Wpis z mikrobloga

@theserach: Praca wygląda tak, że przez dobre 6 miesięcy nie mogliśmy znaleźć ogarniętego mida i w końcu zatrudniliśmy juniora :D
W 2022 warto, Apple daje duży nacisk na ten język i przez długi czas go nie porzuci, a w Polsce wielkiej konkurencji nie ma.
Zlecenia na początek, trudno powiedzieć, lepiej od razu gdzieś uderzać na juniora, jak ogarniesz podstawy.
A odnośnie wyglądu pracy, nie do końca wiem, co masz na myśli,
@theserach: Jak coś sobą reprezentujesz, to raczej jest spoko. Jasne, że na juniora to wygląda gorzej, niż na mida, ale z tego co zauważyłem po firmach w których pracowałem i z którymi mam kontakt, jak ktoś jest ogarniętym juniorem, to nie ma większego problemu.
Nie ma tutaj takiej ilości osób startujących jak np. w JSie
@theserach: Polecam, przy solidnych podstawach łatwo się zakręcić w dobrej firmie, bo konkurencja jest naprawdę mała. Swift to nowoczesny język i bardzo dobrze się w nim pisze. Co do nauki podstaw, to jesteś w stanie albo sam znaleźć wszystko i uczyć się z dokumentacji i oficjalnych tutoriali lub zapłacić, by mieć wszystko podane na tacy. Tym drugim sposobem zaoszczędzisz trochę czasu.
Ja polecam Ultimate Beginner Subscription na Ray Wenderlich, który daje
@theserach: Do nauki i prostych projektów Ci wystarczy, 16 GB ramu na pewno pożądane. Możesz pomyśleć również o Mac Mini. Jednak praca z większymi projektami potrzebuje mocy, kompilacja dużego projektu trochę trwa + kilka symulatorów włączonych i nawet starsze MacBooki Pro potrafią zamulić. Jak już dostaniesz pracę, to również dadzą Ci służbowego MacBooka Pro, co jest standardem.
@theserach: Ten Air z 16GB i M2 na luzie sobie poradzi.
Jak pisał @Ronix dobrą budżetową opcją do nauki jest też MacMini.
I także potwierdzam, w pierwszej pracy dostaniesz jakiegoś Pro(względnie podkręconego MacMini, co spotkałem w jednej firmie, ale to za czasów siedzenia w biurze).
Sam uczyłem się na bardzo prostym Airze i do nauki było okej, ale już robienie większego projektu do portfolio to była trochę katorga
@theserach: Jak dla mnie jak jesteś ogarnięty, to aktualnie z 5-6 na rękę jesteś w stanie na start dostać.
Sam zaczynałem jakieś 5 lat temu od 3 na rękę, więc z tego co się orientuję, tak mniej więcej to podskoczyło. Ale na 100% Ci nie powiem, bo widełkami juniorskimi się od pewnego czasu już nie zajmuje ;)
@theserach, @Prism2772 wydaje mi się że bliżej jednak 4-5, ale to zależy od firm. W każdym razie ok. 5 myślę, że możesz krzyknąć. Normalnie stawki juniorskie teraz to powiedzmy 5-8 brutto, zależy. Są firmy gdzie i widełki są 4-6 brutto, dlatego też ich ogłoszenia wiszą kupę czasu.

Co do samej nauki: Paul Hudson, Sean Allen, Chris Ching, iOS Academy (wszystko na YT lub ich stronach). Apple ma swój kurs 14h na
@Ronix: @Prism2772: hej pozwolę się Was zawołać i podpytać o jedną rzecz, bo wydaje się że macie duża wiedzę w temacie.
Jest Waszym zdaniem sens kupować maca mini 2014, albo inny sprzęt który nie będzie wspierany przez Venture? Jak bardzo ważna jest aktualna wersja macos i xcode dla kogoś kto zaczyna naukę programowania w swift?
@poCoWamMojNumerTelefonu: najnowszy Xcode (aktualnie beta) wymaga macOS Monterey, a tu masz podgląd urządzeń, które go obsługują: https://support.apple.com/en-us/HT212551 Można zatem powiedzieć, że tak stary mac mini będzie miał możliwość odpalenia najnowszego Xcode'a przez rok lub mniej.
Tutaj masz listę jak kolejne wersje Xcode'a zmieniały swoje wymagania systemowe: https://xcodereleases.com/
Według mnie nie ma sensu kupowania tak starej maszyny do developmentu niestety, bo za rok nie będziesz mógł się uczyć najnowszych rzeczy, bo nie