Wpis z mikrobloga

Mirki dostałem umowę do przeczytania po rozmowie HR, firma outsourcingowa, docelowo pracowałbym u klienta i jest tam między innymi zakaz konkurencji:

Kontrahent zobowiązuje się, że w trakcie obowiązywania niniejszej Umowy oraz w okresie 12 miesięcy od jej zakończenia, nie będzie pośrednio jak i bezpośrednio, bez zgody Usługobiorcy, za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia nawiązywał współpracy z Klientem Końcowym. Strony określają pośrednią współpracę jako usługi świadczone na rzecz Klienta Końcowego za pośrednictwem firmy, która oferuje usługi podobne do tych, którymi zajmuje się Usługobiorca.


Rozumiem, że nie bedę mógł przez 12 miesięcy pracować dla klienta końcowego bezpośrednio lub przez inną firmę outsourcingową, ale pytanie:
CZY MOGĘ PRACOWAĆ DLA FIRMY OUTSOURCINGOWEJ DLA INNEGO KLIENTA, PODCZAS GDY TA FIRMA ŚWIADCZY USŁUGI DLA KLIENTA Z KTORYM MAM ZAKAZ.


Prawnik powiedział, że pod to podchodzi również zakaz, ale paru dniach na to jeszcze raz spojrzałem i coś mi się nie wydaje.

#prawo #prawopracy #b2b #pracait i sorki za tag #programowanie ale niejeden Mirek pewnie się spotkał z czymś takim.
  • 51
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@famir96: Ja np wcześniej miałem umowe ze klienta końcowego w niej nie było a teraz mam taką że właściwie to wygląda jakbym podpisał z klientem końcowym bo jest tyle razy wspomniany

Ogólnie to z zakazami konkurencji radzę sobie tak że zakres mi się nie pokrywa wcale xD np gamedev i cybersecurity
@kWeb24: @acpiorundc: @zibizz1: To jeszcze jedno zapytam,
czy to nie jest dziwne? To z innej umowy:

W razie wypowiedzenia Umowy przez Konsultanta, FirmaX ma prawo zwolnić Konsultanta z obowiązku

świadczenia usług w okresie wypowiedzenia. W takim przypadku Konsultantowi przysługuje jedynie

Wynagrodzenie za okres, w którym usługi były przez niego rzeczywiście świadczone.

Czy dobrze rozumiem, że umawiamy sie na 30 dniowy okres wypowiedzenia, ja sobie planuję koniec pracy za 30
@famir96: kolega miał kiedyś taki zapis, że dostaje zapłatę tylko za wykonaną pracę. Okazało się, ze w kontraktorni nie dawali mu tasków przez 3/4 mc i zapłacili mu tylko za 1/4. Potem przeczytał umowę i zobaczył takie kwiatki. Ja próbuję zawsze takie w/w zapisy usuwać i zazwyczaj udaje się.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@famir96: dobrze rozumiesz. To zazwyczaj jest jak masz pracę wyłącznie dla klienta końcowego bo nie możesz nic innego robić a nie możesz wystawić faktury za nic, ale.to też znaczy że okres wypowiedzenia się skraca. Czyli Ty masz 30dni ale oni mogą z dnia na dzień
@famir96: dla uproszczenia możesz poprosić, żeby wypisali wprost dla jakich podmiotów nie możesz pracować bezpośrednio lub pośrednio i życie stanie się prostsze.

P.S. Ten zapis co pytałeś na końcu z okresem wypowiedzenia jest kiepski i mocno na ich korzyść, ja bym negocjował to, ale jak się dobrze ustawisz to możesz po prostu się dogadać z nowym pracodawcą, żeby wziął Cię wcześniej (albo później wypowiadał umowę i liczył, że Cię od razu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@famir96: to jest standardowy zapis w umowach z kotraktorniami i ma na celu uniknięcie sytuacji że dogadasz się samemu z klientem końcowym że przechodzisz do niego bezpośrednio. W praktyce jeśli taka sytuacja ma miejsce, to kontraktornie nie robią problemu żeby ten zapis uchylić. Z drugiej strony, taki sam zapis (z większą kara umowna) ma klient końcowy, także w jego interesie również leży żebyś nie świadczył usług przez inny podmiot w ciągu