Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się jak w tym kraju ma być dobrze, skoro firmy w PL chcą mieć pracowników w innowacyjnych działach za 40-60zł za godzinę netto? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież taki pracownik przyjedzie tylko po to, żeby zdobyć trochę doświadczenia i przy pierwszej lepszej okazji, jeśli ma trochę rozumu ucieknie do pracy remote w firmie za granicą.

Niedużo mniej zarabia pracownik fizyczny w niektórych miastach (pensja + pod stołem albo pensja + napiwki). To właściwie po co siedzieć po godzinach, ciągle się uczyć, robić certyfikaty i się stresować?

Jeśli dalej będzie takie podjeście do specjalistów w sektorze prywatnym (nie licząc już publicznego) to powodzenia w konkurowaniu światowych rynkach.

#datascience #gorzkiezale #takaprawda #machinelearning #programista15k #programowanie
  • 14
@s---k: dzięki, ale chyba wiesz, że klikanie w konkuter też powoduje choroby? Masz tutaj listę:

- wady wzroku
- zwyrodnienia kręgosłupa
- przeciążenia w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym
- otyłość (więc też, choroby serca, cukrzyca, itp.)
- łokieć tenisisty
- niskie stężenie witaminy D
- osteoporoza

Do tego trzeba doliczyć wypalenie zawodowe, stres a przy pracy remote brak kontaktu z ludźmi - co pośrednio może wpływać na ogólny stan zdrowia.
@mrocznapszczola: przyjmując 10-15k brutto, to daje 12-18k + vat przy zachowaniu urlopu i reszty tego badziewia, jak się chcesz bawić w "czyste" B2B to odpowiednio więcej. ZUS 1600, ryczałt 12%, przyjmując środek tego przedziału do łapy zostaje jakieś 70 pln/h. ¯\_(ツ)_/¯

Pomijając już fakt, że obecnie 10-15k uop czy tam 12-18 b2b to jest raczej stawka dla regulara, po paru latach będziesz miał więcej.
@croppz: Ja opisałem dokładne wyliczenia roczne dla UoP 12k brutto. Mediana zaróbków wg. nofluff to 14000 brutto więc dalej wychodzi ~55zł za godzinę pracy netto. A jeśli chodzi o B2B to mediana ~18500 więc realnie ~81zł, tyle, że trzeba doliczyć miesięczne koszty działalności, ubezpieczenie IT (o ile jest potrzebne) i brak praw pracowniczych.

Chce tylko powiedzieć, że dalej są to śmieszne pieniądze jeżeli swoją pracę możesz wykonywać na całym świecie z
A jeśli chodzi o B2B to mediana ~18500 więc realnie ~81zł


@mrocznapszczola: w jaki sposób bym tego nie liczył, to mi wychodzi więcej.

i brak praw pracowniczych.


@mrocznapszczola: których konkretnie? B2B to najczęściej UOP w przebraniu, nawet urlopy dają. Jeżeli chcesz "prawdziwe" B2B to też się można dogadać, dostaniesz zamiast tego odpowiednio więcej na fakturze i 18500 przestaje być reprezentatywne. Zresztą mediana nie będzie przypadkiem przesunięta siłą rzeczy w stronę