Wpis z mikrobloga

Dodatek do kursów i książek poświęconych świadomemu śnieniu #1

Tekst jest uzupełnieniem do różnych książek, kursów i innych tekstów poświęconych tematyce świadomego śnienia (Błaszczyk, Kopydłowski, Ashwalker, WikiBook), które są pisane zwykle w dobrej wierze lub dla zysku.

Dlaczego jest takie małe zainteresowanie tematem

Początkowy boom (w Polsce) związany z tym zjawiskiem wybuchł w latach 2000, albo nawet wcześniej, wtedy to w raczkującym Internecie powstawały strony, grupy dyskusyjne i fora poświęcone temu zjawisku (jak psajko czy isen, które stoją do dziś).
Kolejna fala zainteresowania pojawiła się w latach 2010 z premierą filmu Incepcja, potem i wcześniej większe i mniejsze kanały (To już jutro, Paranormalia, Uwaga naukowy bełkot) o tym nagrali
Obecnie myślę że zainteresowanie jest niskie z dwóch powodów: to wymaga czasu do nauki oraz część ludzi kojarzy to (mimo dowodów) z ezoteryka czy New Age. Poza tym w świecie świadomego snu nie dzieje się nic nowego

Oto parę rzeczy, które zauważyłem powtarzają się w książkach poświęconych tematowi, zwykle przez ślepe podążanie tymi ścieżkami osoby mają mało świadomych snów lub nie występują one wcale
Oczywiście ja też mogę się mylić więc jak coś piszcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Brak podejścia do mindsetu
Senny mindset czyli coś na co składają się różne czynniki to największy sprzymierzeniec oneironauty, podchodząc do tematu z należytym szacunkiem i ciekawością można uzyskać niezwykłe efekty
2. RT to nie automat
Ludzie traktują testy rzeczywistości jako coś co szybko odwalę i tyle, jak stanie się to nawykiem to pojawi się to we śnie, otóż nie. W jednym z poprzednich wpisów pisałem, że mózg bierze losowe wspomnienia, myśli, marzenia i łączy je. Czasami bierze też różnie bierzace wydarzenia i myśli, to też zależy pewnie od różnych czynników. Ostatnio zainteresowałem się tym i wyszło na to, że jakąś część roboty może na przykład robić zaangażowanie (patrz: ostatnie W poszukiwaniu techniki) więc może dobrym pomysłem byłoby stworzenie swojego świata w który będziesz zaangażowany i wplecienie w niego testów? To tylko taka luźna uwaga, nie testowałem tego jeszcze świadomie bo raz część myśli przeniknęła.
3. MILD to nie mantra
Nie wiem czemu ale wielu ludzi traktuje MILD jako mantrę, podczas gdy świadomy sen wykorzystuję pamięć perspektywiczną.
Oto oryginalna metoda LaBerga (za lucid wikia)

1. Przed pójściem spać nastaw budzik tak, aby obudził cię 5 godzin po rozpoczęciu snu. Jeśli idziesz spać o północy, niech obudzi cię o piątej rano. Dlaczego akurat 5 godzin? Po pięciu godzinach snu u śniącego kończy się trzecia faza REM (patrz hipnogram). Zamiast budzika konwencjonalnego zaleca się użycie alfa-budzika, nie jest to jednak konieczne.
2. Kiedy wstaniesz rano najpierw przypomnij sobie dokładnie swój sen. Prawdopodobnie ockniesz się z fazy REM, więc nie powinno ci to sprawić trudności. Następnie poświęć 15-20 minut na rozbudzenie się (możesz w tym czasie zanotować sen do dziennika, o ile rzecz jasna go prowadzisz). Jedni potrzebują na to 10 minut, inni 30 – zbadaj swoje indywidualne potrzeby. Pochodź po pokoju, poczytaj książkę. Możesz przysiąść na krótko do komputera, wskazane jest wypicie szklanki herbaty. Kiedy już poczujesz, że jesteś dostatecznie rozbudzony, połóż się z powrotem do łóżka.
3. Teraz (podczas zasypiania) skup się na tym, żeby we śnie przypomnieć sobie, że to sen. Jako, że to zdanie może okazać się niezrozumiałe dla początkujących oneironautów, gwoli wyjaśnienia pozwolę sobie zacytować fragment z „Świadomego śnienia” Kopydłowskiego:
Świadome śnienie, M. Kopydłowski:
Powinno to wyglądać tak, że nagle przypominasz sobie, że śnisz, w taki sposób, w jaki przypominasz sobie, że miałeś kupić coś ważnego, gdy jesteś na zakupach.
Powtarzaj w myślach „Następnym razem, kiedy będę śnił, będę pamiętał, że śnię”. Nadaj tym słowom znaczenie, zrozum je. Skup się na intencji przypomnienia sobie we śnie, że znajdujesz się we śnie. To bardzo ważne. Jeśli zauważysz, że twoje myśli gdzieś uciekają, przywołaj je do porządku, wróć do intencji.
4. Przypomnij sobie sen, z którego właśnie się obudziłeś (jeśli nic nie pamiętasz, wyobraź sobie dowolny sen, rozwój wydarzeń). Wczuj się w tę sytuację tak, jakbyś śnił owy sen na nowo. Teraz wyobraź sobie, że w pewnym momencie przypominasz sobie, że jesteś we śnie. Rozejrzyj się dookoła, zauważ coś, co bez wątpienia wskazuje na to, że to sen. Krzyknij mentalnie „niemożliwe, udało mi się, to sen!”. Następną minutę spędź na wyobrażaniu sobie co byś robił, gdyby to naprawdę był świadomy sen. Jeśli zacząłeś latać, poczuj wiatr we włosach, wznoś się wysoko i nisko (pamiętaj, że im wyżej, tym chłodniej). Baw się tak, jak będziesz bawił się w swoim przyszłym LD.
5. Powtarzaj kroki trzeci i czwarty tak długo, aż poczujesz, że „przyjęły się” w twoim umyśle lub po prostu uśniesz. Postaraj się, żeby twoją ostatnią myślą przed zaśnięciem była intencja o pamiętaniu w czasie snu, że to sen.

4. Lepiej nie zaczynać od WILDa
Powiedzmy sobie jasno, ta technika łatwo może zniechęcić każdego poczatkującego do tematu. Wymaga ona m.in koncentracji i skupienia by przejść bezpośrednio z jawy do snu, więc o ile nie ćwiczysz się w tej materii a chcesz zacząć odradzam raczej.

5. Nie każ się
O dziwo istnieją techniki, które zakładają karanie się i o ile odmawianie sobie przyjemności to pryszcz o tyle bicie się, szczypanie, samookaleczanie to przesada. Jeśli masz takie podejście by za wszelką cenę każdym kosztem to osiągnąć, serio zrezygnuj.

6. Urządzenia nie działają, suplementy czasem
Pisałem o tym, jeśli chcesz kupić sobie REM Dreamer, Remee czy podobne urządzenie to od razu Ci powiem, wątpię żeby to zadziałało. To nie jest tak, że coś Ci błyśnie i od razu wiesz, że to sen ponieważ mózg ma podczas snu wyłączony ośrodek myślenia. Musiałoby to działać na zasadzie skojarzeń czy reakcji, poza tym polecam poczytać opinie niezadowolonych klientów ;)
Co do supli (5-HTP, Hupercyna A) mogą ale nie muszą wywoływac sen świadomy, może się zdarzyć, że będzie to sen łatwiejszy do zapamiętania a mogą tylko wywoływać niezwykłe sny.

Dobre rady
Zachowuj higienę snów
Medytuj, są dowody że to pomaga
Drzemka to twój sprzymierzeniec, szczególnie rano
Zdrowe odzywianie też ma swoje dobre strony jeśli chodzi o to (szczególnie magnez i witaminy z grupy B)

Na konie chciałbym jeszcze raz podziękować @Trewor i @Dreampilot za cały wkład włożony w te tagi, bez was byłoby tu martwo :)

Zdjęcie:
https://www.reddit.com/r/LiminalReality/comments/vyfjq9/a_very_liminal_road/

Polecane źródła:
Lucid Wikia (polska i angielska)
Przewodnik Ashwalkera
Wpisy moje i komentarze Trewora i Dreampilota (oraz ich wpisy)
Reddit /r/LucidDreaming
Kanały Tipharot, Lucid Dream Experience, Lucid Dream Portal (i jego strona The Lucid Guide), Exploring Lucid Dream

#swiadomysen #swiadomesny #oneironautyka #swiadomesnienie #ld #luciddream #sen #sny #psychologia #rozwojosobisty #rozwojosobistyznormikami
billuscher - Dodatek do kursów i książek poświęconych świadomemu śnieniu #1

Tekst ...

źródło: comment_1657822864eCIYodOjtpZmR0BOb4ebho.jpg

Pobierz
  • 12
Dlaczego jest takie małe zainteresowanie tematem


@billuscher: Moim zdaniem z mojej perspektywy świadome śnienie jest obecnie mega popularne. Głównie za sprawą internetu i filmu "Incepcja", mniej z przyczyny wydawanych książek licznych autorów. Może nie zaistniało tak w mainstreamie jak np. medytacja ale wielu ludzi o temacie słyszało.
Pamiętam jak to było przed internetem. Moje zainteresowanie ezoteryką zaczęło się na początku lat ‘90 od kupowania miesięcznika “Nie z tej Ziemi”. Bywałem również
@Dreampilot: @dan-kamynski: Obaj macie racje, kiedyś zainteresowanie było nikłe, potem nastąpił (jak napisałem) boom: grupy dyskusyjne, fora tylko potem na przestrzeni lat 2018+ niestety trochę ucichło, są ludzi dalej zainteresowani tematem ale mało kto daje znak życia :)
Tak by the way widzę, że Kraków jest stolica takich rzeczy, może by zorganizować LDkon albo jakieś spotkanie ;)
@billuscher: Pod kątem metodologicznym aktualnie nic się nie dzieje, co by robiło większą różnicę w efektywności doświadczania LD. Jedną z przyczyn jest język jako semantyka, pojęcia jakimi opisuje się proces, a właściwie próbuje opisać. Stosuje się bardzo ogólne sformułowania, które mogą być bardziej precyzyjne, a tym samym potencjalnie zwiększające zrozumienie i efektywność, częstotliwość doświadczenia LD.
Np. uwaga jest słabo opisana i większość osób traktuje ten aspekt bardzo swobodnie i głównie pod
@Trewor: No tak, ostatnie ciekawe badania to te nad Dormio i rozmowami ze śniącą osobą, ponadto pustka w temacie badań nad wywoływaniem zjawiska.
Dr Strange ukuł termin dreamwalking (ciekawe ile na tym DL zyskał ( ͡° ͜ʖ ͡°)) ale oznacza tam co innego chyba a wchodzenie do umysłów, a nie poruszanie się we snach, ogólnie dream telepathy to ciekawa umiejętność. Co do filmów to ciesze się bardzo,
@dan-kamynski: Myślę, że młodzi ludzie, mają większą wyobraźnię, ponadto są badania że im się jest starszym tym mniej trzeba snu, poza tym jak masz na 8 szkołę to zwykle idziesz o 18 - 19 (no po dobranocce przynajmniej ja tak chodziłem spać) więc na pewno od 19 do 7:00 masz więcej snu, a więcej snu to więcej snów.
Ale to nie znaczy że Ty nie możesz, to co zawarłem w poradach
@dan-kamynski: Ogólnie od hormonów, dojrzewania, wtedy wszystko jest "bardziej", głównie emocjonalnie i względnie więcej się dzieje m.in. z powodu szkoły, regularnej interakcji z innymi. Wszytko jest bardziej świeże poprzez emocje w porównaniu do następnych dekad gdzie człowiek wyrabia sobie wyważenie emocjonalne na różne tematy i wiele rzeczy już nie robi takiego wrażenia.