Wpis z mikrobloga

Wybieram się do Chorwacji autem. Mam kilka pytań, może coś doradzicie

Ubezpieczenie auta - gdzie polecacie wziąć assistance z ewentualnym holowaniem, naprawą auta (nawet jak padnie silnik czy skrzynia), wymianą koła (dojazd z zapasówką) i autem zastępczym? Macie coś sprawdzonego bez haczyków?

Wyniety - brać na oficjalnych stronach czy może lepiej kupić w innym miejscu? Widziałem, że za przelewy zagraniczne mój bank chce brać 40 zeta opłaty. Revolutem/Paypalem można to opłacić za friko? Póki co brałbym na tych stronach:
Czechy - https://edalnice.cz/pl/index.html
Austria: https://shop.asfinag.at/pl/maut-produkte/elektroniczna-winieta/
Slowenia: https://evinjeta.dars.si/selfcare/en

Tankowanie: na jakich stacjach polecacie/nie polecacie tankować? Tankuje najwyzeklejszą ropę - jakie oznaczenia można spotkać w powyższych krajach? ON, B7 - jeszcze jakieś? Wolałbym sobie nie zaszkodzić

W miarę możliwości planuję płacić revolutem, wezmę jednak trochę euro na czarną godzinę, dużo mniejszą ilość kun też.

Nie byłem tam autem chyba z 10 lat wiec wyjazd 1000 km w jedną stronę trochę mnie stresuje. Każda rada i uwaga mile widziana

#podroze #podrozujzwykopem #wakacje #chorwacja #ubezpieczenia #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 21
@chomik3 właściwie to wszystko sobie wygooglowales już:) ja jeżdżę przez Słowację i Węgry to kupuje winiety on line, jeśli chodzi o ubezpieczenie to ja miałem taki pakiet od razu w OC, holowanie do 100 km w razie wypadku lub awarii na terenie UE, Diesla raczej nie pomylisz, rączka od rury będzie czarna, gorzej byłoby z gazem bo nie ma każdej stacji trafisz. Jeśli chodzi o płacenie to karta revoluta/Alior kantor wystarczy do
@vadim_lbn: Mam AC, ale tylko na terenie Polski, więc tutaj coś muszę dobrać. Często myślałem że już wszystko wiem, ale rzucilem temat na wykop i się okazało że bywałem w błędzie, więc wolę podpytać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@chomik3: Zmień sobie kasę na euro w rewolucje wcześniej (nie w momencie płacenia), w tygodniu, bo w weekend większe spready. Poza tym - będziesz już miał ustalony kurs.
@OrzechowyDzem z tego co sprawdzałem to najlepszy pakiet/cena oferuje europ assistance. Na rankomacie można znaleźć ich ofertę. W porównaniu do generali/Uniqa dają więcej za niższą cenę. Niestety nie wiem jak z jakością ich usług bo nigdy nie korzystałem.
Nie można kupić e-winiety do Austrii szybciej niż dwa tygodnie przed planowaną podróżą, chodzi o prawo do odstąpienia od umowy. Takie zabezpieczenie mają, mocno uciążliwe, że nie można z dnia na dzień kupić.


@DlaCiebiePanFotel: @chomik3:

Można, wystarczy brać zaznaczając, że kupujesz na firmę. Wtedy winieta startuje od razu czy tam od dowolnego dnia, który sobie wybierzesz.

Ode mnie jeszcze rada @chomik3, nie #!$%@? się na główne przejścia graniczne.
@chomik3: Austria 2 euro za litr paliwa. Wracam w następnym tygodniu z Chorwacji i będę wracać przez Węgry, tańsze paliwo i spokojniejsza trasa.Weź kuny, lub wypłać na miejscu z Revoluta - tak najlepiej, bo zapłacisz tlyko prowizje np. 15zł a dostaniesz najlepszy kurs.
@chomik3: Mirku, jedź przez Słowację i Węgry jak tylko masz możliwość. Raz, że taniej wyjdą Cię winiety, paliwo na Węgrzech tańsze to i droga spokojniejsza. Ogarnij sobie revoluta, ja za każdym razem jak jestem na Chorwacji (czy po prostu za granicą) to korzystam tylko i wyłącznie z revolut. Wiadomo, że jakąś awaryjną gotówkę w lokalnej walucie warto zawsze mieć przy sobie. Tankuj tego lepszego diesla, przynajmniej ja tak zawsze robię i
@gurken: raz jechałem przez Węgry to jechałem 20 godzin ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Teraz jadę ze znajomymi którzy mają dzieciaki małe więc zależy im by było jak najszybciej. Tam jakieś winiety sa potrzebne? Ile Ci droga zajęła?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@chomik3: cooo jakie 20 godzin :-D chyba 10 lat temu ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Kraków - Trogir 12,5h z przerwami na kawę i tankowanie, Kraków - Dubrownik 14 i pół godziny z przerwami na tankowanie. W tym roku też się wybieram z 2 letnim dzieckiem i lecimy przez Słowację i Węgry.

Winieta