Wpis z mikrobloga

tl;dr: Szukam paru osób do współtworzenia serwisu, który byłby odpowiedzią na "krótką pamięć" w społeczeństwie.

Chciałem zrobić miejsce dzięki któremu będzie można wyrobić sobie własną opinię na temat osób publicznych.
Miejsce ze skondensowaną i łatwo dostępną wiedzą. Miejsce, gdzie wpisujesz nazwisko osoby i w oparciu o cytaty (wszystkie materiały) decydujesz, czy jest to człowiek godny zaufania czy też nie i oceniasz.

Wymyśliłem tak na prawdę cały kombajn, który umożliwia założenie profilu osoby publicznej, dodawanie materiałów (video, linków, galerii) i zarządzanie nimi. Każdy użytkownik może dodać propozycje nowych materiałów. Każdy może komentować i oceniać nie tylko profile, ale moderatorów profili. Użytkownicy zbierają punkty akcji czy punkty reputacji, które pokazują, czy moderatorzy danego profilu spełniają się w swojej roli. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Robiłem małe rozeznanie środowiskowe i umieszczałem linki do swojego portalu w "powiązanych" w niektórych znaleziskach.
Np. tu:
https://www.wykop.pl/link/6670459/norwegia-w-kodzie-genetycznym-polskiego-rzadu-sa-slowne-ataki-na-inne-kraje/
https://www.wykop.pl/link/6670555/glapinski-stopy-procentowe-beda-podnoszone-do-skutku-az-inflacja-osiagnie-cel/

I wydaje mi się (po ilości plusów), że taka piguła linków na osi czasu może być użyteczna.
Widziałem też wejścia z facebooka, teamsów i innych portali, więc wiem też, że ktoś tam linkuje. :)

Link do portalu punktak.pl

Portal jest jeszcze w fazie wejściowej, robię go po godzinach i ma jeszcze sporo przed sobą dlatego proszę o wyrozumiałość i komentarze co tu jeszcze wymaga poprawki.
Z czasem myślę o otworzeniu bug bounty i zrobieniu open source albo chociaż udostępnię api, gdy tylko portal doczeka się drugiej odsłony. Wszystko zależy od odzewu.

W celu zwiększenia zasięgu wpisu, robię #rozdajo karty podarunkowej (zasady znacie) na #pysznepl lub #ubereats o wartości 50zł. Zielonki też mogą brać udział ( ͡º ͜ʖ͡º)
Losowanie przez #mirkolos, czas do 22:30.

#polska, ale też #gospodarka i #tworczoscwlasna
#dziendobry
zogard - tl;dr: Szukam paru osób do współtworzenia serwisu, który byłby odpowiedzią n...

źródło: comment_16537189709c1Pg1KfWK8HrZ50DPionX.jpg

Pobierz
  • 124
@bellazi: Cytaty są cytatami, więc mogą być z dowolnego źródła czy to nagranie, czy artykuł.
Dodałem możliwość wiązania z innymi osobami (w przypadku, gdy jest przeprowadzony reportaż, albo w nagraniu jest mowa o kilku osobach). Można też wiązać do innych źródeł.
Z czasem dodam ocenę źródła, by przy linku do źródła była widoczna ocena obiektywności czy jakości.

Oceniasz sam. Sam decydujesz na podstawie materiałów. Materiały to przede wszystkim cytaty wypowiedzi, ale
@sberatel: możesz doprecyzować gdzie jest miejsce na manipulację albo gniazdo hejtu? Jeśli doprecyzujesz, to nie ma problemu by wdrożyć poprawki, uwzględnię to.
Obecnie przydzielam 3 moderatorów do danego profilu. Oni mają wpływ na treść.
Moderatorów oceniają użytkownicy poprzez ankiety co przekłada się na punkty reputacji.

Jeśli punkty reputacji są niskie, wiemy, że mod coś kombinuje. Tu jeszcze trzeba będzie dorobić mechanizm co zrobić w takiej sytuacji, ale mam już pomysł.

Propozycje
@zogard: ciekawa inicjatywa, która podejrzewam, że skończy się nalotami oplacanych politycznych trolli. System ocen osób publicznych niby fajny, ale pokazuje tylko popularność danej osoby, będzie to tylko miejsce do manipulacji głosami. Moim zdaniem sama informacja zupełnie by wystarczyła a oceniać powinno się z osobna poszczególne wpisy o takiej osobie, czy są np. wiarygodne, czy wyrwane z kontekstu, czy moze manipulacja albo juz nieaktualne.
super inicjatywa, chętnie bym pomogła, ale nie umiem into strony internetowe ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@White_Magpie: chętnie poprowadzę :)

w pierwszej kolejności pozbądź się oceniania tych osób, zbyt narażone na review bombing fanatyków, same czyste fakty, cytaty, bez żadnej opinii czy krytyki


@misioneos: moim zdaniem oceny to dodatek, który nawet jeśli będzie nadużywany, to nie będzie miał wpływu na ideę wyrobienia sobie własnej opinii. A tym
@White_Magpie: musisz założyć konto i podrzuć mi login na priv :)

@Stashqo: oceny z założenia, miały wskazywać na ocenę opinii publicznej, większości, (również miara popularności), ale przede wszystkim na chęć sprawdzenia dlaczego te oceny są takie niskie lub takie wysokie i podjęcie własnej decyzji. Tu byłoby to na wyciągnięcie ręki i wydawało mi się, że sam ten fakt mógł skutecznie zniechęcić trolli.

Wyrabianie opinii na podstawie wypunktowanych materiałów. Oceny to
@zogard: przy włączeniu kolejnego materiału fajnie jakby nie trzeba było zatrzymywać pierwszego ręcznie tylko żeby sam się wyłączył, oprócz tego te przekierowania do artykułów i na stronie choćby TVN 30 reklam, nic nie da się kliknąć, może jakieś pobieranie źródeł w formie filmiku do siebie? Tylko pozostają kwestie prawne ( ͡° ʖ̯ ͡°)
No i problem taki że politycy tyle mówią że ciężko to wszystko wyłapać, oprócz
@Lapidarny:

przy włączeniu kolejnego materiału fajnie jakby nie trzeba było zatrzymywać pierwszego ręcznie tylko żeby sam się wyłączył,


myślałem nad tym, ale jeszcze nie dodawałem na listę to do

te przekierowania do artykułów i na stronie choćby TVN 30 reklam, nic nie da się kliknąć, może jakieś pobieranie źródeł w formie filmiku do siebie? Tylko pozostają kwestie prawne ( ͡° ʖ̯ ͡°)


niestety to prawda a kopiowanie
@zogard: Kartoteka linków z założenia jest OK, ale w praktyce widzę na razie słabo.
Na stronie jest miejsca na może 5 linków (wypowiedzi) - jak ma to rzutować na daną postać? Jak będziemy się przekopywać przez setki wrzuconych linków, bo przecież artykuły/wypowiedzi ludzi z rządu pojawiają się właściwie codziennie?
Trzeba by to podzielić na jakieś grupy, może tematyczne. Np. wypowiedzi dot. polityki fiskalnej, dot. polityki zagranicznej, dot. innych osób, dot. opozycji,
@bukimi: filtrowanie wypowiedzi tematycznie to dopiero pole do manipulacji moim zdaniem :D
Tam są ostatnio dodane, zbiór wszystkich linków, zbiór linków powiązanych (z innych profili) i propozycje wrzucone przez użytkowników. W tym miejscu trzeba kopać, albo wejść do osi czasu, gdzie jest to wszystko poukładane.

Moderują autor profilu + moderatorzy. Moderują, czyli decydują o widocznych materiałach na stronie głównej, dodają tagi, daty wydarzeń, dodają wpisy do osi czasu a ich działania
@zogard: szanuje za inicjatywę ale tak na szybko:
1. Nazwa fatalna. Punktak? Pani wejdzie na punktak.pl i tam zobaczy co on #!$%@?ł o aborcji. Punkt co? Może jakies oceneo.pl, oceniamy.pl, coonipowiedzieli.pl itp. Cos prostego zeby i starsza osoba zalapała
2. Cytaty spoko ale cytat to tylko wyrywek wypowiedzi i bez calego kontekstu moze tylko skompromitować daną osobe jak Sikorskiego o robieniu laski usa czy Morawieckiego że ludzie są durni i to