Wpis z mikrobloga

Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć czy aktualnie wcześniejsza spłata rat hipoteki to dobry pomysł? Spłacam już 8 lat i mam odłożoną kasę na większą wpłatę aby zmniejszyć rocznik. Dziś mnie tak naszło że skoro jest niskie oprocentowanie to warto wpłacić bo mniej kasy pójdzie na odsetki a więcej na kapitał. Jeżeli się mylę to proszę o poprawę.
#bankowosc #kredythipoteczny #ekonomia
  • 13
  • Odpowiedz
@yawa: jeśli koszt nadpłaty różni się w zależności od oprocentowania to warto, jeśli jest taki sam teraz i później to kwestia czy masz jakiś pomysł na te pieniądze by zarabiać więcej niż wynoszą odsetki przy aktualnych niskich stopach.
  • Odpowiedz
@Dpdp: No właśnie nie jestem pewien. Czy nadpłata to jest nadpłata per rata czy tylko nadpłaca się samą wartość kapitału bez uzależnienia od oprocentowania.
  • Odpowiedz
@yawa: Sama wartość kapitału ale w taryfie możesz mieć jakąś opłatę za nadpłatę, więc zweryfikuj czy jej wysokość jest stała czy zmienna
  • Odpowiedz
@yawa Nadpłaca się oczywiście zawsze sam kapitał, niezależnie od aktualnego oprocentowania. Przecież bankowi wisisz sam kapitał, a odsetki to naliczane codziennie wynagrodzenie dla banku liczone od tego kapitału pozostałego na ten dzień i uwzględniając aktualne oprocentowanie. Zatem nadpłata to zawsze dobry pomysł, jeżeli te pieniądze tylko leżą i nie zainwestujesz ich tak żeby uzyskać więcej niż oprocentowanie kredytu.
  • Odpowiedz
@yawa zawsze nadpłacać jeżeli nie wyjdziesz inwestowaniem wyżej niż oprocentowanie kredytu. Trzeba jeszcze pamiętać że inwestycja musi być stała i odjąć podatek :)
  • Odpowiedz
bierzesz to, co wg ciebie jest korzystniejsze


@Jason_Stafford: Nie zawsze się da, zależy od umowy, u mnie tylko zmniejszenie wysokości rat jest możliwe.

rozumiem, że bardziej opłaca się spłacać długość kredytu?


@Raa_V: Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Oczywiście wiadomo że im szybciej się spłaci ten kredyt, tym suma odsetek będzie niższa ale dam przykład, załóżmy że nadpłacam część kapitału i:
1. Rata zmniejsza się z 1000 zł do 800
  • Odpowiedz
@yawa @Dpdp
Nadpłacanie kredytu hipotecznego jest uzasadnione w obliczu wysokich stóp procentowych. Aktualnie są one na historycznie niskim poziomie. Na każdym etapie kredytu jesteśmy zobowiązani oddać bankowi tylko pożyczony kapitał. Aktualnie łączne oprocentowanie kredytu nie powinno przekraczać 2.5%. Naliczane odsetki są od salda malejącego, im dalej w las tym jest ich mniej. Nasze oszczędności zyskują za to w drugą stronę. Kapitał się kumuluje i powiększa swoją wartość dzięki procentowi składanemu. Aby wyrównać
  • Odpowiedz