Wpis z mikrobloga

Litwa i Estonia


@Mathas: kogo interesują jakieś kraje drugiego sortu? One i tak niewiele wnoszą finansowo dla Europy, więc wszyscy mają to w dupie. Grunt, żeby gospodarka zachodu dobrze funkcjonowała.
@Pomylileasnazwy: ciągle mają nadzieję, że inflacja zacznie spadać i wtedy lekko podnoszone stopy procentowe się z nią spotkają. Liczą też chyba na inwestycje za pieniądze z KPO, że dzięki tej kasie zmieni się główny silnik napędowy naszej gospodarki (z konsumpcji na inwestycje).
@Pomylileasnazwy użyje wykopowej logiki najazdu na kredyciarzy. Skąd się wzięła inflacja? Przez tych parszywych kredyciarzy!!! A więc stopy w górę akcja kredytowa jest zduszona + rekomendacja KNF o dodawaniu +5p.p przy liczeniu zdolności = akcja kredytowa zaciąga hamulec. Więc skoro już mało co kredytów się udziela to po co wyżej podnosić? Kredyciarze nie szturmują już banków czyli inflacja powinna spadać. Czyż nie? Przecież to tylko przez tych samolubnych kredyciarzy mamy to wszystko.
@inko-gnito: Właśnie ja też obstawiałem nadzieję o spadającej inflacji. Nie mam na tyle rozbudowanej wiedzy ekonomicznej, żeby wiedzieć czy faktycznie to zadziała. Jednak jak spojrzeć na resztę świata, to tam także stopy procentowe są niżej niż inflacja (nawet USA). Kurde, nurtuje mnie to niesamowicie skąd nagłe globalne odejście od trendu stopy>inflacja
@Pomylileasnazwy

Kurde, nurtuje mnie to niesamowicie skąd nagłe globalne odejście od trendu stopy>inflacja


Pozwolę sobie skopiować i wkleić swój komentarz.

"kredyciarze w 2021 wygenerowali nadwyżkę około 28mld w porównaniu do 2020 i 2019 a samej pomocy dla przedsiębiorców z tarcz antykryzysowych z powodu covidowa wypuszczono na rynek do października 2021 312mld matematykę pozostawiam Wam co miało większy wpływ chociaż nie mam wielkich złudzeń że połączycie kropki."

Wystarczy zrobić drobny research.
@swagerstom: @Pomylileasnazwy: ja nie mówię że nie należy podwyższać stop, tylko że jak podwyższa o 0.75 to nie znaczy że inflacja spadnie o 0.75. Za inflację odpowiada wiele czynników, m.in niskie stopy, ale też transfery socjalne zamiast inwestycji, spowolnienie gospodarcze wywołane covidem i przede wszystkim drukowanie olbrzymiej ilości plnow przez Polskę (i inne kraje). Tylko że my z obniżonym vatem mamy 14%, a prawie wszyscy sąsiedzi mają niższą (i nie