Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

ogólnie jak w jakiejś tworzącej się społeczności ktoś kogoś poerwszy raz tam okradł to nie wiedziano czy to zły czyn czy nie bo była jedna osoba niezadowolona z tego faktu i jedna zadowolona, dopiero jak była jedna osoba zadowolona i dwie albo kilka osób niezadowolonych to starszyzna decydowała że złodziejstwo to zła rzecz i w sumie nie wiem co dalej wynaleźli karę czy jak?
ogólnie jak w jakiejś tworzącej się społeczności ktoś kogoś poerwszy raz tam okradł to nie wiedziano czy to zły czyn czy nie bo była jedna osoba niezadowolona z tego faktu i jedna zadowolona, dopiero jak była jedna osoba zadowolona i dwie albo kilka osób niezadowolonych to starszyzna decydowała że złodziejstwo to zła rzecz i w sumie nie wiem co dalej wynaleźli karę czy jak?


@egonszef: W RRRrrrr fajnie jest to pokazane:
Drzewo poznania dobra i zła.


@GhorgorBej: Po pierwsze akurat Kain nie jadł owoców z tego drzewa.

Po drugie nie mówię, że to nie było złe, tylko że nie było zakazu.

Po trzecie (i w sumie najważniejsze) dobro i zło, a religijne nakazy i zakazy, to dwie zupełnie inne rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Tasde: to lekkie uproszczenie, ale tak, podstawa leży w zaprogramowanych w nas reakcjach. Może to być obrzydzenie i poczucie slabosci gdy widzimy krew czy zwloki.
Jedyna rzecza, ktora byla systematyzowana byly kary i system sprawiedliwosci do ktorego mozna bylo sie odwolac. Problemem byly lincze i wieczne kolo zemsty.
@kubako: Ale zjedli jego rodzice, co miało wpływ na potomków.

Zakaz nie jest potrzebny, by coś było złe. Przypominam że według chrześcijan złem jest grzeszenia na poziomie myśli lub zaniedbania, które nigdy karane nie było.(choć niektóre zaniedbania są)

dobro i zło, a religijne nakazy i zakazy, to dwie zupełnie inne rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kubako: tutaj dobiegamy do kwestii etyki i filozofii.

Nasi przodkowie jako