Wpis z mikrobloga

Podpisuje nowa umowe B2B z moim pracodawca z ktorym pracuje juz 2 lata. Na co zwrocic uwage w umowie? Chce napewno dodac wpis o ograniczonej odpowiedzialnosci za nieumyslne bledy. Chce dodac cos co ulatwi IPBoxa, bo to co robimy jest turbo innowacyjne.

Ile kosztuje skonsultowanie takiej umowy z prawnikiem i jak znalezc dobrego?

#programista15k #b2b #jdg
  • 8
  • Odpowiedz
@ktp_nemo: U Memtzena w kancelarii w Warszawie biorą 500zł netto za godzinę konsultacji. Musisz się zastanowić czy w ogóle warto iść w IP box, bo po nowym ładzie zanosi się, że IP to będzie 5% + 9% zdrowotnej, a więc 14%. W przypadku ryczałtu w IT ma być 12% + 4% zdrowotnej = 16% podatku. Nie wiem czy warto walczyć o te 2% tym bardziej, że rozliczenie IPboxa jest wymagające i
  • Odpowiedz
dodaj zapis o "urlopie" - coś w stylu, że masz 25 dni płatnych, w trakcie których nie świadczysz usługi

@moll: to ci skarbówka od razu zarzuci znamiona UoP. sorry, nie tędy droga...
  • Odpowiedz
@draxgar: kilku znajomych tak pracuje (działalność po 3 lata i dłużej) i na razie skarbówka do spółki z zusem nie wnosi uwag ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ale niektórzy też zabezpieczają się tak, że biorą dodatkowe guano-zlecenia, więc jest więcej niż jeden klient przynajmniej od casu do czasu.

Poza tym, jeśli na JDG masz się łapać na te wszystkie obniżki ZUSu to też nie idziesz w B2B ze
  • Odpowiedz
@moll: możesz przejść N kontroli i nie mieć problemu aż do czasu gdy przyjdzie nadgorliwiec. Niósł wilk razy kilka aż ponieśli i wilka. U nas w firmie specjalnie zmieniali umowy by nie było zapisu o płatnym wolnym, by się nie przyczepili. Oczywiście wolne jest.
Sposobów na uwiarygodnienie się że to nie utajniony UoP jest kilka, czasami kombinacje podatkowe firm się przydają (spółki matki, podległe etc).

Wystarczy, że były niekorzystne interpretacje i
  • Odpowiedz
@draxgar: wiem i to jest chore, bo ogólnie dokumentację finansową można po bodaj 5 latach zniszczyć, a ścigać mogą jak im się przypomni.

Ze 3 lata pracowałam na kontrakcie z panem, który na tamten moment od jakichś 15 lat nie prowadził firmy, a miał ją ogółem jakieś 5. Po 10 latach od zamknięcia działalności urzędnikom się przypomniało, że im się interpretacja zmieniła i wezwali go do złożenia wyjaśnień. Gość na szczęście
  • Odpowiedz
1. Zus juz place duzy.
2. Ryczalt faktycznie wydaje sie korzystna opcja. 2% podatku, za spokoj ducha to jest mala. Mam tam jakis leasing i inne koszty, wiec koncowo place mniej. Jest jeszcze opcja ryczaltu 8.5%, ktora wlasnie zauwazylem. Ale ten ryczal nie jest jeszcze ustalony.
3. W ogole jdg to pewne ryzyko i zgadzam sie na to.
4. To ci skarbówka od razu zarzuci znamiona UoP. sorry, nie tędy droga ->
  • Odpowiedz