Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie technika ADA i badania które kiedyś dodał Dreampilot (nie chce oznaczac bez powodu) na temat mindfullnes i tego że praktykowanie tego typu medytacji może pomóc w świadomym śnieniu. W teorii wiem jak to działa - skupienie sie na otoczeniu pomaga na przeniesieniu uważności do snu (zastanawiam sie czy SSILD tez nie korzysta troche z ADA)
Ale jak to wyglada w praktyce, czym to sie rozni od normalnej medytacji, w której (medycznie nie filozoficznie) osiąga sie stan podobny do transowego (pytanie czy w Mindfullnes chodzi tylko o skupianie sie na zmyslach czy też trzeba wejść w stan poglebionego relaksu) jak czesto to trzeba dziennie praktykowac żeby przenieść to na normalne życie i po jakim czasie mozna zauwazyc efekty?

#swiadomysen #swiadomesny #ld #luciddream #medytacja #mindfulness
  • 27
@billuscher: Mindfulness jest to tzw. "medytacja teraźniejszości". Od strony religijnej jest zbliżona do medytacji buddyjskich. W mindfulness chodzi o to, by móc umieć skupić się na jednej rzeczy. Nie na tysiącach myśli, które Ci wciąż latają po głowie (im trzeba pozwolić odchodzić), ale na jakiś konkretnych. Wspomniane przez Ciebie skupianie się na oddechu, dotyku itd. to jedna z metod. Od siebie polecam różne medytacje, które masz na youtube. Wystarczy, że wpiszesz
@billuscher: Mindfulness to po naszemu po prostu uważność, ukierunkowanie uwagi i niekoniecznie na jeden obiekt uwagi. Możesz przechodzić między kilkoma elementami, zmysły, jakakolwiek aktywność, którą możesz wychwycić.
Jak wyżej to uważność w teraz, gdzie powstaje rodzaj stanu bycia obserwatorem, świadkiem obiektów uwagi bez przywiązywania się. Dystansujesz się poprzez ruch uwagi przechodząc na inny obiekt, zmysł i kotwiczysz uwagę poprzez zwyczajne pasywne odbieranie obiektu uwagi.
Np. uważność odbierająca ciało: aspekty takie jak
@Trewor a w praktyce to wyglada tak ze po prostu sie skupia na otaczających wrazeniach w sensie zmyslach mozna miec do tego jakies nagrania i trzeba sie relaksowac trudno mi znalezc jakis punkt odniesienia bo medytacja mi sie kojarzy z transem wywolywanym utrata wlasnie od odbierania zmysłów
@billuscher: Inaczej mówiąc ten "trans" stan wyśrodkowania, dystansu wewnętrznego i osadzenia poczucia ja w ciele występuje poprzez "cykliczność" zmiany obiektu uwagi, a gdy coś zbytnio rozprasza, to wracasz na odczucie ciała jako rodzaj odczucia kotwiczącego. Takie odbijanie uwagi i powracanie.
@billuscher:

trudno mi znalezc jakis punkt odniesienia bo medytacja mi sie kojarzy z transem


Mam wrażenie że trochę mieszasz więc opiszę jak ja to rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oryginalnie ‘right mindfulness’ (sati, smriti) to siódmy człon buddyjskiej Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki i jest umiejętnością utrzymywania uważności zarówno podczas codziennych czynności (wiem że jem, wiem że robię krok itd. Mnich musiał utrzymywać uważność 24/7) jak i podczas właściwej,
Mnich musiał utrzymywać uważność 24/7


Ale nie da się być uważnym 24/7 zawsze coś Cię rozproszy, myśl czy osoba

Przypuszczam że ADA w zachodniej oneironautyce wzięło się z praktyk uważności w buddyjskiej Tybetańskiej Jodze Snu. Praktyka na pewno skuteczna ale bardzo ciężka dla kogoś kto nie medytuje dużo. Może nawet w skrajnych przypadkach prowadzić do wyczerpania umysłowego, napięcia i frustracji. Natomiast osoba medytująca powiedzmy kilka godzin dziennie będzie utrzymywać uważność z łatwością
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dan-kamynski:

Ale nie da się być uważnym 24/7 zawsze coś Cię rozproszy, myśl czy osoba


Taki był ideał we wczesnym buddyzmie, do tego dążyli, to było celem.
Reguła ascetyczna którą przestrzegali bardzo to ułatwiała. Mnich musiał milczeć (mógł rozmawiać tylko o nauce Buddy), nie mógł pracować, nie słuchał muzyki itp. Jeszcze łatwiej mieli forest monks czyli ci którzy żyli samotnie w lasach (większość mieszkała we wspólnotach klasztornych). Nawet współcześnie w krajach
@billuscher: Spróbuj na skróty, ale zrób to na poważnie. Długie zimne prysznice i nauka oddechu w trakcie. Jak będziesz pod wystarczająco zimnym prysznicem, przez wystarczająco długo to nie będziesz w stanie oddychać i będziesz musiał wymyślic nowy sposób oddychania, a co dalej to nie wiem, bo po pierwszej próbie nic szczególnie ciekawego. Jedynie zauważyłem, że zmieniłem zupełnie sposób oddychania, żeby się nie udusić.
@billuscher: Medytacją połączoną z użyciem zmysłu przetrwania bym to nazwał. Można dodać do tego obudzenie się w nocy, najlepiej w trakcie snu, ale tego jeszcze nie próbowałem.

Bytofa nie znam (sprawdzę), ale biorąc pod uwagę mnogość pozornie niemożliwych dokonań Hoffa wygląda to na niezwykle sprawdzoną i ciekawą metodę.
@billuscher: Nie mam pojęcia co kryje się pod zwrotem mindfulness, ale z komentarzy wnioskuję, że to praktykuję, ale wpadłem na to w dużej mierze sam :P

Dużo może wyjaśnić ten film, który kiedyś już wrzucałem na innym tagu.
Na czym polega medytacja w ruchu (midnfulness?) i czego ma uczyć kung-fu (medytacja w ruchu).

Jeszcze co do metod to nic nie stoi na przeszkodzie by próbować kilku na raz.