Wpis z mikrobloga

767 + 1 = 768

Tytuł: Cała prawda o planecie Ksi
Autor: Janusz Andrzej Zajdel
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★

Kłamstwo jest elastyczne, inne na każdą okazję, dające się dostosowywać do bieżących potrzeb – a więc skuteczniejsze niż prawda, która nie daje się modyfikować.


Miałem taki okres, pięć czy sześć lat temu, kiedy byłem zafascynowany twórczością Zajdla. Pochłaniałem wszystkie tomy jego opowiadań jakie wpadły mi wtedy w ręce, a Limes Inferior, Cylinder van Troffa i Paradyzję wciągnąłem jedną po drugiej, choć nie pamiętam w jakiej kolejności. Została mi z tamtego okresu nieprzeczytana Cała prawda o planecie Ksi ale chyba tego Zajdla było wtedy dla mnie już za dużo, a później o niej zwyczajnie zapomniałem. Ostatnio kilkukrotnie przewinęła się na tagu więc – jako prawdziwy konformista – postanowiłem przeczytać.
Historia opiera się na meldunku – a raczej dwóch wzajemnie przeczących sobie meldunkach – które dotarły na Ziemię jeden po drugim z planety na której miała być założona kolonia. A później była cisza. Ten fakt, że wysyłamy ludzi a później zostawiamy ich samym sobie budzi protest opinii publicznej. Zostaje więc zorganizowana misja ratunkowa, którą dowodzi niejaki Sloth, pilot pozaukładowy.

Po lekturze mam wrażenie, że Zajdel był świetnym obserwatorem i umiał wyciągać bardzo trafne wnioski z tego co widział. Określenie problemów, przedstawienie mechanizmów i konkluzji wychodziło mu wspaniale. Być może był to efekt jego wykształcenia, w końcu był fizykiem. Nieźle wyszła mu też jedna z postaci – Pradziadek, który opisywał sytuację na planecie Ksi i swoją historą z tą sytuacją związanę. W ogóle wątek tego człowieka podobał mi się w całej książce najbardziej i na szczęście jest on sporą jej częścią. Autor zwraca w nim uwagę na to, do czego system totalitarny może doprowadzić – całkiem w gruncie rzeczy poczciwego, albo po prostu zwyczajnego – człowieka. No ale ja już tak mam, że zawsze bardziej zainteresuje mnie los jednego człowieka niż los miasta, kraju czy nawet całej planety. Bo ten wątek socjologiczno-społeczny moim zdaniem był dość słaby i mało rozwinięty. Było też sporo wątków, które mogłyby być niesamowicie ciekawe, jak choćby wpływ hibernacji na życie człowieka, o czym pisał @Dziadekmietek czy same przygotowania do wyprawy, które były ledwo co liźnięte. Ale może tym właśnie różnią się całkiem dobre i dobre książki od książek świetnych. A Całą prawdę o planecie Ksi ja zaliczyłbym jednak do książek "tylko" całkiem dobrym.

Spotkałem się kiedyś z zarzutem, że Zajdel miał świetne pomysły, ale słaby warsztat. I chyba się z nim zgadzam, bo rzeczywiście, przynajmniej w tej książce, jest pod tym względem jakoś kiepsko. Jakieś takie niezborne te zdania, jakoś ta historia przedstawiona niezgrabnie. I dość irytujący główny bohater, który musi mieć przecież jakąś cechę charakterystyczną, więc autor „jakąś tam cechę” mu nadał. Ani ona go nie budowała, ani nic do historii nie wnosiła. Myślę że Czechow, gdyby miał okazję przeczytać Całą prawdę o planecie Ksi, to mógłby Zajdla po lekturze ganiać ze strzelbą.

Ciekawi mnie to, jak po tych kliku latach zapatrywałbym się na Paradyzję, która – z tego co pamiętam – z powieści Zajdla podobała mi się najbardziej. Może warto spróbować, ryzykując jednak rozczarowanie i zniszczenie wrażeń z kiedyś tam, z „dawno, dawno temu."

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz
źródło: comment_1645481873sM529ZOfb4L42t7tFRRONC.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (10 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 287
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-20 - Użytkownik Dziadekmietek ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-02-09 - Użytkownik RenkaRenkeMyje ocenił