Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 229
Zostaję na zmiennym oprocentowaniu. Wiem, że sytuacja gospodarczą jest łagodnie mówiąc kiepska, ale jestem wielkim pechowcem w życiu i jaką decyzję bym nie podjął to by wyszło tak samo #!$%@? xD. Kredyt brany na 250k na 25 lat. Teraz zmieni mi się stawka wibor6 i będę płacić ratę 1800zl. Dochody 6000 zl. Zawołam plusujących jak będą licytować moje mieszkanie.
#finanse #kredyt #kredythipoteczny
  • 34
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@mr_ponglish: ja też zostaję. Obliczyłem sobie że nadplacajac i tak się szybko pozbędę kredytu więc nie zapłacę dużo więcej odsetek nawet jakby WIBOR urósł do 8%, a nie chce też zostać w dupie gdy wjadą regulacje wiboru, dopłaty do kredytów albo inne odwołania ( ͡° ͜ʖ ͡°) a nie mam wątpliwości że to się wydarzy
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fff112: pewnie - to bardzo osobista kwestia. Mimo wszystko uważam, że podstawą spokoju są wyliczenia - jak sobie policzysz ile zapłacisz w różnych scenariuszach i jeszcze przeanalizujesz jak wyglądał WIBOR w historii to można spać spokojnie :)

Napisałem ostatnio skrypt do szacowania kwoty odsetek w różnych scenariuszach przy odsetkach malejących. Jeśli cię nie odstrasza grzebanie w skrypcie to łatwo go znajdziesz w moich ostatnich wpisach na mirko
@powaznyczlowiek: Ja dostałem stałą praktycznie równą dzisiejszemu wiborowi + plus zmniejszenie marży z 2,2 do 1,8. Dziś stopy są jakby nie patrzeć na takim na przestrzeni lat zwykłym poziomie. Niższe ani drastycznie niższe na pewno przez 2-3 lata nie będą sądząc po tym co się dzieje i jaka będzie tego pochodna..będą musieli gonić inflację, żeby ludzie nie wydawali wszystkiego co mają. Więc przez te 2 lata nie stracę, a dalej będą
Nikt nie podnosi stóp co dwa tygodnie


@kaaban: Glapa na ostatniej konfie powiedział że rozważają taki scenariusz xd

@mirelle: Nawet jeśli będą podnosić co tydzień to jaka to dla ciebie różnica skoro wibor jest 6m?
@kaaban taka że gdyby podnosiliby stopy co dwa tygodnie, to @mirelle by padła na zawał przy kolejnym wyliczeniu rat ( ͡º ͜ʖ͡º) u mnie skok z wiboru 0,29 na wibor 4,61 to był skok raty o 850 zł - 65%.

@powaznyczlowiek tyle że nadpłacając na stałych, obniżasz sobie permanentnie ratę w okresie stałej stopy, a na zmiennej nie.

Na moim przykładzie - byłem na zmiennej w6m +
@mr_ponglish: ja zostaję na zmiennych. Teraz nie opłaca się brać stałych, które i tak są farbowanymi stałymi, bo tylko na 5 lat a nie na cały okres kredytu co jest częste na zachodzie. Dziś propozycja stałej + marża jest bardzo wysoka i będzie zaraz jeszcze wyższa i po prostu trzeba sobie przekalkulować, czy w ciągu 5 lat sytuacja wróci do tych <2ppm, czy zostanie w okolicy 5pp itd. Do tego kwestai
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@b7kj: nie rozumiem za bardzo czego to dowodzi co napisałeś? Że na stałej stopie będzie stale oprocentowanie, a na zmiennej może wzrosnąć...? :D

No może, może też zmaleć a na stałej zostaniesz na tym 3.87+marża - niczego to nie zmienia w kwestii nadpłacania
@powaznyczlowiek zmienia to że w obecnej sytuacji nadpłata na stałej daje wymierny skutek, a na zmiennej korzyści z nadpłaty mogą być zjedzone dalszymi wzrostami wiboru.

Kto zostanie ten zostanie. Ja mam już przygotowane opcje refinansowania kredytu do innych banków, w przypadku gdyby zmienna znów znacznie się opłacała ¯_(ツ)_/¯