Wpis z mikrobloga

właśnie zeszłam z solą poniżej oczekiwań przepisu

@moll pamietaj ze w przypadku wędlin ilość soli to nie tylko kwestia smaku, za tym stoją procesy mikrobiologiczne na które się narażasz zmniejszając stężenie soli, pamiętaj ze w takiej wędlinie dość szybko zajdą procesy gnilne i fermentacja (około 2-3dni). W przypadku wędlin nie zawsze warto eksperymentować bo za przepisami często stoją procesy technologiczne. Wiem co mówię, od około 10lat robię amatorsko wędliny, od wędzonych, suszonych
@dildo-vaggins: ok, tylko jak podejść do podanej łącznej ilości pt. soli i pieprzu 21g? Dodałam wg uznania i wyszło smacznie - nie pomyślałam o trwałości, chociaż trwałość chyba częściowo powinna dać obróbka termiczna.

Ten 1,6% tyczy się gotowego wyrobu, czy masy startowej mięsa?
@moll: W przepisie jest jasno 21g soli, pieprz do smaku. Co do ilosci pieprzu ja bym się skłaniał ku 0.5-0.6g na kilogram mięsa surowego. Ogólnie do mielonki jako konserwy nietrwałej dałbym te 20-21g soli. Aha, i w przepisach zawsze jest ilość soli na kg miesa surowego.

Jeśli chcesz zagłębiać swoją wiedzę i używać sprawdzonych przepisów to zajrzyj na wedlinydomowe.pl do działu artykuły ( https://wedlinydomowe.pl/konserwy/domowe )

To tam uczyłem się pierwszych kroków
@moll: Dużo praktykuj, z czasem się wyrobisz. I pamiętaj, jeśli chcesz robić wędliny trwalsze (np. na za tydzień) to nie bój się peklowania z dodatkiem peklosoli chociaż 50/50 z czysta solą. Zdrowie zdrowiem ale warto brać pod uwagę ze bakterie mogą nam zaszkodzić. Mielonkę robiłaś krótko ale pomysl ze masz przepis w którym mięso ma leżeć w solance 30dni, tam nie ma miejsca na eksperymenty i zmniejszanie soli czy ogólnie przypraw.
@dildo-vaggins: o peklowaniu chciałam się porządniej doedukować, bo to brzmi poważniej niż "wymieszaj i wrzuć do gara". A dopiero potem się brać za kawałek mięsa i obróbkę. Tutaj po prostu był prosty przepis i jak widać nie do końca jasny. Ale to nic, jeszcze się nauczę
@moll: Na stronie która ci podałem można pobrać kalkulator peklowania, bardzo przydatny bo wpisujesz ilość mięsa i czas a kalkulator sam wylicza ci stężenie solanki i ilość nastrzyknięć mięsa (większe kawałki mięsa warto traktować strzykawka z solanką bo przy krótkim peklowaniu sól może nie przeniknąć do środka).

Jak w przyszłości będziesz miała pytanie to pisz.