Wpis z mikrobloga

970 na 1717 jest nierealne przy tej podwyżce stóp


@Alusowy: jeżeli te wpisy to nie baity, to szczerze mówiąc mnie też dziwią tak wysokie wzrosty... może to jakieś okresy przejściowe, np. do momentu wpisania do księgi wieczystej właścicieli, ale nie wiem czy można to tym tłumaczyć
  • Odpowiedz
970 na 1717 jest nierealne przy tej podwyżce stóp


@Alusowy: Oczywiście że jest realne tylko zarówno pierwsza jak i druga rata muszą być w okresie karencji, czyli to same odsetki. 970 zł było przy oprocentowaniu 2%, wystarczy skok oprocentowania do 4% i już masz ratę o podwójnej wysokości czyli 1940 zł tylko to muszą być same odsetki. @vinmcqueen: @Gufi1315:
  • Odpowiedz
@vertical: hmm ok, ale to będą raczej marginalne przypadki w skali wszystkich kredytobiorców no i okres karencji jest jednak przejściowy

@Balactatun: kredyty na Wiborze 6M jeżeli się nie mylę, to nie powinny mieć jeszcze aktualizacji oprocentowania do tego poziomu.
  • Odpowiedz
@Alusowy: @vinmcqueen: @Gufi1315: Pozwoliłem sobie szybko przeliczyć kiedy taka podwyżka może być realna. Kredyt na 20 lat, wypłacone deweloperowi już 400 tys. zł (to jeszcze nie cały kredyt bo jeszcze nie wszystkie transze bank wypłacił). Rata czyli same odsetki (no bo okres karencji) przy oprocentowaniu 3% (marża plus jakieś podwyższenie 2,75 i WIBOR 0,25) to 1000 zł. No i teraz wystarczy podnieść WIBOR na 2,7 (czyli razem 5,45) i
  • Odpowiedz
zwłaszcza że budowa bloku wcale nie trwa chwilę.


@vertical: ta, tylko okres karencji też jest ogarniczony, aczkolwiek maximum to są chyba 3 lata

niemniej, to chyba jedyny przypadek jaki może być, o którym napisałeś, w innym wypadku jak ktoś spłaca już normalnie raty kredytowe, nie ma opcji, żeby mu już wzrosło o 100%
  • Odpowiedz
niemniej, to chyba jedyny przypadek jaki może być, o którym napisałeś, w innym wypadku jak ktoś spłaca już normalnie raty kredytowe, nie ma opcji, żeby mu już wzrosło o 100%


@vinmcqueen: Też mi się tak wydaje bo oprocentowanie wzrosło mniej więcej dwukrotnie czyli część odsetkowa rośnie dwukrotnie, musiałaby być jakaś ekstremalnie mała część kapitałowa aby wzrost raty był tak duży. Niestety wydaje się, że oprocentowanie może wzrosnąć trzykrotnie, więc w niedługiej
  • Odpowiedz
@Kadet20: Z jednej strony to jest straszne, że ludzie nawet nie mogą sobie kredytu wziąć i móc go spokojnie spłacać. Z drugiej strony wielu z nich wzięło te kredyty bez minimalnej wiedzy jak to wszystko działa i z naiwnością niezmienności obecnego stanu (chodzi mi m.in. stopy). Znam przypadki gdzie ludzie wiedzieli czego się spodziewać i zgadzali się z ryzykiem no ale jednak myślę, że pierwszych jest zdecydowanie więcej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Alusowy: może być że jeszcze jakieś promocyjne warunki. Promocja właśnie się kończy, kredyt wchodzi w "normalne" raty + aktualizacja wiboru
  • Odpowiedz