwsze zamówienie z za granicy (nie liczę aliexpress) więc nie kumam co jest pięć. Sprzedawca wysłał go Fedexem. Niestety już po wysyłce zamówienia przeczytałem w necie że za przesyłki kurierskie zawsze trzeba płacić VAT. Dzisiaj miał być przewidywany czas dostarczenia paczki, więc spodziewałem się jakiegoś maila czy sms'a z informacjami co dalej. Znalazłem go niedawno w spamie (raczej wykluczam scam, ale dziwi mnie że mail od znanej firmy kurierskiej właśnie tam wylądował), napisali że paczka podlega odprawie celnej i kazali wypełnić oświadczenie w którym mam opisać co jest w paczce, oraz przesłać potwierdzenie zamówienia i zapłaty. Na samym dole maila napisali że opłaty w gotówce pobiera kurier i że naliczają opłatę w wysokości minimum 68zł (dobrze że siedziałem bo by mnie zwaliło z nóg).

I tu nasuwają się moje pytania. Czy mogę wypełnić to oświadczenie w wersji elektronicznej i dodać skan podpisu? Mam mało czytelny charakter pisma i nie chcę mieć komplikacji że się celnik nie rozczyta. Oraz czy na pewno wszystkie opłaty zostaną naliczone? Nie ukrywam że zapłacić ponad połowę wartości paczki w opłatach celnych mi się nie uśmiecha.

#vat #pocztapolska #kurier #dhl #fedex #japonia #pytaniedoeksperta
  • 5
  • Odpowiedz
@marek-wozniak-750: Na VAT byłem przygotowany, bardziej zaskoczyła mnie prowizja w wysokości prawie 70 zł. Dlatego się pytam, czy jest możliwość że jej nie naliczą. Ludzie uczą się na własnych błędach, następnym razem z kuriera skorzystam tylko jeśli będzie mi mocno zależeć na czasie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@precel2000:
Firmy kurierskie mają własne agencje celne, a te 68 zł (lub więcej), to wynagrodzenie i opłaty za usługę pośrednictwa przed UCS. Możesz równie dobrze rozliczyć się samodzielnie w Urzędzie Celno-Skarbowym.

@marek-wozniak-750:
Tu się nic nie zmieliło, można się rozliczyć samemu, albo skorzystać pośrednictwa ich agencji celnej.
  • Odpowiedz
Czy mogę wypełnić to oświadczenie w wersji elektronicznej i dodać skan podpisu?


@precel2000: wypelniasz po prostu pdfa, żadnych skanów podpisów, ponad 30 paczek zamawiałem i nigdy nie było z tym problemu, najwyraźniej mają to gdzieś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz