Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@v-tec:

nazwa espresso pochodzi od wyciskania/wytłaczania.


Przecież to, co cytujesz, przeczy temu, co piszesz:

>In Italian this word means “made for one serving” or “made at the customer's request,”<<


Ten cytat sugeruje, że nazwa oznacza "na żądanie", "specjalnie dla danej osoby" (w opozycji do kawy przygotowanej wcześniej w wielkim naczyniu dla wielu osób).

To samo wyjaśnienie podaje wiki:

>Finally there is the notion of doing something "expressly" for a person ...
  • Odpowiedz
@nocne_zwidy: Mi się zdawało, że zwyczajnie żyje w błędzie. Ale może być to bait, przynajmniej ktoś, kto sie nie orientuje będzie wiedział, że to bait/pomyłka. Wiedza o 1 słowie moim zdaniem, nie oznacza też że ktoś jest znawcą kawy :D Ktoś zna słowo yes, ale nie musi z tego powodu uważać się za anglistę :)
  • Odpowiedz
@nocne_zwidy: ale to nie jest bzdura, tylko prowokacyjny wpis. Słowo expresso jednak istnieje i jest używane:

"Espresso remains the original borrowed word for the beverage, but expresso shows enough use in English to be entered in the dictionary and is not disqualified by the lack of an x in its Italian etymon. Just think of expresso as a quirky, jittery variant."

Ja pozostanę przy espresso.
  • Odpowiedz
@teddybear69: a w której części Włoch byłeś? Bo są różne ? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

potwierdzam, jestem tym ekspresem

@nocne_zwidy: powtarzam ja jestem tylko ekspresem :D
Akurat pracuję w zespole z Włochami to dowiem się u źródła jutro jak to jest z tą nazwę kawusi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 40
@teddybear69: Oni nie byli we włoszech i nie wiedzą że gloski 'k' w niektorych słowach sie nie zapisuje. Piszemy espresso ale czytamy ekspresso. Odwrotnie niz w angielskim (knight, knife). Dlatego niektorym sie myli.
Naprawdę, wystarczy odrobina obycia z włoską kulturą i mozna sie tego nauczyc.
  • Odpowiedz
@teddybear69: ja słyszałem legendę, dlaczego Americana nazywał się Americana. Żołnierze amerykańscy po wyzwoleniu Włoch, jak zamawiali kawę, chcieli żeby dolewać wodę, bo espresso było za małe, bądź za mocne? I Włoch machał ręką mówiąz "ehh americana" i lał wodę do kawy. Nie wiem ile w tym prawdy, ale sympatyczna historyjka.
  • Odpowiedz
ale z tego, że przy tak małym rozmiarze można ją wypić ekspresowo, np. podczas krótkiej przerwy w pracy.


@teddybear69 A wiedziałeś, że dłużej trwa sranie po wypiciu takiego szota, niż samo wypicie szota? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz