Wpis z mikrobloga

Hej mirki,

Co jest potrzebne na stanowisko juniorskie DevOps?
obecnie mam ~ 3 lata doświadczenia jako 2 linia/sysadmin.
Ogarniam automatyzacje w powershellu, ansible, coś też w python skrobne, azure ( ale raczej tylko jako hosting dla VMek, niestety żadne ADFS ) oprócz tego standardowo bazy oracle mssql. win srv, ubuntu srv, centos, ad, hajperwajzory, sieci itd itp standardowy stack sysopsowy.

Z tego co czytam to pewnie trzeba ogarniać Dockera, GIT, CI/CD, deploy aplikacji - pytanie jak można to sobie labować, pewno musiałbym napisać jakiś prosty programik i go gdzieś wrzucać, a potem coś w nim zmieniać.
Mam do dyspozycji AWS tier sub i zawsze można też GCP bo tam chyba 300$ na 3 miesiące za darmo a jeszcze się na GCP nie rejestrowałem.

Jakieś porady jak nauczyć się tych DevOpsowych zadań właśnie typu deploy i też w jaki sposób uczyć się można labowo dockera co na nim wystawić itd? No i jeżeli są jeszcze rzeczy które można wylabować i są dla DevOpsa potrzebne to chętnie przyjmę porady wszelakie.

#sysops
#devopsiarz
#it
#devops
  • 17
@TMBRK: tak pomyślałem... czy da sie to rozjechac w 15 dni z pomoca hinduskiego youtube? ( ͡° ͜ʖ ͡°) sama nauka języków programowania na starcie tam to kilka dobrych lat (przy odpowiednich predyspozycjach), jak to wyglada wg Ciebie czasowo? grafika sama w sobie ta sciezka jest super interesujaca
@t4ko: grafika nie pokazuje co masz wiedzieć do pierwszego stażu jako DevOps, tylko mid/senior.
IMO przy intensywnej nauce pół roku wystarczy, żeby zacząć. Choć nie ukrywam że przydaje się wiedza ogólno programistyczna, co już zajmie więcej czasu
@CaptainCook: ok, dzięki. moze ktos jeszcze skorzysta - fakt, nie pokazuje poziomu np. danego języka na początku - czy to ma być intermediate czy pro z doświadczeniem 5 lat. ale wciąż wydaje mi nie ze pol roku na start to mało. chyba ze masz jakis pomysł na to pol roku? czyli jak? mi nie wydaje ze to trochę bardziej skomplikowane... ale mówisz ze 10 lat end to end z tej grafiki
@t4ko: co rozumiesz przez e2e? Zwykle wystarczy, że znasz po jednej z tych rzeczy. Ja na przykład, gdy zaczynałem staż z grafiki znałem:
C, C++, Python
Połowę z OS concepts
Linux, Unix
Terminal akurat całkiem dobrze
SSH, Firewall, troche Nginx
Docker, Kubernetes
a zajęło mi to rok, ale to tak bardzo na spokojnie łącząc to ze studiami.

Reszty nauczyłem się już na stażu, a przynajmniej to co potrzebowałem w tej firmie,
@t4ko: C i C++ tak 6/7 ale one jeszcze nie przydały mi się w pracy, poza ogólnym zrozumieniem algorytmiki, watkowosci, zarzadzania pamięcią i troche networking w stylu sockety, ale nie w takim stopniu żebym uważał to za potrzebne.
Python 4 i tutaj też zdążyło mi się coś napisać raz na pół roku bo akurat wszystkie skrypty piszę w bashu
@t4ko: ale tak słowem zakończenia to poza tym ogólnym podejściem do algorytmiki i rozwiazywaniaa problemów to nawet zaryzykowałbym stwierdzeniem, że wystarczy tylko python lub/i bash żeby zacząć.
Nie ma sprawy ;)