Wpis z mikrobloga

@HarrisonBergeron: @Jarasznikos: @marcopolo88:

Ale to nie jest do końca to o czym tutaj większość sobie pomyśli. I bez podwyżek stóp jak się kończy karencja i wchodzi kapitał do raty odestkowej to rośnie sporo. Tutaj nawet gdyby to się zbiegło jedno z drugim to nadal nie ma to nic do faktu, że jeżeli mamy już odpalony pełny kredyt to nawet jak ktoś brał na najniższych stopach, to takie skoku nie
  • Odpowiedz
970 na 1717 jest nierealne przy tej podwyżce stóp


@Alusowy: oczywiście, że jest realne. Wystarczy, że skończył ci się np. okres pięcioletniego stałego oprocentowania w grudniu i za styczeń dostajesz zmienne...
  • Odpowiedz
@Alusowy: Może wybrali malejące raty ( kapitał ten sam ) wtedy to możliwe ale i tak są w lepszej pozycji od tych co wybrali równe ( jeśli mają kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
  • Odpowiedz
@RHarryH: i właśnie takich m.in. rzeczy powinny uczyć w Liceum, żeby człowiek idąc w dorosłość wiedział jak działają kredyty i inne instrumenty finansowe. Ale wiadomo - lepiej uczyć się rok o systemie irygacyjnym pól w Mezopotamii, innym mało znaczącym okresie historii, albo wykuwać na pamięć wszystkie większe jeziora, rzeki, pasma gór na całym globie xD
  • Odpowiedz
@shuukre: nie wiem jak u Ciebie, ale mnie % uczyli w podstawówce, tzn z wiedzą z podstawówki o procentach powinieneś obliczyć o ile wzrośnie Ci rata gdy oprocentowanie skoczy z 0.1% na 2%
Bonus: 50% z 10 to tyle co 10% z 50
  • Odpowiedz
@mariopbc: procenty, procentami ale ludzie mają elementarne problemy ze zrozumieniem czym jest WIBOR. Biorą kredyt ze "stałą ratą" i X% oprocentowaniem na umowie, a poźniej jest pikaczu_fejs.jpg bo rata wzrosła o 1/4 i setki pytań "ALE JAK TO?!".
  • Odpowiedz
@ThreeDog: zależy od banku. ING np bierze wibor z poniedziałku i potem jeśli masz zmianę do końca tygodnia to masz ten wibor z poniedziałku. I potem następny poniedziałek itp. Inny bank, chyba millenium bierze wibor z 2 dni wstecz przed przeliczeniem. U mnie przeliczenie jutro, tak więc się już łapie na Wibor 6M 3,04%. W marcu to jeszcze zdąży 2x skoczyć, pewnie już te 4% będzie u ciebie ;/
  • Odpowiedz
@shuukre: ja też nie wiedziałem, ale jak brałem coś za 400k to poświęciłem 15h żeby zrozumieć, 15h vs 30 lat kredytu. Moje 30 lat jest warte tego żeby się zainteresować choć trochę jak to działa np przez 15h, to w sumie najważniejsza decyzja w życiu
  • Odpowiedz