Wpis z mikrobloga

Dwa dni temu pod postem @iniacz śmiechom nie było końca. Azyl dla drobiu. Przecież miejscem kury jest talerz, a poza tym kury są głupie, nie bez powodu mówi się ''kurzy móżdżek'', a tak w ogóle to wujek Franek mówił po dwóch głębszych, że kura żyje bez głowy i są głupie więc tak musi być. A jeśli tak jest to mogę takie bezmyślne zwierzę zabić i zjeść bez wyrzutów sumienia.

To tyle jeśli chodzi o chłopski rozum, tymczasem co o kurach mówi nauka? (Dla tych co nie wiedzą, za wikipedią:
Nauka-jeden z rodzajów wiedzy ludzkiej. Pod względem poznawczym wydaje się być wiedzą najlepszą, najbardziej adekwatnie opisującą rzeczywistość.)

Źródło do publikacji pod cytatem, tak mniej więcej brzmią wnioski (tłumaczenie nie jest idealne, ale robię to trochę na szybko z braku czasu):

,,W tym artykule zidentyfikowałem szeroki zakres udokumentowanych naukowo przykładów złożonych zachowań poznawczych, emocjonalnych, komunikacyjnych i społecznych u kur domowych, które powinny być przedmiotem dalszych badań. Te zdolności są, w sposób przekonujący, podobne do tych, które obserwujemy u innych zwierząt uważanych za wysoce inteligentne. Wliczając w to:

1. Szereg zdolności wizualnych i przestrzennych, prawdopodobnie zależnych od reprezentacji mentalnej, takich jak niektóre aspekty trwałości obiektu Etapu czwartego i iluzoryczne kontury, na równi z innymi ptakami i ssakami.

2. Kurczaki mają pewne pojęcie o liczebności i dzielą się podstawowymi umiejętnościami arytmetycznymi z innymi zwierzętami.

3. Kurczaki mogą wykazywać samokontrolę i samoocenę, a te zdolności mogą wskazywać na samoświadomość.

4. Kurczaki komunikują się w złożony sposób, w tym poprzez komunikację referencyjną, która może zależeć od pewnego poziomu samoświadomości i umiejętności przyjęcia perspektywy innego zwierzęcia. Ta zdolność, jeśli byłaby obecna u kur, byłaby dzielona z innymi wysoce inteligentnymi i społecznymi gatunkami, w tym z naczelnymi.

5. Kurczaki mają zdolność rozumowania i wyciągania logicznych wniosków. Na przykład kurczęta są zdolne do prostych form wnioskowania przechodniego, zdolności, którą ludzie rozwijają w wieku około siedmiu lat.

6. Kurczaki dostrzegają odstępy czasowe i mogą przewidywać przyszłe wydarzenia.

7. Kurczaki są wyrafinowane behawioralnie, rozróżniają jednostki, wykazują interakcje społeczne i uczą się społecznie w złożony sposób, podobny do ludzi.

8.Kurczaki mają złożone negatywne i pozytywne emocje, a także mają wspólną psychologię z ludźmi i innymi skomplikowanymi etologicznie zwierzętami. Wykazują emocjonalne zarażenie i pewne dowody na empatię.

9. Kurczaki mają różne osobowości, podobnie jak wszystkie zwierzęta, które są osobnikami złożonymi poznawczo, emocjonalnie i behawioralnie. ''

Źródło: Marino, L. (2017). Thinking chickens: a review of cognition, emotion, and behavior in the domestic chicken. Animal Cognition, 20(2), 127-147.

Podsumowując, sprowadzanie kurczaka do bezmyślnego zwierzęcia na pewno jest wygodne dla osób które jedzą kury, bo sprawia, że wyrzuty sumienia są mniejsze lub nie ma ich wcale, ale na pewno nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Kury to złożone, myślące istoty i mam nadzieję, że w przyszłości dbanie o kury nie będzie nikogo dziwić, a na pewno nie bardziej niż dbanie o dzieci czy psy i koty, które mogą być nawet sporo głupsze (i nie, nie neguję, że dzieci, koty i psy też wymagają opieki). To co zacytowałem wiemy na ten moment, kto wie co okaże się jak badania nad umysłami kur posuną się do przodu póki co raczkują.

Tak czy owak jeśli chcecie pomagać kurom czy innym ptakom, a zastanawialiście się czy warto, to może to wam pomoże. Ja co nieco wpłaciłem :)

#weganizm #wegetarianizm #pokazptaka #kury #pomagajzwykopem
Wijj - Dwa dni temu pod postem @iniacz śmiechom nie było końca. Azyl dla drobiu. Prze...

źródło: comment_164130621654r0OBohlXTgAXaGKcxYys.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
@Wijj: Kury to wyjątkowo krwiożercze bestie, rozrywają na strzępy wszystko co znajdą. Byłem świadkiem jak wypłoszone przez kota myszy wbiegły do zagrody z kurami. Zostały zadziobane i zjedzone w kilka sekund. Dopuszczają się też kanibalizmu, oraz #!$%@?ą własne jaja.

Uważam że organizowanie im ośrodków to jakaś paranoja. Gdyby kury były większe, to z powodzeniem polowałyby na ludzi i nie oszczędzałyby nikogo.
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@basalyk44 Coś podobnego mozna napisać o ludziach. ,,ludzie to krwiożercze bestie dopuszczają sie kanibalizmu, kradną, prowadzą wojny i zjadają inne zwierzęta nawet bez potrzeby." Nie organizujmy zbiórek na ludzi. Fakt duższa sznsa że polowały by na ludzi gdyby były większe i co z tego? To samo można powiedziec o wielu innych zwierzętach na które ludzie pieniądze wpłacają.

To argument w stylu one robiły by źle na naszym miejscu więc my róbmy źle
  • Odpowiedz
@Wijj: Ja ją znam, w sensie już była tutaj na wykopie więc twierdzenie, że kurczaki są mądrzejsze od dzieci to są jej słowa.
Oglądałem między innymi ten wykład, polecam kiedy zaczyna gadać o kurczakach:
https://www.youtube.com/watch?v=1gnxxj0hCao&t=1518s

Na razie nie mam CIę na czarnej, moze zostałeś zmanipulowany.

Kruk to jednak trochę inne zwierze i żyje tez znacznie dłużej, potrafi rozwiązać zagadki których przeciętny człowiek nie potrafi, ale to głównie dlatego, że jest do
  • Odpowiedz
@Wijj: jestem zdania że mamy zaszczyt i szczęście znajdować się na szczycie łańcucha pokarmowego, dlatego nie powinniśmy przejmować się innymi istotami. Natura wypełni luki po ginących gatunkach, tak jak to zrobiła po wymieraniu ordowickim, permskim, kredowym, czy wielu mniejszych. Z kolei troska o kury to kolejny poziom #!$%@? wynikający z aktualnego okresu dobrobytu, bo w normalnych warunkach ludzie po prostu by je zjedli.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@siemankooo Ale czy ty rozumieszo, że to nie są tylko jej słowa? Tak jak pisałem jest mnóstwo innych badaczy i publikacji. Poza tym tak jak pisałem to nie są tylko jej słowa, ona cytowała kilkuset innych badań z czego tylko dwa swoje. A cytowanie oznacza zaczerpnięte od kogoś więc co się tak jej uczepiłeś?

Poza tym jeśli się z badaniami któreprzytoczyła nie zgadzasz to powiedz konkretnie w jakim miejscu i przytocz swoje
  • Odpowiedz
@Wijj: Sorry ale żeby wiedzieć że kura nie wie co to relacja przechodniości i nie jest inteligętniejsza od dziecka nawet trzyletniego nie potrzebne mi badania XD
Zreszta normalni, poważni naukowcy zajmują się normalnymi badaniami a nie udowadnianiem inteligencji kury domowej to już samo to jest wręcz abstrakcją do pojęcia "naukowiec" i "badania"

jednak czarna Tobie pomóc się nie da...
  • Odpowiedz
@siemankooo: Aha czyli klasyka, badaczka twierdzi, że jakoś jest, przytacza kilkaset badań z różnych dziedzin nauki, poświęca lata pracy, publikuje w bardzo dobrym czasopiśmie, które publikuje tylko bardzo dobre naukowe teksty i o którym niektórzy Polscy badacze mogą pomarzyć.

I wtedy wchodzisz ty, cały na biało i mówisz, że to wszystko i po co badania. Nie no komedia, uszczypnijcie mnie xD. Wykop at it's finest....
  • Odpowiedz
@basalyk44: Ehh, klasyka, ale ok. Łańuch pokarmowy nie jest prawem. To uproszczone pokazanie zależności pokarmowych w przyrodzie. Przykładowo w łańuchu pokarmowym, niedźwiedzi są ryby jeśli je jedzą, ale nie ma jeśli ich nie jedzą, bo np. ryby wymarły. I tyle.

To zwierzęta tworzą łańcuchy pokarmowe i to łańcuch pokarmowy jest zależny od organizmów a nie one od niego. De facto nie ma żadnej władzy, łańcuch będzie się zmieniał tak jak organizmy
  • Odpowiedz
@barszczowo: mięso najbardziej wydajne xD ponad połowa wszystkich upraw na świecie pod uprawy na pasze, wycina się lasy amazońskie pod śrutę sojowa, a na koniec jest tak wydajna ze bez pomocy finansowej publicznych jednostek nie daje sobie rady xd takie UE nawet zapłaci ci za darmowa reklame mięsa.

I jak odklejone od rzeczywistości? Masz coś na poparcie twoich bredni czy nie? Świnia jest jednym z najbardziej inteligentnych stworzeń, totalnie mądrzejsza niż
  • Odpowiedz
@Szalom: XDD niemowie o cenie pozyskania mięsa a wydajności substancji odżywczych w mięsie z punktu widzenia organizmu wszystkożernego. Na samym mięsie człowiek przeżyje, na roślinach i owocach nie, naturalnie mowa o braku suplementacji. Wystarczy jeść zróżnicowany pokarm pochodzenia zwierzęcego. Wiadomo suplementacji nie jest zla, ale jest stosunków nowym wynalazkiem w historii człowieka, tak jak dostęp do szerokiego wachlarza roślin.
a co do inteligencji świni to częściowo prawda, ciężko zmierzyć poziomi inteligencji
  • Odpowiedz
robicie wrażenie upośledzonych, krytykujecie autorkę publikacji i jej badania, a przecież to nie są jej badania tylko przegląd większości literatury naukowej na ten temat


@Wijj: no właśnie nie.
Większość badan czy też może "faktów" których używasz, opiera sie na tym jednym badaniu. Owa pani zebrała dane, (takze z innych badan) które są opracowywane przez innych.
Odnośnie matematyki, postawiono kurczaki przed 2 i 3 jajkami, kury wybrały 3. na tym opiera się
  • Odpowiedz
@barszczowo: No to z tego ze piesków i kotków ci szkoda xd potrzebne źródło co tej suplementacji. Wiesz ze twoje mięso jest tez suplementowane przede wszystkim b12? Ta witamina powstaje przez przyjmowanie zaniesczysczonego pokarmu gleba. W warunkach hodowlanych ze sterylnym jedzeniem nie ma takiej opcji. Wiec po prostu podaje się zwierzętom m.in. suplementy b12. Gdyby nie to to nie miałbyś żadnych witamin w tym mięsie. Nie jedząc go i suplementujesz b12
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@barszczowo Nie mam siły juz odpisywać na te głupoty, odpisze jak wróce z pracy bo ilość debilizmów w twoim komwntarzu woła o pomstę do nieba.

Może tylko dodam , że po raz kolejny mówisz o badaniu autorki, a ponownie cytujesz przegląd literatury autorki, lub jej książkę, zamiast badań na które się powołuje. Dodatkowo nie przedstawiając żadnych kontrargumentów ze strony naukowej, tylko własne przekłamania i wymysły co później udowodnie.

Ja wiem, że nie
  • Odpowiedz
No to z tego ze piesków i kotków ci szkoda xd


@Szalom: XDDD nie, w ogole mi nie szkoda, bez problemu #!$%@?ł bym kota czy psa. Jadlem tez mealwormsy i mam sloiczek ze swierszczami. Slimaki tez jadlem. Masz jeszcze jakies argumenty?
B12 jest skomplikowana sprawa, a glowny wplyw na suplementacje ma higiena, krowy na łąkach nie potrzebują suplementacji tak jak kiedys wystarczało nie gotowanie wody. Wspomnisz jeszcze o jodzie?

Wszystkożerny wiec
  • Odpowiedz
Ja wiem, że nie masz nic wspólnego z nauką i nigdy nie miałeś, to po prostu widać, ale serio ogarnij się.


@Wijj: wycieczki osobiste bo brakuje argumentow,nowe nieznalem XD
zacznij podawac zrodla i wklei sobie to w goglach i poczytaj tam wyjatkowo celnie wyjasniaja ta twoja "kurczakowa nauke".

zamiast badań na które się powołuje.


@Wijj: no sry ale XDDDDDD ty umisz w angielski ?!
przecież w tym twoim zrodle majacym
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@barszczowo Jakie strony internetowe i google? Przecież to są publikache naukowe a to jak ona ich wyszukiwała nie ma znaczenia. Znowu cytujesz książke bezsensownie jak debil zamiast zacytować publikacje i ich metodologie, które dotyczą bezpśrednio zdolności matematycznych kur.

Ani razy nie przytoczyłeś konkretnego badania i nie pokazałeś w którym miejscu konkretnie i czemu się myli przytaczając dowody. I ty chcesz być traktowany poważnie?

A i tak jak wspomniałem ani ta publikacja ani
  • Odpowiedz
@Wijj: o zaczelo sie wyzywanie od debili? To duzo mowi o poziomie twojej osoby.

Masz wklej se w googlach. Przeczytaj uważnie, rozwiewa większość twoich teorii.

Are your children less intelligent than chickens? Probably not
  • Odpowiedz
@barszczowo: Co wspomnę o jodzie? To ze maja go brokuły, szpinak, orzechy i całe morskie glony, algi i inne takie (protip: ryby nie maja jodu w sobie z kosmosu. W tym chyba ta sałata morska która ma go najwiecej, zanim wspomnisz coś ze reszta z tego co wymieniłem ma go mało - nie potrzebujesz dużej ilości jodu i tak)

Nie chodzi mi o wyjaśnienie różnicy wszystkożerny mięsożerny tylko twoja marnie wytłumaczona
  • Odpowiedz