Wpis z mikrobloga

Kto dostał kiedyś od mamy lub babci “wapno” na uczulenie? ʕʔ

Zacznijmy od początku… Czym jest wapno?
Wapno to materiał budowlany. Wyróżnia się wapno palone (tlenek wapnia) i wapno gaszone (wodorotlenek wapnia). Żadnego z nich nie stosuje się doustnie!

W lekach (i suplementach) mamy WAPŃ. Najczęściej występuje on w formie węglanu, mleczanu lub laktobionianu wapnia.

Więc co z tym wapnem… to znaczy wapniem na alergię? Czy wapń hamuje reakcje alergiczne?
Nie hamuje! To znaczy hamuje, ale nie lepiej niż placebo - taki wniosek wynika z badania przeprowadzonego kilka lat temu na WUMie.

Co ciekawe, w niektórych charakterystykach produktów leczniczych zawierających wapń można znaleźć informację, że stosuje się je pomocniczo w leczeniu reakcji alergicznych. Może to wynikać z badań przeprowadzonych dawno temu, z których wynikło delikatne działanie zmniejszające obrzęk po zastosowaniu preparatów wapnia. Jednak metodyka tych badań pozostawia wiele do życzenia.

Natomiast nie ma porządnych badań jednoznacznie wykazujących skuteczność związków wapnia w leczeniu alergii ani dokładnie wyjaśnionego mechanizmu działania.

Żadne polskie ani międzynarodowe wytyczne dotyczące leczenia chorób alergicznych nie wymieniają wapnia jako metody leczenia.

W leczeniu alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe (głównie II i III generacji) oraz glikokortykosteroidy.

Warto jeszcze dodać informację, że wapń może wchodzić w interakcje z różnymi lekami - np. zmniejszenie wchłaniania żelaza, niektórych antybiotyków, lewotyroksyny, nasilenie działania glikozydów nasercowych, osłabienie działania werapamilu, zwiększone ryzyko hiperkalcemii w połączeniu z niektórymi lekami.

Mój tag -> #dwafartuchywaptece

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/


#infografika #medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja
dwa_fartuchy - Kto dostał kiedyś od mamy lub babci “wapno” na uczulenie? ʕ•ᴥ•ʔ

Zac...

źródło: comment_1649521928tZaHjuzW5vPnvYP1mrUCC8.jpg

Pobierz
  • 110
  • Odpowiedz
@BjornIronside: Losowych mirków z komentarzy brałem bo nikt o tym nie wspomniał, a jak wspominałeś to przepraszam. Grałem od rana w Tropico 6 i dopiero łapie kontakt z rzeczywistością.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Też ostatnio usłyszałem to od lekarza, powiedział, że jak znajdę badania na skuteczność wapna to stawia dwie flaszki xD Tylko nie spytałem jak wytłumaczyć, że ludzie, których np. coś zaczyna swędzieć biorą se wapno i im przechodzi? Parafrazując klasyka - Jeśli coś nie jest metodą leczenia, ale działa, to jest metodą leczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz