Wpis z mikrobloga

Dwa dni temu pod postem @iniacz śmiechom nie było końca. Azyl dla drobiu. Przecież miejscem kury jest talerz, a poza tym kury są głupie, nie bez powodu mówi się ''kurzy móżdżek'', a tak w ogóle to wujek Franek mówił po dwóch głębszych, że kura żyje bez głowy i są głupie więc tak musi być. A jeśli tak jest to mogę takie bezmyślne zwierzę zabić i zjeść bez wyrzutów sumienia.

To tyle jeśli chodzi o chłopski rozum, tymczasem co o kurach mówi nauka? (Dla tych co nie wiedzą, za wikipedią:
Nauka-jeden z rodzajów wiedzy ludzkiej. Pod względem poznawczym wydaje się być wiedzą najlepszą, najbardziej adekwatnie opisującą rzeczywistość.)

Źródło do publikacji pod cytatem, tak mniej więcej brzmią wnioski (tłumaczenie nie jest idealne, ale robię to trochę na szybko z braku czasu):

,,W tym artykule zidentyfikowałem szeroki zakres udokumentowanych naukowo przykładów złożonych zachowań poznawczych, emocjonalnych, komunikacyjnych i społecznych u kur domowych, które powinny być przedmiotem dalszych badań. Te zdolności są, w sposób przekonujący, podobne do tych, które obserwujemy u innych zwierząt uważanych za wysoce inteligentne. Wliczając w to:

1. Szereg zdolności wizualnych i przestrzennych, prawdopodobnie zależnych od reprezentacji mentalnej, takich jak niektóre aspekty trwałości obiektu Etapu czwartego i iluzoryczne kontury, na równi z innymi ptakami i ssakami.

2. Kurczaki mają pewne pojęcie o liczebności i dzielą się podstawowymi umiejętnościami arytmetycznymi z innymi zwierzętami.

3. Kurczaki mogą wykazywać samokontrolę i samoocenę, a te zdolności mogą wskazywać na samoświadomość.

4. Kurczaki komunikują się w złożony sposób, w tym poprzez komunikację referencyjną, która może zależeć od pewnego poziomu samoświadomości i umiejętności przyjęcia perspektywy innego zwierzęcia. Ta zdolność, jeśli byłaby obecna u kur, byłaby dzielona z innymi wysoce inteligentnymi i społecznymi gatunkami, w tym z naczelnymi.

5. Kurczaki mają zdolność rozumowania i wyciągania logicznych wniosków. Na przykład kurczęta są zdolne do prostych form wnioskowania przechodniego, zdolności, którą ludzie rozwijają w wieku około siedmiu lat.

6. Kurczaki dostrzegają odstępy czasowe i mogą przewidywać przyszłe wydarzenia.

7. Kurczaki są wyrafinowane behawioralnie, rozróżniają jednostki, wykazują interakcje społeczne i uczą się społecznie w złożony sposób, podobny do ludzi.

8.Kurczaki mają złożone negatywne i pozytywne emocje, a także mają wspólną psychologię z ludźmi i innymi skomplikowanymi etologicznie zwierzętami. Wykazują emocjonalne zarażenie i pewne dowody na empatię.

9. Kurczaki mają różne osobowości, podobnie jak wszystkie zwierzęta, które są osobnikami złożonymi poznawczo, emocjonalnie i behawioralnie. ''

Źródło: Marino, L. (2017). Thinking chickens: a review of cognition, emotion, and behavior in the domestic chicken. Animal Cognition, 20(2), 127-147.

Podsumowując, sprowadzanie kurczaka do bezmyślnego zwierzęcia na pewno jest wygodne dla osób które jedzą kury, bo sprawia, że wyrzuty sumienia są mniejsze lub nie ma ich wcale, ale na pewno nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Kury to złożone, myślące istoty i mam nadzieję, że w przyszłości dbanie o kury nie będzie nikogo dziwić, a na pewno nie bardziej niż dbanie o dzieci czy psy i koty, które mogą być nawet sporo głupsze (i nie, nie neguję, że dzieci, koty i psy też wymagają opieki). To co zacytowałem wiemy na ten moment, kto wie co okaże się jak badania nad umysłami kur posuną się do przodu póki co raczkują.

Tak czy owak jeśli chcecie pomagać kurom czy innym ptakom, a zastanawialiście się czy warto, to może to wam pomoże. Ja co nieco wpłaciłem :)

#weganizm #wegetarianizm #pokazptaka #kury #pomagajzwykopem
Wijj - Dwa dni temu pod postem @iniacz śmiechom nie było końca. Azyl dla drobiu. Prze...

źródło: comment_164130621654r0OBohlXTgAXaGKcxYys.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@barszczowo To jest artykuł z guardiana i nie dotyczy badań o których dyskutujemy, to po pierwsze po drugie nie jest to źródło naukowe. Krytykujesz, autorkę za wyszukiwanie w googlu dobrych peer review źródeł naukowych a sam wyszukujesz w googlu źródła nienaukowe i znacznie mniej rzetelne. ?

Więc jak mam cie traktować na poważnie skoro odwalasz takie babole? To nie jest atak ad personam tylko mówię jak jest, nie umiesz cytować i pracować
  • Odpowiedz
Co wspomnę o jodzie?


@Szalom: jod jest suplementowany.

Ale nagle jak chodzi o roślinki to według ciebie nie można xd


@Szalom: mozna. Problemem jest b12 min.
Zważywszy na twoje mendrkowanie odnośnie tego, ze mi szkoda kotkow i pieskow nie traktowalem cie powaznie. Teraz zmieniles ton.
To ci tlumacze, ze raczej to kwestia niedomówienia.
A moje xd to w odniesieniu do twoich wysrywow o kotkach, pieskach i swinkach.
To co to
  • Odpowiedz
@barszczowo: Jakim problemem jest witamina b12? Generalnie ani zwierzęta ani grzyby ani rośliny nie wytwarzają b12. To, że jest w produktach pochodzenia zwierzęcego nie znaczy, że to zwierzęta ją wytwarzają. Ostatecznie B12 da się dostarczać do organizmu nie jedząc ani roślin ani zwierząt, ani grzybów czy glonów. Tylko po co skoro można łyknąć tabletkę.
  • Odpowiedz
@Wijj: stary, zaczynasz byc zenujacy z ta swoja malemiasteczkowa zasciankowoscia. przeczytaj to co wyzej napisalem o b12, a nie mendrkuj. Wuem co to jest b12 i co odpowiada za jego produkcje. Czekam na to co mi masz odpisac, tylko tresciwie i na temat.
  • Odpowiedz
@barszczowo: Napisałeś że jest problemem, a nie jest, badania pokazują, że weganie mają odpowiednie poziomy b12, więc nie wiem o co ci chodzi. Weganie którzy suplementują b12 mają normalne poziomy b12 w organiźmie. Więc gdzie widzisz problem z b12?
  • Odpowiedz
@Wijj: Klepki ci sie odkleiły? Problem z b12 jest to, ze wraz ze sterylnoscia swiata b12 musi byc suplementowana. Wez czasem wyciagnij glowe z wlasnej dupy pępku, co mnie obchodza jacys veg i ich poziom vitamin??!!
  • Odpowiedz
@barszczowo: Czemu to jest według ciebie problem? Problem by był jakby musiała być suplementowana a suplementów by nie było, a są i są dość tanie i wydajne.
  • Odpowiedz
badania pokazują, że weganie mają odpowiednie poziomy b12, więc nie wiem o co ci chodzi. Weganie którzy suplementują b12 mają normalne poziomy b12 w organiźmie


@Wijj: To weganie mają normalne poziomy, czy muszą się suplementować? xD
  • Odpowiedz
@Dodwizo: Mają normalne poziomy dzięki suplementacji obecnie w zasadzie każdy ma normalne poziomy tylko dzięki suplementacji bezpośredniej (suplement) lub pośredniej (jedzenie mięsa zwierząt które jadły suplementy). W dawnych mniej sterylnych czasach można było dostarczać sobie mniej lub więcej b12 bez suplementów. A czy jest naturalna czy nie, nie wiem, zależy jak rozumiesz naturalność. Jeśli naturalna to taka jak jedli nasi przodkowie to, żadna dieta nie jest i nigdy nie będzie naturalna,
  • Odpowiedz
@Wijj: wycieczki osobiste, wyzywanie, argumenty o zle cytowanie i brak wyksztalcenia. Teraz, zmiana tematu.
Chcialbym popatrzeć jak #!$%@? salta próbując obronic teze, ze kury sa madrzejsze od dzieci w oparciu o 20 stronicowa publikacje, ktorej nie rozumiesz. Dawaj, czekamy.
  • Odpowiedz
@barszczowo: Jakie wycieczki osobiste? Mówiłem tylko jak jest, nie umiesz cytować, przytaczać dowodów i po tym wnioskowałem, że najprawdopodobniej nie miałeś nigdy kontaktu z publikacjami, cytowaniem itd. itp., to po prostu widać. Po prostu wszystko co się da zrobić zrobiłeś źle jakbyś nie miał pojęcia co robisz. I nie zmieniłem tematu, sam poruszałeś najpierw temat inteligencji kur i to ty zacząłeś gadać i witaminach, na co postanowiłem odpowiedzieć. O inteligencji kur
  • Odpowiedz
@barszczowo: Proszę masz tutaj badania, wszystkie w dobrych recenzowanych czasopismach naukowych na które autorka powołuje się w kwestii zdolności matematycznych kur:

1. Rugani R, Vallortigara G, Priftis K, Regolin L (2015) Number-space mapping in the newborn chick resembles humans’ mental number line. Science 347(6221):534–536

2. Rugani R, Regolin L, Vallortigara G. Discrimination of small numerosities in young chicks. J Exp Psychol Anim B. 2008;34:388–399.**

3. Rugani R, Regolin L, Vallortigara G.
  • Odpowiedz
@Wijj: tiaaa #!$%@? sciana tekstu i myślisz ze bede tracil czas na czytanie 100 stron? Yhym.
Konkretnie poprosze, cytaty. Gdzie dokladnie jest mowa o tym, ze kury sa inteligetnuejsze od dzieci? No kurde nie ma zaskoczenia, poziom -wykopek XD konkretnie i tresciwie a nie na #!$%@? byle jak XD
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@barszczowo Może i ściana tekstu, ale nie bezmyślna, przypominam, że ty nie cytujesz niczego na niczym nie opierasz swoich twierdzeń i kierujesz sie co najwyżej chłopskim rozumem. Poza tym to ty krytykujesz wyniki badań to może sie ogarnij i sam sie dowiedz co krytykujesz. Po drugie nawet bez tych badań jeśli widzimy, że kura pewne umiejętności ma rozwinięte a dziecko wcale lub o wiele słabiej to oczywśtym jest, że na tym etspie
  • Odpowiedz
@Wijj: > nie cytujesz niczego

@Wijj: no przecie cytowałem ksiazke to mowiles, ze to o zupelnie innym badaniu mówiłeś. Pomijam, ze ksiazka ktora cytowalem jest kompleksowym badaniem a nie opracowaniem innych badan. Podalem lepsze zrodlo niz ty.

kierujesz sie co najwyżej chłopskim rozumem


@Wijj: przeciez to ty mowisz, ze
No kilkuletnie dziecko jest prawdopodobnie głupsze od kury

A zrodla nie ma, czyli chlopski rozum.

Poza tym to ty krytykujesz
  • Odpowiedz
@barszczowo: Przecież te badania które podałem nie są opracowaniem innych badań. Więc nie nie podałeś źródła lepszego niż ja, poza tym ta książka nie jest badaniem, tylko właśnie opracowaniem.

Te kilka publikacji które podałem wcześniej to są badania. Nie widzisz różnicy? Poza tym ta książka i badania w niej cytowane potwierdzają doniesienia o inteligencji kurczaków więc po co ją przytaczasz skoro prezentuje stanowisko przeciwne do twojego?

Mówisz, że dyskutujesz cały czas
  • Odpowiedz
@Wijj: napisales, ze

wujek Franek mówił po dwóch głębszych, że kura żyje bez głowy i są głupie więc tak musi być
To tyle jeśli chodzi o chłopski rozum, tymczasem co o kurach mówi nauka?

Poczym

przyszłości dbanie o kury nie będzie nikogo dziwić, a na pewno nie bardziej niż dbanie o dzieci czy psy i koty, które mogą być nawet sporo głupsze 

No kilkuletnie dziecko jest prawdopodobnie głupsze od kury, dorosły
  • Odpowiedz