Wpis z mikrobloga

Edukacja podatkowa by https://kalkulatorgieldowy.pl/
Przypominam, że #kryptowaluty nie liczone są jak akcje i przykładowo:

Scenariusz 1:
1) Kupiłem w 2021 roku DOWOLNĄ kryptowalutę w DOWOLNEJ ilości za 500PLN*
2) Sprzedałem w 2021 roku DOWOLNĄ kryptowalutę w DOWOLNEJ ilości za 100PLN*
Za rok 2021 mam 500PLN kosztów uzyskania przychodów(poz. 35 na PIT) i 100PLN przychodów(poz. 34 na PIT)

Scenariusz 2:
1) w 2020 roku Kupiłem DOWOLNĄ kryptowalutę w DOWOLNEJ ilości za 500PLN*
Za rok 2021 mam 500PLN kosztów uzyskania przychodów(poz. 35 na PIT) i 0PLN przychodów(poz. 34 na PIT)

Scenariusz 3:
1) Sprzedałem w 2021 roku DOWOLNĄ kryptowalutę w DOWOLNEJ ilości za 100PLN*
Za rok 2021 mam 0PLN kosztów uzyskania przychodów(poz. 35 na PIT) i 100PLN przychodów(poz. 34 na PIT)

Scenariusz 4:
1) Kupiłem w 2020 roku DOWOLNĄ kryptowalutę w DOWOLNEJ ilości za 500PLN*
Zakończyłem rok 2020 z niewykorzystanym kosztem 500PLN (strata 500PLN)
2) Sprzedałem w 2021 roku DOWOLNĄ kryptowalutę w DOWOLNEJ ilości za 100PLN*
Za rok 2021 mam 0PLN kosztów uzyskania przychodów(poz. 35 na PIT) i 100PLN przychodów(poz. 34 na PIT) i 500PLN kosztów przychodów poniesionych w latach ubiegłych i niepotrąconych w poprzednim roku podatkowym(poz. 36 na PIT)
* (już po przeliczeniu kursami średnimi NBP)

- nie stosujemy FIFO w przypadku kryptowalut
- wymiana krypto->krypto nie ma znaczenia dla US
- każda wymiana FIAT->Krypto i Krypto->FIAT tworzy obowiązek podatkowy a nie dopiero po wypłacie środków na konto bankowe
- koszty i przychody w walutach obcych przeliczamy po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego transakcję dla kryptowalut
- prowizje w kryptowalutach nie mają znaczenia dla US
- prowizje w FIAT są wliczane do kosztów uzyskania przychodu
- dla własnego bezpieczeństwa należy mieć kopię zapasową raportów z giełd, na których jesteście na wypadek upadku giełdy i kontroli np. za 4 lata
- niepotrącone koszty przychodów w latach ubiegłych przechodzą w 100% na kolejne lata

Ciekawe źródła:
https://www.e-pity.pl/podatek-pit-od-kryptowalut/
Wcześniejszy wpis z przepisami ustawy

#kalkulatorgieldowy #podatki #gielda #pit
kalkulatorgieldowy - Edukacja podatkowa by https://kalkulatorgieldowy.pl/ 
Przypomin...

źródło: comment_1650871344FK61ZAIeneqYIvbcVTO6wO.jpg

Pobierz
  • 40
@javelin:

Art. 11a. - [Przeliczenie przychodów w walutach obcych] - Podatek dochodowy od osób fizycznych.


1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
@drivex prawdopodobnie jak pobierasz raport otwiera Ci się oda razu w jakimś programie. Oryginalny plik jest od razu CSV. Zapisanie do xlsx a potem do csv psuje formatowanie.
Dla revo jeśli możesz wygeneruj rachunek zysków i strat najlepiej :)
Dla revo jeśli możesz wygeneruj rachunek zysków i strat najlepiej :)


@kalkulatorgieldowy: rzis dziala z pdf, natomiast krypto nie ma mozliwosci rzis - chyba ze czegos nie wiem?

żeby nie bylo pomysł świetny, program super, kudos za pracę aczkolwiek uważam że osoby z mniejszą wiedzą trochę się mogą pogubić
to samo tutoriale/instrukcje nie są (wg mnie) poprawnie spięte z metodami importu i wprowadzają zamieszanie ;)
@drivex masz rację i będziemy robić zmiany spore w obszarze importu. To miejsce pierwotnie było do importu z 1 platformy :D

Dla krypto trzeba wygenerować już csv zgodnie z instrukcją Revolut Kryptowaluty. Niestety dla krypto trzeba wygenerować sporo plików jeśli miałeś różne coiny
@kalkulatorgieldowy: wydaje się że import z pdfa wyszedł wam dużo lepiej niż z csv. Podczas eksportu csv z appki revo na androidzie z automatu zapisuje mi jako xlsx ¯\_(ツ)_/¯

Co do revoluta to ze swojej strony mogę tylko dodać, że niekoniecznie to co jest w CSV jest 1:1 w stosunku do tego co się dzieje na koncie (np ucięte fee), każdy kto próbuje się rozliczyć w ten sposób radzę sprawdzać poprawność
@drivex revolut jak i inne wyłącznie mobilne aplikacje mają bolączkę auto otwierania csv w excelu lub czymś innym lecz u większości problem na szczęście nie występuje. CSV jest również wg mnie wybrakowany w szczególności pod kątem akcji korporacyjnych. Kraken dopiero będzie w dalszej części roku.
@kalkulatorgieldowy: Revolut ma możliwość wygenerowania również raportu w CSV całościowego ze wszystkimi akcjami na koncie od początku do końca, ale nie przez UI, trzeba poprosić o ten dokument konsultanta przez Live Chat, wtedy on wysyła nam link do ściągnięcia wygenerowanego dokumentu na maila. Może to rozwiązać problemy u niektórych z nadmiarowym konwertowaniem xls<->csv na telefonie.

Problem jest taki, że ten dokument ma nieco inny format niż te pojedyncze wyciągi.

Macie może
@kalkulatorgieldowy: No dobra, to mam jeszcze kilka kwestii. Jakbyś polecał załadować 100 transakcji krypto/fiat z lat 2017/2018 z giełd takich jak BitBay i Bitfinex mając CSV z tych giełd z pełną listą transakcji.

Mój pomysł jest taki, żeby przeparsować te dwie CSV'ki do formatu, który jest obsługiwany przez KG i zaimportować do aplikacji.
1. Czy to możliwe?
2. Który format CSV wtedy polecasz?
3. Czy jest możliwość w którymś z formatów
@aerator-siarkowodorowy:
https://we.tl/t-v4keXT89d5 templatka Crypto.com
Plik musi pozostać w formacie UTF-8, taki też jest pod linkiem

Timestamp (UTC),Transaction Description,Currency,Amount,To Currency,To Amount,Native Currency,Native Amount,Native Amount (in USD),Transaction Kind,Transaction Hash

2022-04-15 12:06:16,FIATDOKRYPTOOPISWYSWIETLNANY,EUR,-1.91,CRO,5.0,EUR,0,0,vibanpurchase,

2022-04-15 12:05:19,KRYPTODOFIATOPISWYSWIETLNANY,CRO,-4.0,EUR,1.49,EUR,0,0,vibanpurchase,


To "0,0,viban_purchase," na końcu powinno pozostać niezmienne.
To co zapisałem capslockiem to możesz nadać tam swój dowolny opis.
Na przykładzie jest wymiana FIAT->KRYPTO a później KRYPT->FIAT
Scenariusz 2:

1) w 2020 roku Kupiłem DOWOLNĄ kryptowalutę w DOWOLNEJ ilości za 500PLN*

Za rok 2021 mam 500PLN kosztów uzyskania przychodów(poz. 35 na PIT) i 0PLN przychodów(poz. 34 na PIT)


Jest tu oczywiście pomyłka, miało być "Za rok 2020 mam(..)"