Wpis z mikrobloga

@tojestmultikonto: Ogólnie wytrąci się wodorowęglan/węglan cynku a w roztworze zostanie głównie sól sodowa asparginianu. Rozpatrując bardziej filozoficznie w roztworze obecne będą wodorowęglan cynku + układy soli mieszanych, ale wszystko pozostanie w roztworze jedynie w niewielkich stężeniach ograniczonych iloczynem rozpuszczalnosci.
wytrąci się wodorowęglan/węglan cynku


@pawfie68: Nic się nie wytrąca, w tym problem, że wszystko się rozpuściło, na powierzchni pływa jedynie talk z tabletki Zincas Forte 27 mg, której użyłem do próby. Woda niskozmineralizowana niegazowana nie rozpuszcza cynku, ani innych składników, w wodzie pływają mi fusy, nawet gdy dodałem dużo sody. Tabletkę rozpuściłem w około 1/3 szklanki wody (około 100 ml) i dodałem sody oczyszczonej, tak około pół łyżeczki, wtedy na dnie
@tojestmultikonto W takim mixie jak woda mineralna, wcale nie dziwne, że 27mg cynku nie uległo wytrąceniu. Także duży nadmiar sody może powodować powstawanie rozpuszczalnych kompleksów cynku. Muszynianka ma też sporo rozpuszczonego CO2, który uwalnia się w szczególności w kontakcie z porowatymi ciałami stałymi (tabletka i soda), i nie musi pochodzić z reakcji z sodą. Jedno czego można być pewnym, ze przyswajalność cynku z preparatu o którym piszesz spadnie znacząco, jeżeli będziesz mieszał
Muszynianka ma też sporo rozpuszczonego CO2, który uwalnia się w szczególności w kontakcie z porowatymi ciałami stałymi (tabletka i soda), i nie musi pochodzić z reakcji z sodą


@pawfie68: Napisałem Ci przecież, że w ustach miałem efekt tabletki musującej, roztarłem 1/2 tabletki w moździerzu i dodałem trochę sody, wymieszałem, a następnie wsypałem to do ust. Efekt był taki jak w wodzie mineralnej tylko trwało to wolniej, trzymałem to w ustach około
Jedno czego można być pewnym, ze przyswajalność cynku z preparatu o którym piszesz spadnie znacząco, jeżeli będziesz mieszał go z sodą, a chyba o to Ci chodzi.


@pawfie68: Nie mogę brać tego preparatu, bo podrażnia mi żołądek i przełyk. Wystarczy, że biorę 1/2 czy nawet 1/4 tabletki przez kilka dni żeby zacząć chorować. Ten lek wywołuje u mnie ból w przełyku i objawy zatrucia pokarmowego, dolegliwości są nie raz nie do
@tojestmultikonto:

Może po prostu przesadzasz z cynkiem. To nie jest tak, że jedynym źródłem cynku w diecie jest suplementacja. Inne pokarmy też dostarczają cynku, a zapotrzebowanie na cyk u dorosłych jest na poziomie około 10 mg/dobę. Objawy ze strony układu pokarmowego są dość charakterystyczne przy zbyt wysokich dawkach cynku, zwłaszcza cynku w formie łatwo przyswajalnego asparginianu. Konwersja na węglan z użyciem sody, obniża całkowitą wchłanialność cynku jak i wydłuża czas jego
Może po prostu przesadzasz z cynkiem. To nie jest tak, że jedynym źródłem cynku w diecie jest suplementacja. Inne pokarmy też dostarczają cynku, a zapotrzebowanie na cyk u dorosłych jest na poziomie około 10 mg/dobę. Objawy ze strony układu pokarmowego są dość charakterystyczne przy zbyt wysokich dawkach cynku, zwłaszcza cynku w formie łatwo przyswajalnego asparginianu.


@pawfie68: Ten lek mnie podrażnia już w jamie ustnej, bo tabletka łatwo ulega rozpadowi, nawet w
@pawfie68: Myślę, że już kilkadziesiąt miligramów sody oczyszczonej w małej objętości ciepłej wody połączonej z 1 tabletką asparaginianu cynku 27 mg powinno dać się zneutralizować na tyle aby mnie nie podrażniało. Po przereagowaniu wystarczy dolać wody do pełna i jest bezpieczna wersja leku. Jeżeli nawet przyswajalność jest na poziomie kilku procent to i tak z 3 tabletem mam około 9 mg i nie podrażniło mi żołądka.
@pawfie68: Zastanawiam się czy nie można by z tego zrobić octanu cynku? Może octan byłby mniej drażniący niż asparaginian cynku? Octan cynku ma biodostępność na poziomie 33%. Wystarczy dodać odrobinę sody oczyszczonej do małej ilości wody, następnie wrzucić tabletkę i poczekać aż się rozpuści, a następnie dodać od 0.5 do 0.75 łyżeczki octu spirytusowego 6% (przynajmniej ja tak zrobiłem). Czy to się uda i cynk w tej formie nie będzie mi
@pawfie68: Ten cynk chyba mnie delikatnie pobudził i poprawił nastrój, chociaż nie wiem co mi wyszło w tym kubku. Wczorajszy zdawał się nie mieć praktycznie żadnego efektu, a oryginalny lek mnie podrażnia do tego stopnia, że go odstawiłem. Ocet w zasadzie też, ale wyślę, że w tej dawce nie powinien mi zaszkodzić. Z kawą działa super, ale pewnie efekt jest krótkotrwały.