Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
Zagadka-pytanie. Skoro drastycznie spada nam liczba ludzi w wieku 20-35 lat, czyli glownej - potencjalnej - grupy nabywcow mieszkan, to kto te mieszkania kupuje? Po prostu zakup mieszkania, w tym pierwszego, odbywa sie w pozniejszym wieku? Czy jednak dominuje kapital inwestycyjno-spekulacyjny?

Zwracam uwage, ze szara linie na wykresie powinnismy przesunac o 7 lat

#nieruchomosci #inwestycje #gielda
w.....z - Zagadka-pytanie. Skoro drastycznie spada nam liczba ludzi w wieku 20-35 lat...

źródło: comment_1624009429FCgs2TsSVcqxJVbTghZgNE.jpg

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
to jedno z najgłupszych założeń w inwestowaniu - nie wiem co będzie więc nic nie robię


@Sabarolus: nic nie robienie jest tak samo głupie jak inwestowanie tak samo jak ulica.
  • Odpowiedz
@mookie:

z inwestowaniem zawsze jest probem błędu poznawczego, nie wiesz co będzie za te 20 lat,


Z tego co widzę, to domy wybudowane 20 lat temu stoją, a co do 'bezpiecznej giełdy'.

In 2019, the average lifespan is down to about 10 years before the company is bought, acquired or liquidated, in a comprehensive study by the Santa Fe Institute.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sabarolus: wydaje mi sie, ze jest inaczej. Ceny nieruchomosci tak wybilo, ze sa one inwestycja dluuugoterminowa. Oczywiscie pomijam watek tego, ze mozesz sprzedac. Dzialanie na gieldzie ma jednak krotszy horyzont czasowy (dla poszczegolnej inwestycji) i pozwala bardziej plynnie reagowac na zmieniajace sie bodzce. Podobnie inwestycja w inne instrumenty - no moze z wyjatkiem dziel sztuki. Bo tam cel jest zupelnie inny.
  • Odpowiedz
@Sabarolus: ja piję cole, jem ciperki i piszę na portalu ze śmiesznymi obrazkami :-) jestem biedakiem mieszkającym z mamą, któremu pociąg z mieszkaniami odjechał, więc wylewam frustracje.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sabarolus: ale to absolutna zgoda! Z tym ze ja takiego zakupu nie traktuje w ogole w kategorii inwestycji, a zaspokajania wlasnych potrzeb. Raczej tutaj wyjawilem swoja interpretacje tego, co napisal @mookie, bo pod tym wzgledem sie z nim zgadzam. Mieszkania na inwestycje kupuje sie w zalozeniu, ze one beda atrakcyjne np dla najmu bazujac na tym, co jest teraz. Gdzie najem jest atrkacyjna forma inwestowania (choc juz duzo mniej). A
  • Odpowiedz
@wojteksrz: w Polsce wiekszosc ludzi traktuje nieruchomości jako najlepsze z dostępnych zabezpieczenie kapitalu przez pryzmat historii. Niektórzy to już chyba nie pamiętają co się dzialo w naszym #!$%@?łku chwilę po 90 roku, potem kolapsy na GPW po 1994 i 2007 roku. To że będą stratni na nieruchomości przez kilka lat to małe miki w porównaniu do tego co niektórzy przeszli.
  • Odpowiedz
w Polsce wiekszosc ludzi traktuje nieruchomości jako najlepsze z dostępnych zabezpieczenie kapitalu przez pryzmat historii.


@Sabarolus: bo myślą tak samo jak nasi dziadkowie, którzy przez pryzmat historii (wojna, komuna) chomikowali dywany, firany, opony do "malucha" czy ruskie telewizory xDD
Zajebiste inwestycje z dzisiejszej perspektywy.
  • Odpowiedz
@mookie: proszę, zaproponuj lepsze o podobnie niewiekiej zmienności.
Zakładasz jakąs totalną zmianę paradygmatu. Ludzie porzucą miasta i wszyscy zamieszkają na wsi? Gdzie tak się stało w świecie do tej pory? Nigdzie?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sabarolus: zgoda i wlasnie o takim horyzoncie czasowym mowie. Bo juz patrzac na poczatku prlu - ten kto mial kamienice w centrum Warszawy, to stracil. Oczywiscie wiem, ze mowimy tu o wariancie skrajnie skrajnym, ktory raczej sie juz nigdy nie przytrafi.
  • Odpowiedz
Zakładasz jakąs totalną zmianę paradygmatu. Ludzie porzucą miasta i wszyscy zamieszkają na wsi? Gdzie tak się stało w świecie do tej pory? Nigdzie?


@Sabarolus: jakbym Ci 2 lata temu powiedział, że będziesz łokciem otwierał drzwi, chodził z maseczką na twarzy i leczył przez telefon to byś się pewnie głośno zaśmiał.
  • Odpowiedz
@mookie: i ile to trwało? bo teraz drzwi otwieram ręką, chodzę bez msaeczki i bylem normalnie u lekarza (prywatnie). Czy nastąpila trwala zmiana paradygmatu? Czy ludzie chcą tej zmiany i wychodzi ona od nich?
  • Odpowiedz
tylko że nawet polska bananowa giełda dała w pandemii zarobić kilkadziesiąt procent, a nieruchy marne kilka %.


@mookie: to nie chodzi o "zarobek". Kupowanie obecnie mieszkania - to jest lokata kapitału, a nie celowanie w kilkadziesiąt procent zysku
  • Odpowiedz