Wpis z mikrobloga

#pianino #teoriamuzyki i dla zasięgu #gitara

Mircowie i mircówny, macie pod ręką jakieś piosenki, które kojarzą się z odpowiednimi interwałami?

Póki co mam taki zestaw, odpowiednio wznoszące / opadające:

sekunda mała: szczęki / dla Elizy
wielka panie Janie / Mary had a little lamb
tercja m greensleves / sto lat
tercja w wiosna / v symfonia
kwarta love me tender lub płonie ognisko / w murowanej piwnicy
tryton ???
kwinta scarborouhg fair lub kurki trzy / menuet g dur Bacha
seksta m ??? / motyw z love story
seksta w i nawet kiedy będę sam lub nie mogę Ci wiele dać lub nokturn es dur szopena / ???
septyma m the winner take it all abby / ???
septyma w take on me / ???
oktawa somewhere over the rainbow / ???
  • 18
@Lizbona: a masz link do jakiejś aranżacji, gdzie to dokładnie słychać? Najlepsze są kawałki, które się pół życia słyszało i zapadły w pamięć, a mnie simpsoni jakoś ominęli
@bb-8: o, ale pewnie nie wiesz, gdzie szukać jakiegoś opadającego na tym albumie? Jeśli gdzieś jest to jestem w domu, bo chyba każdy kawałek z albumu mam osłuchany.

Gdzie tam jest ta oktawa w tym seven nation army, słucham słucham i nie słyszę... tzn ja głuchy jestem muzycznie to mogę nie usłyszeć nawet jak się narzuca
Gdzie tam jest ta oktawa w tym seven nation army, słucham słucham i nie słyszę... tzn ja głuchy jestem muzycznie to mogę nie usłyszeć nawet jak się narzuca


@tomtom666: w refrenie, tyle, że w standard E a nie open a ;)
@bb-8: interwał oktawy to 12 progów na gitarze, wznosząca jak jest najpierw niższy dźwięk potem wyższy, opadająca jak odwrotnie. Ni chu chu nie widzę tam 12 progów między nutami, tzn na gitarze to jest jakoś tak, że jak schodzi na cieńszą strunę to się 5 dodaje, ale i tak nie ma.
@Necrosadist: wznosząca to nie problem, jest też w somewhere over the rainbow, opadającej nie mogę nigdzie znaleźć. Jest też ten problem, że na zachodzie ludzie mają osłuchane inne rzeczy, w Polsce jakieś lady panki czy budki suflera by były dobre, bo to się od dzieciństwa słyszy nawet jak się nie chce. Do nauki interwałów najlepsze są właśnie rzeczy, z którymi się za gówniaka zetknęło.
@tomtom666: bardzo łatwo sobie ogarnąć na przykładzie kolęd (chyba każdy kto spędził dzieciństwo w kraju ma je dosyć dobrze osłuchane)

kwarta - Do szopy (pierwsze dwa dźwięki)
seksta - Gdy się Chrystus rodzi ("Gdy się <> Chrystus rodzi")
septyma - Cicha noc (między "...święta noc <> pokój niesie")
oktawa - Bóg się rodzi (pierwsze dwa dźwięki)
itd.

A poza tym jeszcze:
https://www.musicca.com/pl/piosenki-interwalow
Pewnie da się znaleźć w internetach wiele innych