Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad kupnem domu w niedalekiej odległości od planowanej trasy szybkiego ruchu. Póki co, budowa nawet nie ruszyła wiec ciężko jest ocenić jaki wpływ będzie miała sama droga na komfort życia.
Jaka, Waszym zdaniem, byłaby minimalna odległość od takiej drogi, żeby nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu (np. wylegiwaniu się w ogrodzie)?
Pomiędzy domem, a planowaną drogą jest/będzie kilka domów jednorodzinnych, teren w miarę płaski, bez zadrzewienia.
#budownictwo #budowadomu #polskiedomy #polskiedrogi
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@saoae: przy takiej odległości nie ma opcji, aby słyszał coś z tej ekspresówki. A jeśli nie wierzysz, to zrób eksperyment. Stan w tej odległości i odpal na telefonie aplikacje do mierzenia natężenia dźwięku.
@saoae: W zasadzie to zależy :D Mam znajomych, którym postawili autostradkę parę lat po budowie domu w odległości ok. 100 m - Ona -> mieszczuch, generalnie uznaje warunki za akceptowalne, On -> zaciszanin wioskowy od małego, narzeka na ciągły szum i hałas ¯\_(ツ)_/¯
@jalop: tylko że to zależy też od wiatru.
@saoae: z 350 metrów na bank będziesz słyszeć tiry w nocy przy otwartym oknie.
Weź też pod uwagę jak bedziesz chciał sprzedać ten dom to kupujący będzie mieć te same rozterki
@robertx: @PiotrFr: Znalazłem projekt i ekranów w tym miejscu brak.
Chyba rzeczywiście nie pozostaje nic innego jak sprawdzić gdzieś przy podobnej drodze i warunkach.
Co do wiatru, to chyba zazwyczaj mamy zachodni i akurat ten dom jest na wschód od planowanej drogi.
Chyba nie rokuje to wszystko najlepiej.

Dzięki za odpowiedzi.
Jaka, Waszym zdaniem, byłaby minimalna odległość od takiej drogi, żeby nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu (np. wylegiwaniu się w ogrodzie)?


@saoae:
Słychać, i to jako taki jednostajny szum, który jest IMHO znacznie bardziej uciążliwy niż chwilowy łomot.

Co gorsza, na uboczu taki szum jest nawet bardziej uciążliwy, niż w mieście, bo z braku innych odgłosów jest najgłośniejszym dźwiękiem, jaki do ciebie dociera.

Przed pandemią pracowałem jakieś 400m w linii prostej od
@saoae: przymierzałem się do zakupu działki jakieś 500m od trasy s3, są tam ekrany + dość gęsty las oddzielający działkę od drogi. Powiem ci tak - #!$%@?ło fest, chyba bym zwariował gdybym miał tam mieszkać najprawdopodobniej przez reszte życia
@saoae:
Najważniejsze: czy będziesz osłonięty od tej trasy:
- Jeżeli będą ekrany to czy piętro nie będzie na tyle wysokie, że ekrany nie będą już dawały osłony
- czy są jakieś inne bloki, które zasłaniają.
- na drzewa, parki itp jako osłonę nie licz.
@saoae: mieszkałem przy głównej drodze w mieście, więc nieco inaczej, ale zwróć jeszcze na coś innego uwagę - kurz i pył.
Ja się do hałasu szybko przyzwyczaiłem, zato zakurzenie w mieszkaniu to była masakra.
przy takiej odległości nie ma opcji, aby słyszał coś z tej ekspresówki


@jalop: mieszkam 330 metrów od S2 i niestety nie mogę tego potwierdzić () Od razu zaznaczę, że nie jestem żadnym nawiedzonym mieszkańcem, który składa co tydzień petycje w sprawie hałasu, jakoś z tym żyję. W moim przypadku jest to odcinek z dość wysokimi ekranami, mimo to właściwie przez całą dobę słychać stały szum (przy zamkniętych