Wpis z mikrobloga

Pierwsza przygoda z warzeniem piwa własnego, zrobiłem IPE Diy z Coopersa, dodałem płynny ekstrakt słodowy i drożdże us-05.
17 listopada miało 12 blg, wczoraj i dziś zmierzyłem 4. Poczytałem trochę różnych for i postów, i padło stwierdzenie że brewkity bardzo głęboko potrafią odfermentować, nawet do 1 blg.
Piwo fermentowalo/fermentuje w piwnicy gdzie mam stałe 16,5 stopnia. Absolutnie nie chcę się spieszyć z butelkowaniem, żeby jakiegoś błędu nie popełnić.
Pytanie 1- czy jeżeli jutro i pojutrze blg utrzyma się na 4 to ok, i tak może zostać? Raz tylko zajrzałem na chwilę do fermentora w 5 dzień, i piana nie była zbyt obfita, a starałem się brzeczkę natlenić.
Pytanie 2- wrzucenie 30g citry w woreczku do chmielenia będzie dobrym pomysłem? Ogólnie wszystko robię w 1 wiadrze z kranikiem, pojutrze chciałbym chmiel wrzucić i potrzymać jeszcze parę dni, bez przelewania na cichą.

Każda wskazówka mile widziana, również jak coś zrobilem nie tak w procesie to proszę o poprawę :)

#piwowarstwo
  • 6
@Target1920: Sprawdź najlepiej za 3 dni. Ale najprawdopodobniej niżej już nie zejdzie.
Piana nie jest żadnym wyznacznikiem. Ja kilka razy nie miałem praktycznie piany a i tak odfermentowało.
Jak masz tylko jedno wiaderko, to wrzuć najlepiej w pończosze. Te woreczki mają raczej duże oczka i sporo chmielu się przedostanie do piwa.
@bomba4 dzięki za odpowiedź, powiedz mi czy z tego samego wiadra możliwy jest potem rozlew? Będę miał zaraz drugie wiadro z kranem, więc będę mógł piwo najpierw tam przelać w razie czego. Oglądałem swego czasu filmik Kopyra apropo warzenia z brewkitu, że wszystko można w jednym wiadrze robic, ale koniec końców i on i zawsze cała reszta ludzi których ogladalem/ czytałem przelewała do drugiego wiadra żeby jak najmniej "syfu" zostało w piwie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Target1920: można. Aczkolwiek trzeba uważać np z chmieleniem na zimno bo wtedy może wlecieć do butelki. Najlepiej chmielić w pończosze + zamontować do kraniku reduktor osadu
@bomba4 reduktor mam zamontowany, i do chmielenia użyłem "woreczków z biedronki". Co może zepsuć odrobina chmielu w butelce? Bo wiem że drożdży odrobina pewnie się dostanie