Wpis z mikrobloga

#devopsiarz - kolejne zestawienie o ciekawych artykułach, programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang, #pracait czy #produktywnosc. :-)

Dziś 2 linki związane z #szachy

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-30-06-2021

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Zapraszam również do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów? Plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

Produktywność

1) Artykuł: Kilka sposobów na... notatki. Tak, ja też nie wiedziałem, że są odpowiednio nazwane podejścia do ich tworzenia. [tylko dla subskrybentów newslettera]

2) Artykuł: Jak efektywnie robić notatki - tutaj przykład [tylko dla subskrybentów newslettera]

3) Artykuł: Jedna z najważniejszych porad jak chodzi o produktywność, na pewno było Ci dane ją poznać, jak zgłębiasz te tematy. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

1) Artykuł: Chip shortage to już chyba przeżytek, przygotuj się na nadchodzący shortage developerów, zwłaszcza jeśli nim jesteś jednym z nich. :)

2) HackerNews: Pytanie do społeczności HN o ciekawe historie z cyklu "wywaliłem produkcję". Myślę, że nic nie trzeba więcej dodawać. :)

Programowanie, algorytmy

1) Artykuł: Co każdy programista powinien wiedzieć odnośnie dysków SSD.

2) Artykuł: Wszyscy doskonale wiemy, że estymaty są złe i będą złe. Mimo to, warto je robić, tak przynajmniej przeczytamy w tym artykule.

3) Artykuł: Sortowanie w unicode - dlaczego jest takie nietrywialne wraz z informacjami jak sytuacja wygląda w różnych językach.

DevOps, Architektura

1) Artykuł: Takie tam ciekawe spojrzenie na sposób w jaki Amazon pobiera opłaty w swoich usługach AWS i dla kogo on jest przyjazny, bo na pewno nie dla pojedynczych developerów.

2) Artykuł: Ta firma chwali się, że u nich nie ma domyślnych code review, liczy się zaufanie. :)

Linux

1) GitHub: Jeśli chcesz zabezpieczyć swój serwer linuksa warto rzucić okiem na to repozytorium, gdzie znajduje się gotowy do odpalenia playbook ansible, mający zatroszczyć się o te kwestie. W repo wyjasnienie co jest robione i dlaczego, z linkami do innych poradników.

2) Artykuł: sysbench - pakiet do benchmarkowania systemu, tutaj instrukcja instalacji i sposobu użycia.

3) Artykuł: Wygeneruj sobie łatwo i prosto prompta do basha na tej stronie.

4) YouTube (43m): Wideo autora, który wydaje się mieć fiksacje na tym konkretnym punkcie: czas w systemie i jego synchronizacja. Jeśli myślisz, że czas w systemie to prosta sprawa, obejrzyj tę prezentację.

Kubernetes

1) Artykuł: Świetny artykuł o tym, jak Kubernetes zdominował branżę, jednak co to oznacza dla adminów, devopsów czy stanowisk typu SRE? Ktoś zadał sobie trud, aby napisać o tym artykuł, w którym przedstawił statystyki faili, potencjalne faile itp. Warto się zapoznać. [tylko dla subskrybentów newslettera]

2) Artykuł: Kubernetes by Example - czyli ucz się obsługi Kubernetes na podstawie realnych przykładów do zrobienia wraz z nagraniami wideo i dostępną piaskownicą.

Security, prywatność

1) Artykuł: Google narusza GDPR i dalej przesyła dane z UE do USA, nawet pomimo wyroku sądów. W związku z tym firmie grozi grzywna nawet w wysokości 6 mld USD i ciekawi mnie, czy dojdzie do takiej sytuacji, że będzie musiała to zapłacić

2) Artykuł: Tzw. mini-nas, tudzież smart dysk zwany My Book Live od WD - jeśli jesteś w posiadaniu tego urządzenia kliknij w artykuł lepiej.

3) Artykuł: Media donoszą, że dane 700M userów wyciekły z LinkedIN i są na sprzedaż. Choć nie brak też informacji, że to nie wyciek, a dane zebrane w wyniku scrapowania publicznych profili. W każdym razie LI analizuje temat. Jeśli to scraping i ktoś to nieźle sprzedał, to już wiadomo, że scraping jest też dochodowy.

Go

1) Artykuł: Go ma swój oficjalny Q&A na StackOverflow, generalnie to taki po prostu SO ale brandowany dla Go (przynajmniej ja tak to widzę) i obiecywane są "approve" odpowiedzi na pytania.

2) GitHub: Tool do generowania obciążenia dla HTTP, przy okazji przedstawiający dane w formie ładnego wykresu w konsoli

3) GitHub: Strumieniowa replikacja dla SQLite - możesz dzięki temu zrobić sobie prostą architekturę master-slave w SQLite (lub replika w "nowej" nomenklaturze)

4) Artykuł: Tworzymy bezpieczny webservice wraz z odpowiednią dla niego zwłaszcza konfiguracją serwisu w systemd

Python

1) Artykuł: Sprawdzamy ile nasz program konsumuje pamięci. Artykuł nie tylko o tym jak sprawdzać, ale też interpretować dane.

2) Artykuł: Wydaje Ci się, że odwracanie listy w Pythonie to masz w małym palcu? No to zobacz, czy znasz wszystkie wymienione sposoby - świetny artykuł od RealPython

3) Artykuł: Pandas jest fajne, ale to nie wszystko, zwłaszcza jeśli Twoim celem jest jakoś dane przedstawić w formie ładnego wykresu. Wtedy warto zobaczyć instrukcję na tej stronie.

4) GitHub: No, no, opiszę to tak: rozłóż szachownicę, odpal kamerę na nią, skalibruj ustawienie, ustaw bierki i graj z kimś... zdalnie. Tak, ten program rozpoznaje szachownice i ustawienie bierek na kamerze i "przenosi" pozycję do serwisu online. Nic tylko czekać na zdalne zabiegi robione w podobny sposób. :)

Rust

1) GitHub: Sized- jak napotykasz taki keyword w kodzie i zachodzisz w głowę o co chodzi, to ten artykuł jest dla Ciebie. Ktoś odwalił kawał dobrej roboty i spróbował wytłumaczyć ten koncept.

2) GitHub: Pierwszy projekt pewnego programisty: silnik szachowy całkowicie od 0. A jaki jest Twój pierwszy projekt w danym języku, którego się uczysz?

3) YouTube: Playlista idealna do nauki podstaw Rusta od Microsoft - na temat moment 35 filmów (nie są one długie)

4) GitHub: Zamiennik polecenia time o wielu możliwościach. Wśród features tego narzędzia jakieś analizy, progress, "warmup" komend, eksporty do różnych formatów, itp.

Apple

1) YouTube (11m): Problemy, które trapią nowego iPada Pro M1. Trzeba przyznać, że niektóre problemy rozwalają na łopatki w tego typu urządzeniu dla Pro.

2) Artykuł: Test największego, najbardziej flagowego i najszybszego iPada - czyli tego z ekranem 12.9 i procesorem M1, od notebookcheck.

Laptopy, Mobile, PC

1) YouTube (9m): Test webcama od Della 4K, warto się taką w ogóle zainteresować? Na filmie porównanie z profesjonalną kamerą za 6000 USD

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu #kubernetes #security #prywatnosc #apple
  • 3
Chcesz być wołany/a: plusuj częściej wpisy z zestawieniami.

Nie chcesz wołania: plusuj bardzo okazjonalnie lub wcale, albo zabierz swoje dotychczasowe plusy, aby wyłączyć wołanie
przy kolejnym wpisie.

Wołam: @thority @maaRcel @oxern @deviolin @wuochu @yggdrasil @wari4t @intospace @abdiel @saviola7 @Kaminohikari @zobojetnialy @wyinwidualizowany @CytrynowySorbet @yjkis @fnzavrjvrz @Abstrakt