Wpis z mikrobloga

Dzisiaj pokażę wam projekt ogrodu na dość "typowej" działce. Może będzie on dla Was jakąś inspiracją, bo już wiele tego typu projektów przerobiłam i sporo wyzwań projektowych się w nich powtarza. Jeśli ktoś chce mieszkać pod dużym miastem to takiej wielkości działka i dom to też zwykle jego jedyny wybór.

Ta działeczka ma 600m2, a dom z garażem i tarasem zajmuje 120m2. Do tego mamy jeszcze istniejący podjazd i ścieżkę i powierzchni biologicznie czynnej zostaje nam ok. 380m2. Co ciekawe, podjazd został tutaj wykonany według wizji architekta z Projektu Zagospodarowania Terenu i jest to kolejna sytuacja z jaką się spotykam, gdy na takim projekcie niby jest narysowane miejsce na wjazd do garażu i zaparkowanie samochodu, ale w rzeczywistości jest to niemal niemożliwe. Dlatego trzeba było zaprojektować wiatę samochodową z boku domu (a kwestia umieszczenia jej na takiej małej działce zgodnie z prawem również stanowi wyzwanie...)

Kolejnym problemem w takiej sytuacji na działce jest gęstość zabudowy; dosłownie z każdej strony mamy budynki sąsiadów, a tuż pod płotem graniczymy z ich szopkami na narzędzia, drewutniami itp. Powstaje nam z tego niezły chaos. Rozwiązaniem jest poprowadzenie na ogrodzeniu pnączy, obsadzeniu się z każdej strony krzewami i żywopłotami, a co najważniejsze - trzeba posadzić drzewa, które zasłonią nam widok na otaczające domy. Na takiej małej działce drzewa powinny być dość wąskie, trzeba wybrać specjalne odmiany. Nie można też jednak popadać w przesadę i sadzić tylko karłowe rośliny, bo wtedy nasz ogród będzie się wydawać jeszcze mniejszy. Ja w takich sytuacjach zwykle proponuję:
- brzozę 'Gracilis'
- wiśnię ozdobną 'Kanzan', 'Amanogawa' i różne inne ozdobne odmiany wiśni i jabłoni
- grab 'Fastigiata'
- ozdobne odmiany jarząbu np. 'Pink Veil' o różowej jarzębinie
- bez lilak
- świerk pospolity 'Końca'
- klon ginnala

Drzewa są niezwykle ważne jeśli, tak jak w tym projekcie, podjazd i część frontowa znajdują się od południa. Tylko drzewa mogą nas uchronić przed skwarem (który w kolejnych latach będzie tylko coraz bardziej uciążliwy), dzięki temu że rzucają cień na nasz dom, tworzą też lepsze warunki dla rosnących pod nimi roślin.

W takich ogrodach mam też problem z umieszczeniem w nich placu zabaw dla dzieci - większość modeli na rynku nie jest zbyt ładna i zajmuje bardzo dużo miejsca. W takiej sytuacji zazwyczaj korzystam z oferty firmy Modulaki, bo mają bardzo kompaktowe modele domków zabaw, a do tego pasujące do nowoczesnej architektury (to nie jest reklama, nic mi nie płacom ( ͡° ʖ̯ ͡°) )

I ostatnia kwestia - pamiętajcie, że trawnik to nie wszystko. Część płaskiej przestrzeni na działce można przeznaczyć na łąkę kwietną, wysiać mikrokoniczynę albo posadzić byliny okrywowe (np. barwinek pospolity). Wszystko po to, żeby zaoszczędzić sobie i przyrodzie koszenia ()

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie projektowania ogrodów, zagospodarowania waszej działki lub potrzebujecie porady w sprawie doboru roślin - piszcie śmiało, będę odpowiadać na komentarze :3

Więcej moich projektów można sobie obejrzeć na https://www.dariakostaniak.com/

#ogrodnictwo #ogrod #budujzwykopem #remontujzwykopem #rosliny #poznan #chwalesie
kjut_dziewczynka - Dzisiaj pokażę wam projekt ogrodu na dość "typowej" działce. Może ...

źródło: comment_1660554467CDDcLKxU1P5f4sM9hGj3Tg.jpg

Pobierz
  • 87
@jimw ten projekt kosztował 3500 zł
A jeśli chodzi o jego realizację to jako że podjazd i taras są już gotowe (a to są zazwyczaj najdroższe rzeczy) realizacja nie będzie zbyt droga:
- wiata samochodowa to koszt 5-20k zależnie od tego w jakim będzie standardzie
- plac zabaw to jakieś 4k
- kostka na obrzeża rabat, drewniany podest, przebudowa ścieżki na froncie - kilka k
- drewniana ścianka na tarasie ok. 1k
@kjut_dziewczynka: fajnie, że piszesz o tym, że trawnik to nie wszystko i że proponujesz drzewa dające cień. Ostatnio jest wysyp wpisów, że trawnik pada.

A jak wygląda w twoim przypadku zbieranie deszczówki, proponujesz to ludziom czy jest to już ich własna sprawa?
Czym jest dom ogrzewany? Nie przypominam sobie by w twoich projektach była uwzględniona pompa ciepła.
@Blaskun a widzisz w tym przypadku właściciele działki też sobie pomyśleli że po prostu posadzą kilka roślin które widzieli na zdjęciach z pinterestu. I po roku już stwierdzili że muszą mnie poprosić o pomoc bo jednak kilka przypadkowych roślin =/= prawdziwy ogród. Do tego posadzili te rośliny zbyt gęsto, nie wszystko było dostosowane do ich warunków no i finalnie wyszło na to że niepotrzebnie wydali pieniądze
@kjut_dziewczynka: nieprawdopodobne, ale pewnie teraz będzie ci się to zdarzać częściej bo ludzie montują na potęgę.
Zastanawia mnie co proponujesz ludziom chcącym ukryć jednostkę zewnętrzną i do jakich wytycznych się stosujesz.
@Qullion z tego co pamiętam to gdy zdarzyła mi się taka pompa w projekcie to trzeba było ją nieco zakryć nasadzeniami, jednocześnie pozostawiając do niej utwardzone dojście. Nie było to zbyt kłopotliwe, bo pompa była z boku domu, w mało uczęszczanym miejscu. Ale jeśli z jakiegoś powodu pompa byłaby np. dość blisko tarasu, to wyobrażam sobie że np. odgrodzenie się drewnianą ścianką z pnączem też mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Generalnie jak to
@kjut_dziewczynka: bardziej mi chodziło czy stosujesz się do wytycznych producenta. Są określone odległości w jakich można stawiać osłony tym bardziej takie które są barierą dla powietrza. Roślinki chyba też muszą być bardziej odporne bo powietrze wyrzucane w mroźną zimę może mieć nawet -30st., a normalnie jest o wiele chłodniejsze niż otoczenie. Błędne ustawienie osłon może skutkować spadkiem wydajności, zabrudzeniem czy utratą gwarancji.
Co wtedy gdy właściciel każe ci zaprojektować osłony zbyt
@Qullion: ja zawsze informuję inwestorów o tym, że uważam jakieś rozwiązanie za niewłaściwe, zazwyczaj udaje mi się wyprowadzić z błędu; a jeśli ktoś mimo wszystko przy nim obstaje to przynajmniej wie, z jakim ryzykiem to się wiąże