Wpis z mikrobloga

@AdamKarolczak02137: to, że mimo bycia nominalnie tym samym wyznaniem, grupy tradycjonalistów są znacznie bardziej zaangażowane w wyznawaną przez siebie religię od grup nie-tradsowych. Twierdzenia kościelnych cadyków, że spadek powołań spowodowany jest wszystkim oprócz nich samych są więc nieprawdziwe, ponieważ liturgia i pobożność sprzed soboru watykańskiego II wydają znacznie pełniejsze owoce.
  • Odpowiedz
to, że mimo bycia nominalnie tym samym wyznaniem, grupy tradycjonalistów są znacznie bardziej zaangażowane w wyznawaną przez siebie religię od grup nie-tradsowych.


@Alky: I dobrze, łątwiej będzie klasę średnią przekonać, że kler to oszołomy, jeżeli zamiast księdza grającego na gitarce i mszy po polsku będzie kilkukodzinna msza po łacinie.
  • Odpowiedz
@zloty_wkret: to jest gigantyczna zmiana mentalna, rozumiesz? To oznacza fundamentalne zmiany w młodym pokoleniu i gigantyczny spadek zainteresowania religią, jak nawet za czasów stalinowskich zawsze byli chętni. Wiesz, jest masa krajów w Europie, gdzie koscioł jest juz wpomnieniem, od protestantyzmu, bo całkowicie laickie. Jak to mawiają, pycha kroczy przed upadkiem
  • Odpowiedz
to, że mimo bycia nominalnie tym samym wyznaniem, grupy tradycjonalistów są znacznie bardziej zaangażowane w wyznawaną przez siebie religię od grup nie-tradsowych.


@Alky: To oczywiste, że ludzie w małych, dość nowych wspólnotach są bardziej zaangażowani, niż w takim KRK. Szczególnie jeśli jako wyznawców katolicyzmu liczysz te 35mln+ ochrzczonych, co jest oczywistą bzdurą. Ile z tego faktycznie wierzy, ile traktuje kościół jako tradycję, ale bez realnego zaangażowania w wiarę, a ile jedyny
  • Odpowiedz
skoro wklejasz takie bzdury.


@oskar_oskarewicz: czego źródła nie potrafisz znaleźć że uważasz to za bzdurę? jak wspomniałem większość to fakty

to tylko mem, ale można sprawdzić, większość to fakty


@Janusz_Conway: czego nie rozumiesz z tego zdania? postaram się wyjaśnić bardziej łopatologicznie

to było kiedyś, a teraz?


@mateusz-zahorski: teraz kościół wybiela rosyjską agresję na ukrainę oraz doprowadził do tak rozbudowanego systemowego tuszowania pedofilii że niedobrze mi się robi na samą
  • Odpowiedz
to, że mimo bycia nominalnie tym samym wyznaniem, grupy tradycjonalistów są znacznie bardziej zaangażowane w wyznawaną przez siebie religię od grup nie-tradsowych.


@Alky:

Odkrycie na miare tego, ze na Saharze jest mniej wody niz w Kongo.

Nadal to nie zmienia faktu, ze globalnie sa postrzegani jako zabawny element folkloru religijnego
  • Odpowiedz
@BlendziorMLKV: To akurat dobry pomysł. Zniszczyć kościół, potem "naród" i uformować go od nowa np bez katolickiej pochwały dla korupcji ( kupowanie odpustów), aprobaty dla bylejakości itd. Kibicuję!
  • Odpowiedz
Mnie martwi inna rzecz mianowicie, że ludzie w ogóle odchodzą od wiary i tu nie mam na myśli oddalanie się od KK tylko ogólnie od sfery duchowej człowieka.


@zloty_wkret: Mnie to cieszy. Dzięki temu religia nie będzie tłumiła sumienia ludzi.
  • Odpowiedz
pytanie brzmiało: "czy masz statystyki, że pękają w szwach", więc pokazałem. Tyle.


@Alky: nie było takiego pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°) i dalszym ciągu nic nie pokazałeś, pokazałeś ilu mają członków teraz a czy to dużo czy pękają w szwach to nie da się określić bez danych historycznych. Może zawsze mieli 5000 uczniów a teraz maja tylko 700 a ty nam mydlisz oczy? W dalszym ciągu jesteś
  • Odpowiedz