Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu wpisałem się na dość długą listę rezerwacyjną szczeniaka (z założeniem zakupu w kolejnym miocie). Dziś zadzwonił hodowca, z informacją że ktoś się wycofał (opłacona rezerwacja trwała bardzo długo) i mam możliwość wzięcia od ręki 8 miesięcznego psa rasy myśliwskiej (FCI, ZKWP, fajna genetyka, rodzice i dziadkowie championy i fajne wyniki na próbach pracy). Obawiam się, czy taki piesek nie będzie „za stary” na fajne ułożenie go, naukę, bezbolesną zmianę miejsca i zżycie się z nowym domem. Hodowca lojalnie uprzedza, że oprócz podstawowego chodzenia na smyczy i po prostu zabawowego biegania przy starszych doświadczonych psach nie był szczególnie szkolony i uczony (ani z „siad” ani z myśliwskich aportów itd.), ale zapewnia że jest to dobry moment na odbiór pieska, a z drugiej strony mam na uwadze odbiory przez znajomych 9 tygodniowych szczeniaków. Proszę o podpowiedź i rozwiązanie wątpliwości w jedną lub w drugą stronę- czy taki pies kwalifikuje się do zakupu czy odpada? ;) #psy #pies #myslistwo #darzmirko #darzbor
  • 43
Mam znajomka który kiedy kupił wyżła i kompletnie z nim nic nie robił, zabraliśmy go któregoś dnia na kaczki bardziej aby sobie pobiegał niż miał by aportować ale gdy spadła pierwsza kaczuszka piesio ruszył i ptaszka przyniósł. Taka miła niespodzianka. Jeśli się zdecydujesz to będziesz musiał mu poświęcić troszkę więcej czasu, dłuższe spacery po łowisku i zabawy węchowe ze skórą dzika i farbą. Według mnie powinno być ok.
mi też nie zależy żeby podawał łapę


@vivanat: to się przydaje tylko po to, żeby pies podnosił łapy jak się w smycz zapląta, albo jak się chce w targety iść ¯\_(ツ)_/¯
@vivanat: to nawet z dwuletnim łyżwem się fajnie dogadasz :) Bierz!

@gdzie_mi_tu: mam posokowca w pogotowiu postrzałkowym. Im mniej go uczysz tym lepiej. Z przydatnych to tylko siad i zostań, choć z tym drugim to działa tylko wkoło domu ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Do tego przychodzenie/odwołanie na gwizdek. Nie jest w typie oszczekiwacza, bardziej oznajmiacz. No i poszukiwania postrzałka tylko na otoku. A, i dobry
@Rozpierpapierduchacz: oj tam mycie łap xD
też można, ale nauczenie psa podawania tylnej łapy wymaga od niego świadomości zadu, co nie jest takie hop siup do wytrenowania. Przednie łapy do mycia to tam ciul.
Poza nauką dotyku tych łap, ale to oczywista oczywistość.
@dorotka-wu: no tak nie do końca bym powiedział, bo tu rodzi się pytanie: chcesz mieć narzędzie do pracy czy kompana łowów? Jak narzędzie to tak, oddaj. Jak kompana to sam go ułóż, to nic trudnego, trochę czasu i cierpliwości...no i systematyka.
@Sckb: @dorotka-wu: @gdzie_mi_tu: Stało się, kupiony (inny) 5-miesięczny wyżełek z hodowli :D
A propos psów myśliwskich, pochwalicie się jak karmicie stwory? Karma sucha? mokra? sucha i mokra? Jaka? Jak często? itd itd itd. Chętnie przyjmę wszystkie rady i uwagi ;)
Mam wrażenie że karmienie psów myśliwskich jest troche inne niż kanapowców czy podwórkowców. Np. u psów znajomego w jadłospisie: karma sucha, mokra, jogurt, kefir, surowe jajka i warzywa :D
@vivanat: główny pokarm to karma sucha. Z racji, iż ma 13 miesięcy dostaje purinę puppy, ale lada moment wprowadzę mu karmę dla dorosłych. Do tego co jakiś czas surowe jajko na sierść. Sporadycznie gotuje mu mięso (dzik, jeleń - resztki co zostają po rozbiorze tuszy) i do tego warzywa (marchew, pietruszka, seler) z ryżem. No i czasami resztki z obiadu jak no rosół. Lubi surowa marchewkę i ogórka, z owoców to
@Sckb: Ja gotuje kasze i wraz z resztkami mięsa które wycinam z wieprzowych kości spożywczych. Po spacerach daje im zawsze większe kości które uwielbiają obgryzać. Raz dziennie jajko.
@vivanat: Jeśli mogę Ci podpowiedzieć, tak z doświadczenia, to nauka przez zabawę na głodnego. Jako zachęta i nagroda dawaj mu chrupki, ale może nie te, co je na co dzień ale jakieś inne, lepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Purina dog chow puppy


@Sckb: wybrałeś po rekonesansie, czy tak wyszło? U mnie kończy się wyprawkowa sucha i muszę coś kupić, a im dłużej szukam, tym większy mętlik w głowie. Ktoś polecał Joserę, a ma mniej białka, podaje się jej więcej i kosztuje w ciul więcej :D
@vivanat: a że psiak wpieprza aż mu się uszy częsą to chyba dobrze wybrałem. Teraz będziemy przechodzić na karmę dla starszych psów, bo już ponad rok ma, i też ide w purinę.