Wpis z mikrobloga

Tldr: Szukam książki na temat zarządzania domowym budżetem.

Cześć, mam 25 lat i stwierdzam ,że nie potrafię zarządzać domowym budżetem. Aktualnie rocznie dochodu mam jakieś 45-50k utrzymuję siebie, żonę i dziecko. W niedługim czasie dziecko wysyłamy do żłobka i żona pójdzie do roboty więc trochę odciąży.

Nie zmienia to jednak faktu ,że nie potrafię odłożyć pieniędzy i źle nimi zarządzam. W zasadzie to nie patrzę na co wydaję itd. Coś tam udało mi się zapakować w parę akcji na giełdzie i coś tam w krypto ,żeby jakoś tych pieniędzy szybko nie wydać ale to jest śmieszny hajs. Nie więcej niż 5k zł.

Dlatego zwracam się do was z prośbą, jaką książkę polecacie o zarządzaniu domowym budżetem, o zbudowaniu jakiegoś dochodu pasywnego. Ogólnie coś co pozwoli zbudować jakiś kapitał i kontrolować wydatki. Raczej chodzi mi o książki napisane przez "ludzi sukcesu" żeby nauczyć się myślenia bogatego człowieka?

#gielda #finanse #inwestycje #pieniadze
  • 58
@Zaslawny:

XDDD

Książkę o zarządzaniu domowym budżetem. Wolałbym sobie kasą dupę podetrzeć, niż wydać na takie gówno.
A skoro uznałeś, że w wieku 25 lat to dobry czas dla chłopaka (na żonę i dziecko) i to z takim mind-setem:

W zasadzie to nie patrzę na co wydaję itd.


To trzymaj się zasady, że #!$%@? tylko tę kasę, która ci zostaje po opłaceniu potrzeb gówniaka.

Nie musisz dziękować za radę. No chyba,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 118
@Zaslawny:
1. Zacznijcie od notowania wszystkich, absolutnie wszystkich wydatków w excelu (nawet batonik za 1pln) i na koniec miesiąca sobie to sprawdzajcie. Jak zobaczysz ile kasy miesiąc w miesiąc przewalasz na głupoty to może da wam to do myślenia
2. Planowanie posiłków na tydzień do przodu daje bardzo dużo (od rana do wieczora, jak w stołówce ( ͡° ͜ʖ ͡°)), bo za tym idzie
3. Planowanie zakupów
Raczej chodzi mi o książki napisane przez "ludzi sukcesu" żeby nauczyć się myślenia bogatego człowieka?


@Zaslawny: nie powinieneś szukać czegoś odwrotnego? bardziej w stylu myślenie biednego człowieka jak sobie radzić? z zarobkami 50k rocznie nigdy nie będziesz bogaty to nie potrzebujesz pro tipów takich ludzi
@wycz może pozwoli mi je kontrolować

@Thorrand dzięki za radę ale tym razem popatrzę na co wydam kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Quis dziękuję bardzo, sprawdzę
@ciezki_przypadek rozumiem, czyli dobrze zacząłem, ściągnąłem aplikacje właśnie o tym samym co mówisz i od kilku dni sobie uzupełniam.
@XkemotX coś w tym jest hahah
@Torres99: Nikt nie zesrał i nie zdeptał. Po prostu lepiej zasięgnąć rad ludzi (np. Mireczków na Wykopie, ta społeczność jest wystarczająco duża) niż kupować książkę o oszczędzaniu gdzie dowiesz się tego samego co od innych osób które również oszczędzają, i to bez płacenia xD
@Zaslawny: ściągnij z żoną apkę do zapisywania wydatków np. splitwise. Co miesiąc robisz podsumowanie, patrzysz na kategorię zakupów i zastanawiasz się czy naprawdę potrzebujesz kawy co drugi dzień na mieście za 8 zł. Tylko pamiętaj, żeby notowac każdy, nawet najmniejszy wydatek, najlepiej od razu po zapłaceniu, w innym przypadku zapomnisz
@Zaslawny: oprócz tych co wyżej wymieniali jest jeszcze https://marciniwuc.com/jak-zadbac-o-wlasne-finanse/
Osobiście czytałem Finansowego ninja, ale od Iwucia kusi niższe cena i ilość stron.

Obydwaj udostępniają excele, gdzie wszystko samo się liczy, wystarczy klepać wszystkie wydatki do nich i wtedy jest się świadomym wydatków, a co za tym idzie, masz punkt zaczepienia, by móc planować przyszłe koszty.
https://jakoszczedzacpieniadze.pl/materialy-dodatkowe-do-ksiazki-finansowy-ninja (rozdział 3, pierwsza pozycja - szablon)
@Zaslawny z notowaniem wydatków to dobry pomysł, bo wyjdzie Ci co jest głównym winowajcą odpływu gotówki. Może wyjść zbyt częste korzystanie z samochodu, może wyjść jedzenie na mieście, a może jakieś sztywne wydatki typu tv, net, telefon. Sprawdź z czego można zejść, pomysł też ewentualnie nad dobrymi nawykami typu oszczędzanie wody i prądu. Jeśli zejdziesz ze stałych wydatków, to już więcej zostanie w budżecie.
Druga kwestia to według mnie wpłata regularnych hajsow
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Zaslawny: nie chce mi się czytać wszystkich komentarzy, bo już po jednym widzę typowy wykopowy ściek, ale sprawdź "Finansowy Ninja" - wielu osobom pomógł ogarnąć domowy budżet. Mega przydatna książka, udostępnia też gotowe tabele do zarządzania finansami (online).