Wpis z mikrobloga

Mircy pomóżcie... Moje dziecko oddało lapka z pękniętą obudową do naprawy gwarancyjnej i po naprawie leptop nie uruchamia systemu tylko EFI Shell. Próbowałamzainstalować system na nowo z pendrive'a ale bootowalnego pendrive'a z windowsem lapek nie wykrywa w ogóle a z pendrive'a z linuxem się uruchamia ale tu jakby linux nie widział twardego dysku więc nie mogę go też zainstalować. nie jestem informatykiem tylko lajkonikiem raczej i nie wiem co robić. Próbowałam z tego pena z windowsem odpalić instalację przez EFI shell ale po wybraniu pliku instalacyjnego nic się nie dzieje. Wolałabym zainstalować sama niż znowu oddawać go na tydzień czy dwa do serwisu. Tym bardziej że w serwisie nie zainstalują linucha
Jakieś pomysły?
#linux #windows #informatyka
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MaseczkaDoLurkowania: w biosie możesz przestawić tryb z AHCI na RAID albo odwrotnie, nie pamiętam. Spróbuj zmienić na co innego niż masz i sprawdź wtedy. Powinno być gdzieś jako ustawienia storage albo disk. Ja miałem tak z laptopami Della - nie wykrywał pendrive'a albo nie widział dysków jak był w "złym" trybie.
@Mruvek: dobra musiałam tylko hasło administratora założyć i udało mi się secure boot wyłączyć, ale musiałam na nowo pendrak instalacyjny z windowsem robić bo ten zrobiony przez dd i tak był niewidzialny. Teraz mocuję się z linuxem, który dalej nie widzi dysku twardego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fervi: ale nie ustawiasz RAIDa tylko tryb pracy w biosie. Domyślnie jest raid i trzeba przestawić na ahci żeby widział satowy dysk