Wpis z mikrobloga

Kilka ciekawych case study z pozysków #mieszkanie na #wynajem z ostatnich dni i tygodni, wszystko dzieje się w #krakow

- 40m2, 2 pokoje, na Banacha (obrzeża Krakowa) w bloku z IIIkw. 2021 - pół roku temu standardowa cena przy standardzie wykończenia ikea to 2000zł + opłaty, w tym momencie właścicielka ma taką ratę kredytu (już na stałej) że poniżej 2800 nie może zejść, bo bedzie dopłacać, więc leci 2800 + media

- 53m, 3 pokoje, Wola Duchacka, nowy fajny kilkuletni blok w zielonej okolicy. właściciele przenoszą się do domu za miastem.
Na spotkaniu mówie - standardowa cena by była 2400, teraz myslę, że cena 2800-2900. Niestety taką mają rate kredytu ze po podatku muszą brac minimum 3100 (a czynsz, media, internet, tv - ogrzewanie własne gazowe budynku, nie mpec - to +/- 1000zł)

- 50m2, 3 pokoje, stare budo, blok z lat 60tych, bez mebli, ale z wyposażoną kuchnią i łazienką - 2200 + opłaty, bo nie ma na tym kredytu, nikt nie musi na tym dużo zarabiać, byle nie stało puste i coś tam kapało.

Konkluzja jest taka i jest to tylko moja opinia, nie analiza rynku:

W starych blokach, kamienicach, wielkiej płycie, mieszkań 20 letnich i więcej, ceny będa jeszcze normalne, bo nie ma tam kredytu
W blokach 10-12 letnich jesli jest kredyt to brany na jakieś śmieszne kwoty typu 200-300 tys, więc rata też nie jest już na tyle wysoka (a od lat spłacana) że ceny powinny być akceptowalne
W nowym budo, gdzie ludzie kupili przy zerowych stopach inwestycyjnie mieszkania na kredyt (2020-2021) kiedy jeszcze były one tańsze, albo niskie raty - teraz często tak mocno wywaliło im raty, że zamiast ROI 8%, mają ROI -20% i musza podnosić czynsz aby nie stracić - chyba ze bez podatku...

#nieruchomosci
  • 62
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: gadanie ze nie zejdzie z ceny, lepiej żeby mieszkanie stało puste i będzie musiała płacić ratę+czynsz czy żeby wynająć za mniej i dokładać do interesu kilkaset złotych zamiast ponad 2 tysięcy?


@kanciak12: to ty Januszy nie znasz, to jest dokładnie taka mentalność. Zresztą rozejrzyj się po lokalach użytkowych w atrakcyjniejszych lokalizacjach. Latami potrafią stać puste, bo właściciel nie chce urealinić stawek/.
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: pamietajcie ze nawet jak bedzie "doplacac" np kredyt 3000 a wynajem 2900, to te 100 zl ida w to ze potem bedzie miala mieszkanie ktore moze sprzedac
wynajem mieszkania na kredyt to nie tylko dochod z wynajmu
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Też tego nie czaję (chyba, że jestem krótkowzroczny).

Załóżmy, że rata była 1600, a najemca płacił 2k - to byłem dodatkowo 4 stówki do przodu. Podnieśli stopy i rata 2k więc jestem na 0. Podnieśli ratę na 2400 więc muszę dopłacać 400 PLN ze swoich.

Ale kurła, do jasnej ciasnej. 400 PLN to są raptem 3 wizyty zakupowe w markecie, a mieszkanie się spłaca, kiedyś będzie moje. Ile bym nie
  • Odpowiedz
@pastibox: @matips: póki co we Wrocławiu ludzie biorą dosłownie wszystko. 3k za 40 metrów to teraz normalna cena i ciągle rośnie. Jak zwykle po dupie najbardziej dostali biedni bez mieszkań i to się nigdy nie zmieni
  • Odpowiedz
@gharman: ja też tak uważam - z mojej perspektywy jak mi ktoś dorzuci do mieszkania nawet 2k, a a dorzucę 1k to spoko opcja. Poza tym, dużo ludzi, tak jak ja, nadplaca kredyt i te chwilowe podwyżki to i tak jeden pies
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Dzień dobry. Widzę że działa Pan na Terenie Krakowa, czy znalazłby Pan jakieś tanie mieszkanie dla Marka? Chłopak już sfiksował od tego mieszkania w piwnicy. Ostatnio trochę narozrabiał, ale obiecał, że się poprawi i że będzie już grzeczny jeśli tylko załatwimy mu tanie mieszkanie. Mógłby się pan rozejrzeć za czymś do max 100k pln? Na tyle Marek sobie może pozwolić.
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: i kto im to wynajmie? Jak bede musiala placic powyzej 2 k to sie wyprowadzam z Krakowa i adios. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ukrainiec dostajacy 3 k na reke wynajmie za tyle mieszkanie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) to nie te czasy zeby zyc z mieszkan.
  • Odpowiedz
@FrasierCrane: wolałbym abyś mnie nie obrażał. Mam na mysli to, że często mieszkania w starych blokach są własnościowe od wielu lat/pokoleń i te osoby jak wynajmują takie stare mieszkania, to nie mają na nich kredytów - często. Oczywiście to uproszczenie.

@marcel_pijak: często sa to osoby które kupiły dla siebie coś nowego i stare chcą wynając lub sprzedać - a jak gdzieś mieszkasz przez 5-10 lat to cieżko ci je sprzedawać
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Mieszkanie warte 360k, 0 wkład, rata 3000, czynsz najmu 200 - w ciągu 30 płacisz dokładnie wartość mieszkania w momencie kupna, więc przy 0% inflacji i 0% wzroście wartości mieszkania (co jest nierealne) kupiłeś mieszkanie za jego wartość rozkładając to na 360 rat.
W Polsce była #!$%@? sytuacja, że ceny najmu spłacały kredyty, to nie jest norma i teraz rynek to weryfikuje.
  • Odpowiedz
Chyba że ludzie faktycznie liczyli, że wpłacą kilkadziesiąt tysięcy wkładu własnego i w cudowny sposób za 20 lat bez dokładania do tego ani grosza skończą ze spłaconym mieszkaniem.


@goferek: znam osobiście co najmniej kilkadziesiąt przypadków, w których dokładnie tak to wyglądało.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KromkaMistrz: gdyby z jakiegoś powodu mnie teraz wyrzucili z mieszkania albo chcieli drastycznie podwyższyć czynsz, lub miałbym szukać nowego - wróciłbym na rodzinna wieś, zrobił sobie wakacje, zaczal się uczyć do przebranżowienia, ew zaczal pracę w jakimś Januszexie.
Nie widzę sensu placic 2k za pokój przy zarobkach 5k
  • Odpowiedz
Może być tak jak piszą wykopki że będą musieli zejść z ceny, albo po prostu okaże się że wykopki za mało zarabiają żeby utrzymać się w dużym mieście i powrót na wieś jest po prostu rozsądną decyzją. Może uzupełnią kwalifikacje, dokształcą się, znajdą lepiej płatną pracę i wtedy będzie ich stać na mieszkanie w dużym mieście. To jest naturalny proces popytu - podaży. Duże miasta są atrakcyjne bo można w nich znaleźć
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Co to za czasy, że wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że najemca spłaca całą ratę lub nawet więcej XD Przecież jak masz mieszkanie w kredycie na siebie to spłacasz CAŁĄ ratę. A jak masz wzięte drugie pod inwestycje to naprawdę już tak źle jeżeli najemca spłaca Ci 90% tej raty? To taki problem dopłacić 500zł miesięcznie? Przecież za X lat to będzie Twoje mieszkanie, które zostało Ci w większości spłacone
  • Odpowiedz
Ludzie którzy piszą że "przecież lepiej dostać 2600 i dopłacić 800 niż nie wynajmować i płacić samemu 3400" - musicie ogarnąć że polski Janusz prędzej zesra się i zbankrutuje nie wynajmując mieszkania, niż zejdzie z tego co uważa że mu się "należy". A należy się żeby frajer płacił panu całą ratę, bo nie po to brał kredyt na mieszkanie pod wynajem żeby do niego dopłacać.

Dla janusza 800 złotych opłaconych do 2600
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Raczej już nie ma czasów gdzie wynajem spłaca full kredyt, przynajmniej nie przy obecnych stopach.
Wynajmuję mieszkanie 37m, odstępnego płacę włascicielom 1600 zł, reszta to czynsz i rachunki.

Sąsiadka piętro niżej sprzedawała identyczne mieszkanie jak moje - 15k/metr, standard ikea i bardzo powierzchowny remont. Ktoś je kupił i waśnie remontuje.
37x15 000 = 555 000 zł.
Dodajmy do tego jakieś 80k na wykończenie.
Nawet z wkładem własnym miesięczna rata za
  • Odpowiedz
poniżej 2800 nie może zejść, bo bedzie dopłacać


@KromkaMistrz: co to za bzdury xD Jest właścicielką, to ona ma się martwić swoim kredytem. Model "wynajmujący spłaca mój kredyt" to zwyczajne pasożytnictwo.
  • Odpowiedz
W sumie to ja bym się ucieszył jakby mi właściciel mieszkania podniósł cenę, bo wtedy będę mógł z czystym sumieniem #!$%@?ć do Tajlandii czy innego Meksyku… a tak wygoda mnie tu trzyma ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°).

Niestety, wynajmuję mieszkanie od prawdziwego rentiera. I wiem, że mi nawet o złotówkę nie podniesie, bo kredyt
  • Odpowiedz