Wpis z mikrobloga

Kupiłem mieszkanie z najemcą - firmą A, która do tej pory opłacała je dla jednego ze swoich pracowników. Wcześniej to mieszkanie należało do innej spółki (firmy B) i opłaty za #wynajem były na zasadzie opłacania comiesięcznych faktur wystawianych przez firmę B.

Skontaktowałem się z firmą A z informacją, że jestem nowym właścicielem i chcialbym kontynuować najem, jednak jako osoba fizyczna nie mam opcji wystawienia im za taką usługę faktury. W odpowiedzi dostałem info:

prosimy o wystawienie fv lub rachunku w zależności od Pana zobowiązań podatkowych.


I teraz moje pytanie - czy ja jako osoba fizyczna mogę w takim razie wystawić w jakiś sposób taki rachunek? Jeśli tak, to jak to zrobić? Są jakieś limity? Obecnie kwota najmu to 2500 pln plus czynsz itd w wysokości 700 pln.

W razie czego posiadam działalność jednoosobową, ale mieszkanie nie jest wpisane w jej stan, stąd raczej podejrzewam, że nie mogę od tak wystawić faktury za najem, zwłaszcza, że nie mam odpowiedniego wpisu w PKD.

Jak to najlepiej rozegrać?

#podatki #najem i trochę #nieruchomosci #fakturowanie
  • 4
@daaw mam działalność (jestem vatowcem) i wynajmuję mieszkanie spółce s.a. wynajmu nie mam w pkd więc sytuacja analogiczna jak u Ciebie. Księgowa mi powiedziała, że spokojnie mogę wystawić faktury jako osoba fizyczna. Stosuję inną numerację (niezależną od firmowej) i rozliczam się ryczałtem. W moim programie do fakturowania (mam niezależny od firmy bo wystawiam faktury jako ja a nie jako firma) wystawiam fakturę VAT ze stawką zwolniony z vat i w uwagach faktury
@daaw: normalnie wystawiasz rachunek jako osoba fizyczna, z PESELem, a później spowiadasz się z tego w PIT. Niestety zarobisz powyżej działalności nierejestrowanej, więc trzeba będzie jeszcze podzielić się z bombelkami
@daaw: jesli jestes zarehestrowany do vat to wynajmując mieszkanie (nawet jesli jest piza dzialalnością) MUSISZ uwzględnić to w deklaracji vat (podatku nie będzie z uwagi na zwolnienie). W vat jest inna definicja działalności niz w pit. Polecam doradce podatkowego a nie wykop.