Wpis z mikrobloga

Dwa dni temu pod postem @iniacz śmiechom nie było końca. Azyl dla drobiu. Przecież miejscem kury jest talerz, a poza tym kury są głupie, nie bez powodu mówi się ''kurzy móżdżek'', a tak w ogóle to wujek Franek mówił po dwóch głębszych, że kura żyje bez głowy i są głupie więc tak musi być. A jeśli tak jest to mogę takie bezmyślne zwierzę zabić i zjeść bez wyrzutów sumienia.

To tyle jeśli chodzi o chłopski rozum, tymczasem co o kurach mówi nauka? (Dla tych co nie wiedzą, za wikipedią:
Nauka-jeden z rodzajów wiedzy ludzkiej. Pod względem poznawczym wydaje się być wiedzą najlepszą, najbardziej adekwatnie opisującą rzeczywistość.)

Źródło do publikacji pod cytatem, tak mniej więcej brzmią wnioski (tłumaczenie nie jest idealne, ale robię to trochę na szybko z braku czasu):

,,W tym artykule zidentyfikowałem szeroki zakres udokumentowanych naukowo przykładów złożonych zachowań poznawczych, emocjonalnych, komunikacyjnych i społecznych u kur domowych, które powinny być przedmiotem dalszych badań. Te zdolności są, w sposób przekonujący, podobne do tych, które obserwujemy u innych zwierząt uważanych za wysoce inteligentne. Wliczając w to:

1. Szereg zdolności wizualnych i przestrzennych, prawdopodobnie zależnych od reprezentacji mentalnej, takich jak niektóre aspekty trwałości obiektu Etapu czwartego i iluzoryczne kontury, na równi z innymi ptakami i ssakami.

2. Kurczaki mają pewne pojęcie o liczebności i dzielą się podstawowymi umiejętnościami arytmetycznymi z innymi zwierzętami.

3. Kurczaki mogą wykazywać samokontrolę i samoocenę, a te zdolności mogą wskazywać na samoświadomość.

4. Kurczaki komunikują się w złożony sposób, w tym poprzez komunikację referencyjną, która może zależeć od pewnego poziomu samoświadomości i umiejętności przyjęcia perspektywy innego zwierzęcia. Ta zdolność, jeśli byłaby obecna u kur, byłaby dzielona z innymi wysoce inteligentnymi i społecznymi gatunkami, w tym z naczelnymi.

5. Kurczaki mają zdolność rozumowania i wyciągania logicznych wniosków. Na przykład kurczęta są zdolne do prostych form wnioskowania przechodniego, zdolności, którą ludzie rozwijają w wieku około siedmiu lat.

6. Kurczaki dostrzegają odstępy czasowe i mogą przewidywać przyszłe wydarzenia.

7. Kurczaki są wyrafinowane behawioralnie, rozróżniają jednostki, wykazują interakcje społeczne i uczą się społecznie w złożony sposób, podobny do ludzi.

8.Kurczaki mają złożone negatywne i pozytywne emocje, a także mają wspólną psychologię z ludźmi i innymi skomplikowanymi etologicznie zwierzętami. Wykazują emocjonalne zarażenie i pewne dowody na empatię.

9. Kurczaki mają różne osobowości, podobnie jak wszystkie zwierzęta, które są osobnikami złożonymi poznawczo, emocjonalnie i behawioralnie. ''

Źródło: Marino, L. (2017). Thinking chickens: a review of cognition, emotion, and behavior in the domestic chicken. Animal Cognition, 20(2), 127-147.

Podsumowując, sprowadzanie kurczaka do bezmyślnego zwierzęcia na pewno jest wygodne dla osób które jedzą kury, bo sprawia, że wyrzuty sumienia są mniejsze lub nie ma ich wcale, ale na pewno nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Kury to złożone, myślące istoty i mam nadzieję, że w przyszłości dbanie o kury nie będzie nikogo dziwić, a na pewno nie bardziej niż dbanie o dzieci czy psy i koty, które mogą być nawet sporo głupsze (i nie, nie neguję, że dzieci, koty i psy też wymagają opieki). To co zacytowałem wiemy na ten moment, kto wie co okaże się jak badania nad umysłami kur posuną się do przodu póki co raczkują.

Tak czy owak jeśli chcecie pomagać kurom czy innym ptakom, a zastanawialiście się czy warto, to może to wam pomoże. Ja co nieco wpłaciłem :)

#weganizm #wegetarianizm #pokazptaka #kury #pomagajzwykopem
Wijj - Dwa dni temu pod postem @iniacz śmiechom nie było końca. Azyl dla drobiu. Prze...

źródło: comment_164130621654r0OBohlXTgAXaGKcxYys.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
sprowadzanie kurczaka do bezmyślnego zwierzęcia na pewno jest wygodne dla osób które jedzą kury, bo sprawia, że wyrzuty sumienia są mniejsze lub nie ma ich


@Wijj: absolutnie w zadnym stopniu. Natura tak to sobie wykminila, na ograniczonej w zasobu planecie, ze najwydajniejsze paliwo do zycia jest w miesku. To czemu niby miec wyrzuty sumienia z tego powodu? A gadanie ze psy i koty moga byc glupsze to juz chyba wyzszy poziom
  • Odpowiedz
@barszczowo: No kilkuletnie dziecko jest prawdopodobnie głupsze od kury, dorosły kot i pies prawdopodobnie na podobnym do kury poziomie a o co chodzi? Przecież takie są fakty naukowe.

Jakiś dowód na to że, mięso jest najwydatniejsze? Bo z tego co wiem z badań to więcej ludności bez szkody dla środowiska da się wykarmić roślinami. Ale nawet jeśli by tak było, to np. jeśli miałbym zjeść mniej wydajne rośliny i żyć, bez
  • Odpowiedz
@mojnicknawykopie: Nie ma dowodu na coś takiego, rośliny komunikują się, to prawda, ale nie ma tam świadomości, umysłu czy odczuwania bólu. Ciężar dowodu spoczywa na stronie twierdzącej. Ale jeśli okazało by się, że rośliny czują ból, to faktycznie trzeba by było go minimalizować (oczywiście, praktycznie nie ma szans, że okaże się to kiedykolwiek prawdą). Plottwist weganizm zużywa mniej roślin niż diety mięsne więc jest najbardziej racjonalnym wyborem niezależnie czy by ból
  • Odpowiedz
@mojnicknawykopie: Też jestem biologiem i generalnie dużo w tym artykule prawdy, ale wyciągane są zbyt daleko idące wnioski. To prawda, że rośliny dbają o potomstwo, komunikują się i tak dalej, ale nie są świadome, nie czują bólu, nie mają emocji i umysłu. Z resztą sam artykuł to przyznaje, choć nieco przekłamuje (który nie jest źródłem naukowym, to tylko opinia)

''Rośliny czują ból. Nie psychicznie, bo nie mają mózgu ani świadomości''

Podobnie
  • Odpowiedz
@anonymous_derp: Jest jeszcze trochę innych źródeł, ale to jest w miarę nowe i przystępne, generalnie mało mam ostatnio czasu (robię poster na konfę), więc to wszystko pisane było na szybko i trochę na odwal. Lece pić siemie lniane.
  • Odpowiedz
  • 6
@Wijj bardzo dziękuję za wpłatę. Przyznaję, że mi już się potem nie chciało tych komentarzy tam czytać, bo wiem że nie zmienię niczyjego myślenia. Ale miałam taką rozkminę, co by pisali, gdyby chodziło o bydło albo świnie, tu już nie ma argumentu, że głupie. Jeśli chodzi o to, że ratowanie kalekich ptaków wydaje się niektórym bezsensowne, to moim zdaniem miejsca takie, jak Kurza Łapka mogą pomóc uświadomić, co przeżywają ptaki na fermach.
  • Odpowiedz
@iniacz: Zgadzam się, generalnie moim celem też nie było zmienianie czyjegoś zdania, ale po prostu próba podzielenie się pewnymi faktami i przemyśleniami. A jeśli ktoś się czegoś w ten sposób dowie, albo nawet zmieni zdanie to zawsze coś. Co do wpłaty to nie ma za co dziękować :)
  • Odpowiedz
No kilkuletnie dziecko jest prawdopodobnie głupsze od kury, dorosły kot i pies prawdopodobnie na podobnym do kury poziomie a o co chodzi? Przecież takie są fakty naukowe.


@Wijj: nie, to nie sa fakty naukowe a ich luzna interpretacja by pasowaly pod teze. Niezbyt ci dobrze wychodzi samodzielne myslenie? Zobacz kto sponsiruje te twoje "fakty naukowe" -The happy egg co. Tak misiu farma kur, ktora to walczy na rynku uk z jajkami
  • Odpowiedz
@barszczowo:

Przecież ten przegląd literatury naukowej nie jest przez nikogo sponsorowany raczej mówisz o czymś innym, generalnie w sprawie inteligencji tych zwierząt panuje konsensus wśród naukowców jest mnóstwo badań na ten temat. Ty mówisz o jakimś zupełnie innym badaniu o którym nawet nie mówiłem, a i link nie działa.

Co do ryby to porównanie idiotyczne, bo umiejętność która była porównywana przez ludzi jak i kury jest używana w podobny sposób. Po
  • Odpowiedz
5. Kurczaki mają zdolność rozumowania i wyciągania logicznych wniosków. Na przykład kurczęta są zdolne do prostych form wnioskowania przechodniego, zdolności, którą ludzie rozwijają w wieku około siedmiu lat.


@Wijj: XD
Autor wpisu równie nawiedzony co "naukowiec" ciekawe jaka była metodologia. Wszystkim pulsującym radze zerknąć na tego "naukowca" kim jest i się sprawa wyjasni czemu to kurczak jest lepszy od dziecka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak ktoś twierdzi
  • Odpowiedz
Jak ktoś twierdzi że kurczak jest inteligentniejszy od dziecka do 7 roku życia to sorry ale jest idiotą, lub kimś kto dzieci nigdy nie miał, kur pewnie też nie, nawet miesięczny pies jest inteligentniejszy.


@siemankooo: umiesz czytać? Nic tam nie pisze o tym, że kurczak jest inteligentniejszy od dziecka do 7 roku życia. Tylko, że dopiero 7 letnie dziecko rozwija pewien typ myślenia które kura ma niemal od urodzenia.

Co do
  • Odpowiedz
@siemankooo: @barszczowo: Poza tym, ogarnijcie się bo robicie wrażenie upośledzonych, krytykujecie autorkę publikacji i jej badania, a przecież to nie są jej badania tylko przegląd większości literatury naukowej na ten temat (Z wielu różnych dziedzin w tym Neuronauk, Psychologii Porównawczej i wielu innych). Ze wszystkich KILKUSET badań nad kurami tylko 2 jakie cytuje są jej własnymi publikacjami. Jak krytykujecie inteligencje kur to chociaż wykażcie się własną.
  • Odpowiedz