Wpis z mikrobloga

Część mam pytanie odnośnie walki z inwestorem budowlanym.
Obecnie za domem buduje się nam galeria i wszystkim działkom sąsiadującym obsuwa się grunt.
Inwestor mówi że to tylko osunięcia i wszytsko naprawia, nic nie dają na piśmie. Nadzór budowlany ma to gdzieś, a u mnie w domu już wisi taras w powietrzu ( wsparty na 3 filarach) 2 są w powietrzu.
Poszły 2 ogrodzenia, sąsiadce zabrało około 5m działki.
Myślimy nad pójściem do prokuratury ale nie wiem czy to dobre wyjście bo raz już zatrzymali budowę na 2 lata i nikt nic nie zabezpieczał co powodowało dalszą degradację działek.
#kiciochpyta #budownictwo #budujzwykopem
Inkwizytor_91 - Część mam pytanie odnośnie walki z inwestorem budowlanym.
Obecnie za ...

źródło: comment_1631691411qekZdOQ3lA75lg46l4Eu9C.jpg

Pobierz
  • 32
@Inkwizytor_91: Zgłaszasz to na policję i do nadzoru budowlanego oraz do kierownika budowy. Wszystko na pismach z podpiętym potweirdzeniem odbioru. Oczywiście, że ziemia może się obsuwać, ale udowodnij później, że pękł ci fundament lub ściana (albo dom nadaje się do rozbiórki) przez takie obsuwisko powstałe w wyniku ich działań (nie oudowodnisz bo będzie naprawione, a na papierach śladu nie będzie że takie coś miało miejsce).
Myślimy nad pójściem do prokuratury


@Inkwizytor_91: najpierw zróbcie ściepę po 10zł i idźcie do prawnika który wam to wytłumaczy, i ew wysmaruje pismo do tych inwestora. Prokuratura to prawdopodobnie oleje, bo (wg mnie) powinniście wystąpić na gruncie kodeksu cywilnego (art 144? ) z wezwaniem do zaprzestania "immisji bezpośredniej" w postaci wpływu na ukształtowanie gruntu w działkach sąsiednich, oraz usunięcie skutków już dokonanych wpływów.
@Inkwizytor_91: Miras, to jest tak - albo robicie to sami i wtedy nic nie załatwicie a dom się rozpadnie i będziesz musiał go wyburzać na swój koszt albo idziecie do specjalisty (prawnika od budowlanki) i załatwiacie sobie święty spokój.

W opcji nr 1 sam stracisz kilkaset tysięcy złotych (czy ile tam jest wart twój dom) w opcji nr 2 stracisz parę stówek. Wybierz mądrze.
@Inkwizytor_91: Zgłoś sprawę do Starostwa Powiatowego (Wydział Ochrony Środowiska), powinni prowadzić rejestr aktywnych osuwisk, monitorować ruchy masowe ziemi i zgłaszać dalej. Wydaje mi się, że PIG nie przyjmuje zgłoszeń od osób fizycznych. Niezależnie zgłosiłbym pisemnie do Nadzoru Budowlanego.
@Inkwizytor_91 Co to znaczy, ze Nadzor Budowlany ma to gdzieś? Jeszcze sie z tym nie spotkalem, zeby pisemne zgloszenie za potwierdzeniem odbioru do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego nie skutkowalo pojawieniem sie inspektora na budowie do 3 dni (tak jest napisane w ustawie i taki maja obowiązek jako urzednicy). Piszesz w pismie, ze masz podejrzenie iz prace na placu budowy zagrazaja stabilnosci fundamentow Twojego budynku, w zalaczniku dajesz zdjecia i informujesz ze zglszenie