Wpis z mikrobloga

@Alusowy: @vinmcqueen: @Gufi1315: Pozwoliłem sobie szybko przeliczyć kiedy taka podwyżka może być realna. Kredyt na 20 lat, wypłacone deweloperowi już 400 tys. zł (to jeszcze nie cały kredyt bo jeszcze nie wszystkie transze bank wypłacił). Rata czyli same odsetki (no bo okres karencji) przy oprocentowaniu 3% (marża plus jakieś podwyższenie 2,75 i WIBOR 0,25) to 1000 zł. No i teraz wystarczy podnieść WIBOR na 2,7 (czyli razem 5,45) i
niemniej, to chyba jedyny przypadek jaki może być, o którym napisałeś, w innym wypadku jak ktoś spłaca już normalnie raty kredytowe, nie ma opcji, żeby mu już wzrosło o 100%


@vinmcqueen: Też mi się tak wydaje bo oprocentowanie wzrosło mniej więcej dwukrotnie czyli część odsetkowa rośnie dwukrotnie, musiałaby być jakaś ekstremalnie mała część kapitałowa aby wzrost raty był tak duży. Niestety wydaje się, że oprocentowanie może wzrosnąć trzykrotnie, więc w niedługiej
@Kadet20: Z jednej strony to jest straszne, że ludzie nawet nie mogą sobie kredytu wziąć i móc go spokojnie spłacać. Z drugiej strony wielu z nich wzięło te kredyty bez minimalnej wiedzy jak to wszystko działa i z naiwnością niezmienności obecnego stanu (chodzi mi m.in. stopy). Znam przypadki gdzie ludzie wiedzieli czego się spodziewać i zgadzali się z ryzykiem no ale jednak myślę, że pierwszych jest zdecydowanie więcej.
@HarrisonBergeron: @Jarasznikos: @marcopolo88:

Ale to nie jest do końca to o czym tutaj większość sobie pomyśli. I bez podwyżek stóp jak się kończy karencja i wchodzi kapitał do raty odestkowej to rośnie sporo. Tutaj nawet gdyby to się zbiegło jedno z drugim to nadal nie ma to nic do faktu, że jeżeli mamy już odpalony pełny kredyt to nawet jak ktoś brał na najniższych stopach, to takie skoku nie
970 na 1717 jest nierealne przy tej podwyżce stóp


@Alusowy: oczywiście, że jest realne. Wystarczy, że skończył ci się np. okres pięcioletniego stałego oprocentowania w grudniu i za styczeń dostajesz zmienne...
@RHarryH: i właśnie takich m.in. rzeczy powinny uczyć w Liceum, żeby człowiek idąc w dorosłość wiedział jak działają kredyty i inne instrumenty finansowe. Ale wiadomo - lepiej uczyć się rok o systemie irygacyjnym pól w Mezopotamii, innym mało znaczącym okresie historii, albo wykuwać na pamięć wszystkie większe jeziora, rzeki, pasma gór na całym globie xD
@shuukre: nie wiem jak u Ciebie, ale mnie % uczyli w podstawówce, tzn z wiedzą z podstawówki o procentach powinieneś obliczyć o ile wzrośnie Ci rata gdy oprocentowanie skoczy z 0.1% na 2%
Bonus: 50% z 10 to tyle co 10% z 50
@mariopbc: procenty, procentami ale ludzie mają elementarne problemy ze zrozumieniem czym jest WIBOR. Biorą kredyt ze "stałą ratą" i X% oprocentowaniem na umowie, a poźniej jest pikaczu_fejs.jpg bo rata wzrosła o 1/4 i setki pytań "ALE JAK TO?!".
@ThreeDog: zależy od banku. ING np bierze wibor z poniedziałku i potem jeśli masz zmianę do końca tygodnia to masz ten wibor z poniedziałku. I potem następny poniedziałek itp. Inny bank, chyba millenium bierze wibor z 2 dni wstecz przed przeliczeniem. U mnie przeliczenie jutro, tak więc się już łapie na Wibor 6M 3,04%. W marcu to jeszcze zdąży 2x skoczyć, pewnie już te 4% będzie u ciebie ;/
@shuukre: ja też nie wiedziałem, ale jak brałem coś za 400k to poświęciłem 15h żeby zrozumieć, 15h vs 30 lat kredytu. Moje 30 lat jest warte tego żeby się zainteresować choć trochę jak to działa np przez 15h, to w sumie najważniejsza decyzja w życiu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kadet20: Mam WIBOR 6M aktualnie na poziomie 3,04%. W marcu będę miał zmianę, pytanie ile dadzą...

@ThreeDog:

WIBOR 6M na poziomie 3,04% był 10 stycznia więc nie mogłeś mieć przeliczenia wcześniej. Dlaczego więc masz mieć kolejne już w marcu skoro jak sama nazwa mówi WIBOR 6M jest przeliczany co pół roku?