Wpis z mikrobloga

Czy płacenie gotówką przy kupnie samochodu używanego od osoby prywatnej nadal jest w Polsce powszechne?

Zawsze kupowałem samochody poniżej 15k pln i sprawa była raczej prosta - szybkie oględziny, jazda testowa, często nawet bez wizyty na SKP czy wykupywania raportów (bo czego się można spodziewać po kilkunastoletnim samochodzie), umowa, gotówka do ręki i cała transakcja zamykała się w 2h. Teraz trochę realia się zmieniły i za 40k można mieć problem kupić nawet 9-letniego vw golfa a przecież nikt nie nosi takiej ilości gotówki przy sobie (chyba). O ile z firmą/handlarzem przelew jako rozliczenie jest powszechny (niedługo obowiązkowy) to jak takie transakcje rozwiązujecie z osobami prywatnymi? Na umowie musi być zamieszczony numer konta do wpłaty, robicie przelew przy sprzedającym express elixirem (rzeczywiście dochodzi teraz do pół godziny nawet w weekend?) i jak otrzyma to kończycie transakcje i odbieracie kluczyki? Co gdy samochód jest super, ale sprzedawca odmawia i chce koniecznie gotówki do ręki (np. 58-letni "Janusz") - odpuszczacie czy jednak trochę ryzykujecie i umawiacie odbiór gotówki w oddziału banku, rozbijając zakup na 2 etapy?

#motoryzacja #samochody #auto #finanse #pieniadze #banki #bankowosc
lunar4 - Czy płacenie gotówką przy kupnie samochodu używanego od osoby prywatnej nada...

źródło: comment_1659787470I8merivgIiU11ur86yj86I.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@lunar4: a jakie jest ryzyko zwiazane z odbiorem gotowki w banku ?


@Mlodydroni: Z samym odbiorem niewielkie (oprócz tego, że trzeba dodatkowo za taką usługę zapłacić i nie zawsze pieniądze są gotowe na drugi dzień), natomiast samo wożenie przy sobie 40k i więcej w obecnych czasach nie jest chyba rozsądne i komfortowe.

@lunar4: uważaj bo sa banki co takie przelewy mają tylko w godzinach pracy banku


@brh77603: Tak,
  • Odpowiedz
@lunar4 normalnie przelewem, umowa jest podpisana, wysłałem przelew przy sprzedającym, wydrukowałem potwierdzenie i tyle. Kasę miał na drugi dzień pewnie.


@eluwina21377: I sprzedający wydał Ci auto nie mając zaksięgowanych środków u siebie na koncie? Ja będąc na jego miejscu na pewno bym się na coś takiego nie zgodził, bo jeśli to miało miejsce poza ostatnią sesją elixir w danym dniu to w większości banków jest możliwość cofnięcia przelewu przez wysyłającego, chociaż
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
natomiast samo wożenie przy sobie 40k i więcej w obecnych czasach nie jest chyba rozsądne i komfortowe

@lunar4: xD co masz na myśli pisząc "obecne czasy"? Kiedy wożenie przy dupie 40k w gotówce było komfortowe i rozsądne?
  • Odpowiedz
@lunar4: xD co masz na myśli pisząc "obecne czasy"? Kiedy wożenie przy dupie 40k w gotówce było komfortowe i rozsądne?


@pwone: Może z określeniem komfortowe przesadziłem (chyba żeby wziąć pod uwagę to, że złotówka od lat traci na wartości a nominały banknotów jakby bez zmian, więc objętościowo za kilkuletni samochód wychodzi teraz niezły plik banknotów, o ile nie mała walizka, jeśli w powszechnie używanych nadal stuzłotówkach), rozsądne pod tym względem,
  • Odpowiedz
Nie, a czemu? Jak przejechales 400km po auto, to tak sie robi jak nie ma innych rozwiazan (typu bank nie chce wyplacic gotowki bo musi byc awizacja badz kwota przekracza limity express elixir). Chyba ze wolisz spedzic noc w hotelu.

Dotyczy to osob prywatnych bo otwarcie konta dla firmy trwa duzo dluzej.

Jak ktos chce sprzedac auto to nie ma z tym problemu.


@Dorodny_Wieprz: Po pierwsze jechać 400km po auto to
  • Odpowiedz
@lunar4: Jak kupowałem auto dwa lata temu, po oględzinach i jeździe dałem sprzedającej 1k i spisaliśmy zostawienie zaliczki, dostałem numer konta i wieczorem jej przelew zrobiłem a odbiór auta na 2 dzień. Miałem do niej blisko
  • Odpowiedz
@lunar4: Nie wiem czego się bać, jechałem do Niemiec po auto to miałem 17k euro przy dupie i żyję. Ostatnio gość kupował ode mnie auto i 30k przywiózł w torebeczce #!$%@?. Jak komu wygodniej, ja wolę gotówkę.
  • Odpowiedz