Wpis z mikrobloga

Moja krótka historia z kredytem hipotecznym w banku ING.

Pod koniec roku zdecydowałem się na zakup mieszkania. Niestety gotówki brakowało to konieczny był kredyt hipoteczny. Początkowo złożone zostały 2 wnioski o kredyt z oprocentowaniem zmiennym do różnych banków. Jednym z banków było ING.
Po pewnym czasie przyszła wstępna decyzja kredytowa - pozytywna. Jednak po kilku tygodniach oczewkiwania na tę decyzję uznałem, że może lepiej pójść w stronę kredytu ze stałym oprocentowaniem (na 5 lat xD). Po konsultacji z ekspertem kredytowym podjąłem decyzję, że złożymy wniosek o kredyt z oprocentowaniem stałym znów do ING (w momencie składania wniosku wynosiło ono 5,57%). Właściwie to nr wniosku pozostał ten sam tylko wniosek był o zmianę warunków kredytu. Wiem, że nie jest to może najkorzystniejsza oferta ale widmo inflacji, podwyżek stóp procentowych i tego co dzieje się na świecie i w kraju sprawiło, że wolałem zapewnić sobie jako takie bezpieczeństwo na najbliższe 5 lat. Wniosek ten został złożony pod koniec grudnia. Po około 2 tygodniach na stronie ING pojawiła się informacja, że analiza została zakończona.

Oferta kredytu z oprocentowaniem stałym w ING zmienia się co tydzień - w każdy poniedziałek jest nowa stawka ustalana przez bank. Jak już wspominałem, w momencie składania wniosku oprocentowanie to wynosiło 5,57% a przez cały ten czas oczekiwania urosło o prawie 1%. W tym momencie wynosi 6,31%.
Po kontakcie z ekspertem kredytowym dowiedziałem się, że wstępna decyzja jest pozytywna ale jest ona na oprocentowanie zmienne! Dokładnie taka sama jaką otrzymałem przed złożniem wniosku o kredyt z oprocentowaniem stałym.

Ekspert kredytowy kontaktował się z bankiem i rzekomo przez jakiś brak podpisu na wniosku o kredyt z oprocentowaniem stałym został on odrzucony. Wszystko było podpisywane tak jak wcześniej, w obecności eksperta i raczej małe szanse, że brakuje tam jakiegoś podpisu.
Zarówno zdaniem eksperta jak i moim bank ING dla własnej korzyści odrzucił ten wniosek. Nie wiem czy miał do tego prawo. Nawet jeśli tak, to w ten sposób pokazał jak traktuje swojego potencjalnego klienta.

Na ten moment ekspert walczy jeszcze o to z bankiem i czekamy na ostateczną decyzję w tej sprawie.

Wołam @ING_Bank_Slaski . Czy to normalne praktyki u was w banku?

#kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci #banki #bankowosc #ing
  • 15
Zarówno zdaniem eksperta jak i moim bank ING dla własnej korzyści odrzucił ten wniosek


@stefan-trzcina: To mało prawdopodobne.

Czy otrzymałeś od eksperta formularz informacyjny ze stałym oprocentowaniem?
@marcpol: Tak, otrzymałem.


@stefan-trzcina: Czy wniosek był złożony w okresie ważności formularza? Czy we wniosku wybrano stałe oprocentowanie i właściwy typ oferty? Dlaczego nie złożono nowego wniosku (wniosek o zmianę parametrów wymaga praktycznie tej samej dokumentacji, co nowy wniosek)?
@marcpol: Zgodnie z tym co jest na formularzu - był on ważny do 06.01.2022. Wniosek został podpisany przez nas 30.12.2021 i w ten sam dzień przekazany do banku. W systemie jeszcze przed 06.01.2022 widoczne było, że status wniosku zmienił się na 'analizowany'. Nowy wniosek nie został złożony ponieważ taki sposób działania podobno miał usprawnić ten proces.
stefan-trzcina - @marcpol: Zgodnie z tym co jest na formularzu - był on ważny do 06.0...

źródło: comment_16427846293TEQYG2xJsHBz9ch0O1t7o.jpg

Pobierz
Nowy wniosek nie został złożony ponieważ taki sposób działania podobno miał usprawnić ten proces.


@stefan-trzcina: Niestety, ale w praktyce powoduje to utrudnienia. Wszystkie wnioski, zarówno z oddziałów z całej Polski, jak i od brokerów są procesowanie centralnie. Cały system banku jest nastawiony na procesowanie nowych wniosków. Zmiany we wnioskach często powodują błędy i wydłużenie procesu.

Być może z tego wynika cała sytuacja. Istnieje też prawdopodobieństwo, że osoba składająca wniosek popełniła błąd
@stefan-trzcina: Ja właśnie wczoraj miałem podobną sytuację w Millenium. Złożyłem wniosek o kredyt ze stałym oprocentowaniem, a wstępna decyzja przyszła mi ze zmiennym. Doradca mi powiedział, że "jak kredyt jest wypłacany w transzach to niektóre banki nie dają ze stałym oprocentowaniem".
@marcpol Rzeczywiście jest tak, że niektóre banki nie dają kredytów ze stałym oprocentowaniem, gdy pożyczona kwota jest wypłacana w transzach?
@marcpol: Chyba reklamacja została już złożona przez mojego pośrednika. Czy ja w takim wypadku mogę dowiedzieć się co dokładnie się tam wydarzyło? Bo nie mam teraz pewności czy to co mówi pośrednik jest w 100 % prawdą...


@stefan-trzcina: Złóż samodzielnie reklamację do banku.

Rzeczywiście jest tak, że niektóre banki nie dają kredytów ze stałym oprocentowaniem, gdy pożyczona kwota jest wypłacana w transzach?


@RezonatorKwarcowy: W przypadku nielicznych banków np. mBank,
@stefan-trzcina: Przykro nam z powodu całej tej sytuacji. Nie są to nasze standardy. Tutaj niestety nie mamy możliwości weryfikacji tej sprawy. Dostęp do przesłanych dokumentów ma tylko pośrednik. Jeśli chciałeś wnioskować o stałą stopę, to powinieneś złożyć na nowo wniosek kredytowy i zrezygnować z poprzedniego.
Pośrednik finansowy powinien wygenerować Formularz informacyjny dla stałej stopy procentowej i to oprocentowanie byłoby obowiązujące.

Przepraszamy, natomiast tutaj nie jesteśmy w stanie podać więcej informacji w