Wpis z mikrobloga

Czemu (prawie) każdy kto się chce przebranżowić do IT pcha się w #programowanie lub #testowanieoprogramowania? Siedzę w IT od 10 lat i przez ten czas zauważyłem, że brakuje dobrych Project Managerów/Analityków biznesowych/Konsultantów oprogramowania, nie mówiąc o całym pre-sales jak ktoś ma ciągotki do technologii i lubi spotykać się z ludźmi, pić wódkę i jeść steki z klientami.

Nie dość, że punkt wejścia jest dużo niższy niż w przypadku programisty czy dobrego testera manualnego (który umie sobie zautomatyzować pracę czymś w rodzaju Selenium) to nie ma wymaganego specjalnego doświadczenia innego niż obsługa komputera i pakietu Office. A zarobki dobrych analityków czy konsultantów są porównywalne z tymi w #programowanie.

#przemysleniazdupy
  • 78
@markaron: nie jestem szpecem, ale obstawiam że głównie chodzi o dostępność materiałów do nauki i wdrożenia się w stanowisko. Ilość kursów, testów, bootcampów, książek, odnośnie nauki programowania czy testowania jest naprawdę duża, a większość tych materiałów można ogarnąć z neta w minutę i to częściowo za darmo, aby móc próbować po jakimś czasie startować na juniora. Oczywiście pomijam już "jakość" tych juniorów, ale w teorii ilość materiałów i ich powszechność jest
@TechnoYoda: Zgadzam się, ale do zostania PM, BA czy konsultantem nie trzeba specjalistycznej wiedzy jak do programowania i jest po prostu łatwiej, a mimo to ludzie katują się tymi kursami, bootcampami i algorytmami, a potem zdziwieni, że nikt ich nie chce.
@markaron: no dobrze to podpowiedz ludziom, jak mają nimi zostać. Bo prawda jest taka, że według mnie brakuje podstawowej wiedzy od czego trzeba zacząć, żeby w ogóle zacząć myśleć o takim stanowisku. PA czy BA, zostają zazwyczaj ludzie, co są w branży jakiś czas i wiedzą co sie z czym je, podejrzewam że duża część z nich zaczynała kompletnie od czegoś innego i dopiero po czasie się przebranżowili. A np. taki
Konsultantów oprogramowania


@markaron: Też nie potrafię tego wytłumaczyć. W ServiceNow pierwszy kurs i certyfikat to koszt około 2000$. Fajnie byłoby mieć też certyfikat z ITILa. Zapłacisz sobie za to z własnej kieszeni i na dzień dobry masz gwarancję zatrudnienia. Na Hindusów po tym kursach czeka się grubo ponad pół roku. Koszt szkolenia zwróci się pewnie po trzech miesiącach pracy jako junior.
@DOgi: O widzisz, zapomniałem o tym cudownym narzędziu na które zrobiło się ostatnio ssanie na polskim rynku a do tej pory kojarzyło mi się wyłącznie z Hindusami.
programiści często gardzą początkującymi np. PMami przez to, że ci nie rozumieją do końca co się dzieje "pod spodem"


@KrzysztofKrawczyk: gardzą tymi, którzy nie wiedzą, co się dzieje, ale myślą, że jednak wiedzą i na siłę próbują wmówić programiście jak ma sobie radzić z problemami natury programistycznej.
gardzą tymi, którzy nie wiedzą, co się dzieje, ale myślą, że jednak wiedzą i na siłę próbują wmówić programiście jak ma sobie radzić z problemami natury programistycznej.


@rzuf22: nie generalizuj. Z mojego doświadczenia, gdzie powierzono mi odpowiedzialność za spory projekt i musiałem kontaktować się z devami i konsultować możliwości w jakichś projektach czy to serwisowych czy rozwojowych, jak posadzili obok mnie analityka z doświadczeniem to nagle okazało się, że wszystko się
jak coś wiesz o IT


@malinq: nie wiem nic, a pracuję w IT, bo tak się komuś uwidziało, że będzie śmiesznie

ja nie będę Ci wmawiał jak masz sobie radzić z tym problemem <3


@malinq: i właśnie takimi PMami się gardzi <3 tylko coś powiedz, że się nie zna, to od razu się obrazi, tupnie nóżką i uważa, że bez niego nic się nie uda. A potem wielkie zdziwienie, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@markaron: bo BA to niewdzięczna praca. Nie jesteś ani z biznesem ani z devami tylko gdzieś po srodku. I jedna i druga strona przewyższa Cię wiedzą w danych tematach. Robię to w jednym projekcie do końca roku na zastępstwo i nie chcę więcej.
to była odpowiedź na twoją pogardę


@malinq: wskaż mi pogardę, skoro już o niej mówisz

Pewnie się spłakałeś


@malinq: Gdzie się niby spłakałem? To akurat ty tupnąłeś nóżką i się obraziłeś xD

PM nie odebrał produktu sypiącego błędami z prawa i lewa xd


@malinq: Nigdy nie miałem problemu z przekazywaniem produktów, co więcej, dziękowali mi, że naprawiłem wszystko sprawnie i szybko. Ale tak, najlepiej wymyślić sobie historię i wyjść