Wpis z mikrobloga

@dzbanerski: w razie sprzeczności absurdem jest stosować prawo ludzkie ponad prawem boskim (ze swej istoty najwyższym), gdybym wierzył w jakiegoś boga taka hierarchia praw byłaby dla mnie czymś oczywistym i niekwestionowanym
@may_made_me: ale ja się pytam o konkretny przepis prawa kanonicznego, z którego wynika to, co napisałeś. Nawet Jezus nie uważał, że prawo boskie jest ponad ludzkim i mu się poddał. Ale co ja tam wiem? W końcu tylko zanim coś odrzuciłem, to starałem się dowiedzieć co odrzucam. Szkoda, że większość chrześcijan nie ma kompletnie pojęcia, w co tak naprawdę wierzy.
@saakaszi: każdego obywatela Polski powinien bardziej obowiązywać Kodeks Prawa Kanonicznego, a nie jakieś lewackie prawo cywilne. Tym samym na straży prawa powinni stać katolicy i to jedynie oni powinni móc zasiadać w sądach, a nie jakieś lewaki. Tak jak Krzysiu Bosak powiedział
@dzbanerski: bardzo wiele przepisów KK mówi o przestrzegaganiu prawa cywilnego o ile nie szkodzi to interesowi wspólnoty:
Kan. 22 - Ustawy państwowe, do których odsyła prawo kościelne, należy zachować
w prawie kanonicznym na ile nie są przeciwne prawu Bożemu i o ile prawo kanoniczne czego innego nie zastrzega.


Tu masz sprecyzowane np w sprawie spadków dla kościoła:
§ 2. W dokonywaniu zapisów na rzecz Kościoła na wypadek śmierci, należy wedle
możności
@Towarzysz_Moskvin: do których odsyła, czyli mamy do czynienia z tzw. przepisami odsyłającymi. Oznacza to, że coś nie zostało uregulowane przez Kodeks prawa kanonicznego i kodeks odsyła do unormowań prawa państwowego, ale są to w zasadzie regulacje Kodeksu prawa kanonicznego. To z kolei oznacza, że mają być interpretowane w pierwszej kolejności zgodnie z prawem kanonicznym, a nie państwowym. Przykład to np. prawo wykroczeń, które w określonych przypadkach odsyła do prawa karnego, ale
@dzbanerski: w praktyce w cywilizowanych systemach prawnych nie ma takiej sytuacji, że prawo kanoniczne czegoś zakazuje, a prawo świeckie coś nakazuje (nie że dozwala, ale nakazuje) czy odwrotnie, że prawo kanoniczne coś nakazuje, a prawo świeckie zakazuje, więc przepisy prawa świeckiego i kanonicznego można spokojnie pogodzić (np. nie korzystając z aborcji, nie kupując antykoncepcji, nie rozwodząc się).
@galicjanin: dlatego odsyłałem powyżej do Dignitatis humanae Dokumentu, który powinien znać każdy, kto uważa siebie za wierzącego, bo z niego wynika, że są pewne wartości, które respektuje zarówno państwo, jak i Kościół katolicki. Przedmiotem naszej dyskusji jest jednak teza, że: "Istnieje Kodeks Prawa Kanonicznego i to on obowiązuje księdza bardziej niż prawo cywilne". Wyżej próbowałem wykazać, że taka teza jest błędna, chociaż ciężar dowodu i tak spoczywał na tym, kto twierdzi,