Wpis z mikrobloga

  • 7
1221 + 1 = 1222

Tytuł: W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje
Autor: Bożena Fabiani
Gatunek: historyczna
ISBN: 9788301178062
Ocena: 8/10

Do tej pory Bożenę Fabiani kojarzyłem tylko z audycji w Programie Drugim Polskiego Radia, ta książka parę lat przeleżała na półce w kolejce i przyznam, że niepotrzebnie zwlekałem. Autorka w sposób popularnonaukowy przedstawia jak wyglądał dwór Wazów i jest to fantastyczna lektura. Wachlarz poruszanych tematów jest naprawdę ogromny: jak prezentowały się królewskie toalety, co jedzono na dworze, jak wyglądały chrzciny monarszych dzieci, jaki był los karłów na Zamku Królewskim czy jak ubierano się na dworze. Z jednej strony jest to też opowieść o ludziach, od najbardziej znanych indywidualności jak królowie czy królowe po osoby mniej znane jak ochmistrzynia Urszula Meyerin czy liczne członkinie fraucymeru polskich królowych, ale też jest to niejako portret zbiorowy pewnych profesji czy narodowości związanych z monarszą świtą. Polski dwór był też dworem kosmopolitycznym - królowe z rodu Habsburgów czy z Francji powodowały napływ ludzi z tamtych rejonów oraz przenikanie się pewnych wzorców, na które autorka też zwraca uwagę. Książka to też pewnego rodzaju zaproszenie, aby wybrać się na Zamek Królewski, lektura jest na tyle porywająca, że sam mam ochotę rzucić wszystko i jechać do Warszawy. Autorka przyjęła popularnonaukową formę pracy, więc czasem tekst jest przeplatany dygresjami dotyczącymi warsztatu historyka, związanych z rozwikływaniem zagadek z przeszłości i poszukiwaniem informacji na temat pewnych osób. Trochę mi brakuje w naszej historiografii tego typu pozycji, napisanych z pasją, ale jednocześnie z humorem. Dużą zaletą jest również bogaty materiał ikonograficzny, który uprzyjemnia lekturę.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #historia
Balcar - 1221 + 1 = 1222

Tytuł: W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje
Autor: Bożena Fabia...

źródło: comment_1625493803a0gIgyAdV2LqU5BnE37Ql3.jpg

Pobierz