Wpis z mikrobloga

Powszechnie uważa się, że leki ziołowe są bezpieczne, a ich działanie jest łagodne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niekiedy działają silniej niż leki syntetyczne i równie skutecznie potrafią nas od siebie uzależnić.

Z pewnością słyszeliście nie raz o herbatkach na zaparcia, na "odchudzanie" czy o ziołowych lekach przeczyszczających. Ja również słyszałam też od wielu pacjentów, że bez takiej tabletki lub herbatki nie są w stanie normalnie się wypróżnić.

Głównym składnikiem takich preparatów są antrazwiązki. Pochodzą one przede wszystkim z roślin takich jak senes, aloes, kruszyna, rzewień.

Mechanizm ich działania polega na:

- hamowaniu skurczów stacjonarnych i stymulowaniu skurczów pulsacyjnych -> pobudzenie perystaltyki jelit
-nasileniu wydzielania śluzu i chlorków do światła jelita -> zwiększenie wydzielania wody i elektrolitów

Efekt przeczyszczający następuje po 8-12 godzinach. Leki tego typu nie powinny być stosowane dłużej niż przez 1-2 tygodnie. Nie wolno ich stosować w ciąży, podczas karmienia piersią, w przypadku chorób jelit i bólów brzucha o nieznanej przyczynie oraz u pacjentów odwodnionych.

Nadużywanie ich prowadzi do rozwoju uzależnienia. Jelita stają się rozleniwione i nie funkcjonują prawidłowo bez wspomożenia ich związkami antranoidowymi. Nadmierne stosowanie tych leków może również spowodować odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe (utrata potasu jest bardzo niebezpieczna!).

Co zrobić w przypadku uzależnienia?

- Dbamy o odpowiednią ilość błonnika i płynów w codziennej diecie oraz ruch
- Leki na bazie antrazwiązków odstawiamy stopniowo
- Można wspomagać się bezpieczniejszymi lekami przeczyszczającymi, które nie mają potencjału uzależniającego (np. laktuloza, makrogole, czopki glicerynowe)
- Dodatkowo można rozważyć opcję włączenia probiotyków

Spotkaliście się kiedyś z takim uzależnieniem?

PS. To nie są żadne herbatki na odchudzanie (°°

Więcej medycznych wpisów: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #zdrowie #leki #farmacja #apteka #ciekawostki #lekarz #uzaleznienie #gruparatowaniapoziomu
dwa_fartuchy - Powszechnie uważa się, że leki ziołowe są bezpieczne, a ich działanie ...

źródło: comment_1643728610J6qP7LSOF2ZLAX7Jtru6zR.jpg

Pobierz
  • 11
@dwa__fartuchy: o działa tak samo jak kawa pewnie, kawa między innymi też powoduje ruch w jelitach i następuje euforia, po herbacie, papierosie to samo jest pewnie to ma wpływ na uzależnienie bo uzależniasz się od "przyjemnego", a skoro miałeś problemy z pracą jelit wcześniej, a nie pozbyłeś się przyczyn tego stanu to po prostu ćpasz to. Pracę jelit można zaburzyć bardzo łatwo szczególnie w obecnych czasach.
@dwa__fartuchy: kawa to jest w ogóle wynalazek szatana i wpływa na cały organizm jak szalona nie wiem czy robiłaś kiedyś taki eksperyment z piciem i nie piciem ale ja robiłem i po kawie strasznie wszystko się zaciska i puchnie, całe ciało, każdy mięsień, w głowie pewnie też puchnie wszystko w tym układ nerwowy, kawa to potężny stymulant
@ciasteczkowy_otwur: Nie to nie to samo. Nie znam nikogo kto po odstawieniu kawy miałby problem z czarnuchem. Natomiast sporo kobiet, na dziwnych dietach bierze te leki i pije herbatki żeby wyregulować „przemianę”. A problem polega na nieodpowiedniej diecie (brak błonnika, odwodnienie), braku ruchu i złych nawykach, nieregularny ruch, nieregularne pory posiłków, nieodpowiednia pozycja. Pamietam w swoim życiu dwa zaparcia, z czego jedno ostre i bolesne (dieta z bardzo mała ilością węgli).
@dwa__fartuchy kiedyś mi farmaceuta polecił senes, takiego bólu i skręcania żołądka dostałam, że pamiętam do dziś ( ͡° ʖ̯ ͡°) potem przeczytałam, że osoby z zaburzeniami odżywiania to ziele lubią pić, a to taki ból (,) i jeszcze mi nie pomogło nic a nic XD

Za to jako osoba mająca bardzo częste z tym problemy, pomimo dużej ilości błonnika w diecie, potwierdzam, że codzienna