Wpis z mikrobloga

Czy ktos mi jest w stanie wyjasnic / podac zrodla w jaki sposob zmiany stop procentowych wplywaja na realna sfere gospodarki? To nie zadanie z zajec makroekonomi a pytanie ktore nurtuje mnie w zwiazku z ostatnia podwyzka stop procentowych. Jak to jest z tymi drukarkami, robia brr czy tylko zwieksza sie jakis magiczny bilans bankow, ktory nic realnie nie zmienia? - wypowiedz Prezesa: [...] poprzez zakup obligacji na rynku wtórnym NBP nie „drukuje” tzw. pustych pieniędzy. Kupując obligacje nie zwiększamy podaży pieniądza, gdyż zakupy te są dokonywane głównie od banków, które w zamian za sprzedane papiery otrzymują płatność na swoje rachunki w NBP.
Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, Kongres 590, 5.10.2021
#gielda #finanse #kredyt #nbp
  • 3
@bhsl: zakup obligacji to jest inny instrument wykorzystywany przez nbp. Co do wzrostu stóp to zwiększają one koszt kredytu, czyli kredytobiorcy muszą płacić większą ratę. Przez to jest mniej chętnych na nowe kredyty, co ma wpływ na np. niższy popyt mieszkaniowy. Ci co już mają kredyt będą mieli wyższą ratę, więc mniej kasy im zostanie na konsumpcje, co oczywiście spowolni nieco gospodarkę.
Czy ktos mi jest w stanie wyjasnic / podac zrodla w jaki sposob zmiany stop procentowych wplywaja na realna sfere gospodarki?


@bhsl: Zmieniają się orpocentowania produktów bankowych, gdzie składnikiem oprocentowania jest jakaś stopa procentowa.

Czyli większości kredytów hipotecznych.
Polityka Pieniężna - Sławiński. Wzrost stop procentowych podnosi koszt pieniądza w gospodarce, oczekuje się zmniejszenia popytu, przez co maleje i podaż tego pieniądza. Powinno to spowodować umocnienie waluty, ale i osłabienie giełdy. Szkolnym błędem jest podnoszenie stop ‚z zaskoczenia’ - powoduje nerwowe ruchy jak i wywołuje brak zaufania do rpp - makroekonomicznie może to mieć spore skutki - zniechęca inwestorów jak i przechłodza nadmiernie gospodarkę. W latach 90 kilka banków centralnych tak