Wpis z mikrobloga

mam w ogrodzie mrowisko z mrówkami rudnicami (to takie leśne mrówiki robiące takie wielkie kopce). Nie przeszkadzają mi one i mam nadzieję, że jedzą dużo kleszczy z ogrodu, jednak sąsiadka została właśnie pogryziona przez kleszcze (coś tam sobie plewiła w ogródku i miała 5 wbitych kleszczy) no i zastanawiam się nad jakims opryskiem. Mam preparat FENDONA 6 SC, który jest ponoć bardzo skuteczny, ale jednocześnie widzę w opisie, ze zabija również mrówki. Nie chcę ich zabijać. Czy znacie jakieś inne preparaty które zabiją kleszcze, a mrówki przeżyją? Jakieś rady?

#ogrodnictwo #kleszcze #borelioza #rolnictwo #ogrod #mrowki #pluskwy #lesnictwo #dezynsekcja #pestycydy
  • 9
@luk04330: wszystko co wymieniłeś już stosuję, jednak wiem, że borelioza to wstrętna choroba i zrobię wszystko aby moja rodzina jej nie miała. Stąd to pytanie. Po fakcie będę mógł tylko narzekać, a teraz szukam porad.
@Harirrmal: nie w lesie. Do najbliższego lasu jest około 2 km. Ogródek jest taki zwykły przy domu. Nie na jakimś zadupiu. Dom przy ruchliwej ulicy. Sąsiadka coś tam robiła przy swoim winogronie, które sobie zasadziła w ogródku. Zauważyła, że chodzi po niej kleszcz i go strzepnęła. Po przyjściu do domu okazało się, że 5 innych jest już wbitych.
@Czarendze1r: przeczytałe opis, że metoda działania tego preparatu o którym mówiłeś jest to, ze tworzy lepką powierzchnię co utrudnia kleszczom poruszanie się i tym samym ogranicza mozliwości rozprzestrzeniania się / rozmnażania / żerowania dlatego się zastanawiałem cyz jak klej się ma do tego przykleić to czy jak spryskasz trawę to czy czuć to coś klejącego pod nogami