Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#budownictwo #budujzwykopem #kiciochpyta #prawo
Zamówiłem firmę do zrobienia schodów w domu.
Konstrukcja stalowa.

No osobna firma robiła konstrukcję a osobną ją obijała drewnem.

Zrobili konstrukcje, zamontowali. Zachwalali jakie to mam zajebiste schody, chyba im wyszły najlepsze w życiu, Będzie miał pan piękne i wygodne schody.
- ja się cieszę jak głupi do sera bo w sumie ładne ale czy wygodne to nie miałem jak zweryfikować.
Przychodzi stolarz do konstrukcji i mówi
CO TO #!$%@? JEST - jak ja tu panu zamontuje stopnie.
Stolarz sie zabrał do domu i wrócił z 5 jakims "starymi" stopniami i zamontował.
- ta konstrukcja jest źle zrobiona, jakbym stanął na chu... to i tak wyjdzie zawsze, że stopień będzie miał głębokości tylko 15,5 cm.

No i przykręcił te stopnie i niech pan patrzy.
No i faktycznie wejść spoko ale zejść to jest tyle miejsca na stopę, że mieści mi się może 1/3 stopy.
Dzwoń Pan do tej firmy żeby to poprawili.
Dzwonie.
W skrócie "robota odebrana, zapłacona, #!$%@? pan"

Da się coś ugrać, że zrobili mi schody których praktycznie nie da się użytkować?

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62f64434b0e15ca2c9e973cc
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 13
@AnonimoweMirkoWyznania: zobacz najpierw co zamówiłeś jak masz papier.

@Rogovic: Czy w budynkach jednorodzinnych normy obowiązują?
Dobre pytanie. Ale czy ktoś to sprawdza? Przepisy nie precyzują jakie prace muszą być wykonane, aby mógł nastąpić odbiór i pozwolenie na użytkowanie budynku. Zresztą schody najczęściej są ostatnim meblem w nowym domu, dlatego mogą być takie jakie się nam podobają i nie muszą spełniać żadnych norm.
https://schody.pl/do-schodow/baza-wiedzy/wymiary-schodow-normy-i-bezpieczenstwo,27

nie wiem ile prawdy w powyższym ...
@AnonimoweMirkoWyznania: jeden z niewielu wzorów jakie pamiętam ze studiów to ten szerokość stopni 2h+s = 60 - 65 cm, gdzie h oznacza wysokość stopnia, a s - jego szerokość. Jest chyba nawet w rozporządzeniu. Jeżeli goście robią konstrukcje schodowe i tego nie znają to są debilami. Ile kosztowały?
Jakiś projekt był na te schody, czy tak na oko robili?bo jak zrobili wg projektu to projekt do dupy, a jak na oko to niestety jest problem bo mogą powiedzieć że sam tak chciałeś i robili pod klienta. Wszystko musi być na papierze, pierwsza zasada budowania domu